Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik jednofazowy - wyłącznik rozruch-praca

07 Gru 2012 15:14 4509 10
  • Poziom 2  
    Witam,

Ostatnio zgłosił się do mnie mój ojciec z problem wyłącznika rozruch-praca w silniku jednofazowym 1,5kW

Ma problem z zakupem nowego wiec pomyślałem o elektroda.pl
    Być może wie ktoś gdzie taki kupić lub jakiś przerobić.

Dane które od niego otrzymałem telefonicznie to:

Wyłącznik rozruch-praca: silnik jednofazowy 1,5kW znamionowy, typ silnika SzFe112Sa4A, a wyłączniku widnieje cecha ŁK-15/4
    Fabryka Maszyn Poznań Kościelna 37 1979 rok

A to zdjęcia które mi przesłał:
    Silnik jednofazowy - wyłącznik rozruch-praca Silnik jednofazowy - wyłącznik rozruch-praca
  • Poziom 15  
    Witam.
    Na zdjęciu widać typowy łącznik krzywkowy (ŁK), do tej pory powinno się bez większych problemów znaleźć coś co będzie pasowało bez przeróbek do obudowy. Dostępne w większości sklepów z osprzętem elektrycznym.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    k.i. napisał:
    Witam.
    Na zdjęciu widać typowy łącznik krzywkowy (ŁK), do tej pory powinno się bez większych problemów znaleźć coś co będzie pasowało bez przeróbek do obudowy. Dostępne w większości sklepów z osprzętem elektrycznym.
    Pozdrawiam.

no tak jak wyżej napisałem ŁK - 15/4

Ale jak ojciec był w sklepie. Facet w sklepie stwierdził że nie ma i że ciężko o coś takiego -_-.

Jak wie ktoś o co konkretnie się pytać w sklepie to ja mu kupie.

A jeszcze lepiej jak ktoś podeśle link do jakiejś strony aukcyjnej bądź sklepu internetowego, bo jestem lajkiem w tych sprawach.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    k.i. napisał:
    Na zdjęciu widać typowy łącznik krzywkowy (ŁK), do tej pory powinno się bez większych problemów znaleźć coś co będzie pasowało bez przeróbek do obudowy

Taki typowy to on nie jest, ma specyficzne krzywki aby przy wyłączaniu nie załączał sie rozruch.
    Możesz tu zapytać, ewentualnie naprawić ten stary.
    http://www.spamel.com.pl/#
  • Poziom 12  
    Witam
    Odkopuje temat.
    Otrzymałem taki sam silnik z rozwalaonym właśnie takim wyłącznikiem.
    Moje pytanie się pojawia czy można zrobić w nim rozruch na stycznikach ?
    przyciski start i stop
    jeden stycznik z podtrzymaniem do pracy a drugi tylko na czas rozruchu w czasie trzymania przycisku start.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    krzysiek7 napisał:

Taki typowy to on nie jest, ma specyficzne krzywki aby przy wyłączaniu nie załączał sie rozruch.
    /#

A układ połaczeń takiego przełącznika posiada ktoś może ?
  • Spec od Falowników
    Ja coś takiego robiłem chyba z przełącznika gwiazda-trójkąt, program pracy zrysowałem z rozlatującego się przełącznika oryginalnego, trzeba szybko wyłączać, bo faktycznie wraca się do zera przez rozruch.
  • Spec od Falowników
    Robiłem to samo, ale zapomniałem na koniec zrobić fotki. Taka właśnie tabliczka, jak w linku była pod pokrywką. W tabelce połączeń widać, że przełączenie z P(raca) na R(ozruch) w kierunku powrotnym nie wywołuje żadnych zmian na stykach 1 i 2. Styk nr 3 po prostu odcina zasilanie.