Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica - Piekarnik wywala bezpiecznik różnicowy

jac0205 07 Gru 2012 18:57 17181 17
  • #1 07 Gru 2012 18:57
    jac0205
    Poziom 13  

Po włączeniu piekarnika Amica (do zabudowy) po około godzinie jego działania wywala bezpiecznik różnicowy - 25A z przyciskiem TEST. Piekarnik jak i instalacja mają niecałe 4 lata.
    Dzieje się tak także po wyłączeniu wtyczek z gniazdek reszty urządzeń (zmywarka, lodówka TV, komputer, pralka, światło). Bezpiecznik nie jest zbytnio ciepły , przy piekarniku nie czuć podejrzanych zapachów. Czyżby bezpiecznik ?

0 17
  • Katalog Megger
  • Pomocny post
    #2 07 Gru 2012 19:06
    Trull
    Poziom 28  

Przebicie na którejś z grzałek do masy, obstawiał bym grzałkę dolną lub termoobiegu. Pomierz w stosunku do masy na pomiarze miernika 20MΩ.

0
  • #3 07 Gru 2012 22:24
    jac0205
    Poziom 13  

No to raczej grzałka termoobiegu, bo w zasadzie tylko to jest używane.

1
  • Katalog Megger
  • #4 18 Gru 2012 15:59
    jac0205
    Poziom 13  

Grzałka wymieniona. Zobaczymy czy pomogło...

1
  • #5 24 Gru 2012 10:23
    jac0205
    Poziom 13  

No i lipa.
    Dalej to samo... Czy można sprawdzić wymontowaną (rzekomo uszkodzoną) grzałkę czy ma jakieś przebicia ? Jak będę musiał wymienić pozostałe grzałki to chyba lepiej kupić nowy piekarnik. Wymiana kosztowała mnie 130 zł, chciałem sam to zrobić ale tylna ścianka stawiała opór no i był strach przed urwaniem jakiegoś kabla.

1
  • #6 24 Gru 2012 14:33
    skryn
    Admin grupy AGD

Bezpiecznik Kolego wymień, a nie kombinuj jak koń pod górę... :)
    Oczywiście musisz zawezwać porządnego elektryka od instalacji, a nie takiego z "łapanki"... :wink:

0
  • #7 24 Gru 2012 15:10
    movzx
    Poziom 39  

skryn napisał:
    Oczywiście musisz zawezwać porządnego elektryka od instalacji, a nie takiego z "łapanki"...
    Jest przy okazji szansa, że porządny elektryk będzie potrafił wykonać podstawowe pomiary i upewnić się czy to piekarnik czy sam wyłącznik jest uszkodzony.

0
  • #9 25 Gru 2012 10:51
    jac0205
    Poziom 13  

Spisane z bezpiecznika:

EFI-4
    25A IAN 30mA
    UN ~400V
    3000 A
    22,5 kA2s
    4 pol. IP40

0
  • #10 25 Gru 2012 14:44
    movzx
    Poziom 39  

jac0205 napisał:
    25A IΔn 30mA
    Wracamy więc do punktu wyjścia - trzeba sprawdzić czy uszkodzony jest piekarnik czy wyłącznik (notabene nie jest to bezpiecznik).

0
  • #11 25 Gru 2012 21:03
    skryn
    Admin grupy AGD

movzx napisał:
    jac0205 napisał:
    25A IΔn 30mA
    Wracamy więc do punktu wyjścia - trzeba sprawdzić czy uszkodzony jest piekarnik czy wyłącznik (notabene nie jest to bezpiecznik).

Nie. Wracamy do punktu wejścia.
    Uszkodzony jest przełącznik/włącznik/bezpiecznik (jak go zwał, tak zwał).
    Od piekarnika, wara... :)

1
  • #12 25 Gru 2012 22:43
    sebastian.rak
    Poziom 15  

(No to teraz chyba narażę się adminowi)

skryn
    Po pierwsze. Dlaczego chcesz wymieniać element który jak na razie nie wykazuje objawów uszkodzenia - jest to wyłącznik róznicowoprądowy i jak na razie wygląda że spełnia swoją funkcję w instalacji.
    Po drugie. Dlaczego "Od piekarnika, wara..." skoro tylko podczas jego pracy jest problem:
    "Dzieje się tak także po wyłączeniu wtyczek z gniazdek reszty urządzeń (zmywarka, lodówka TV, komputer, pralka, światło)"

jac0205
    Należy najpierw jednoznacznie stwierdzić czy uszkodzony jest piekarnik czy wyłącznik RCD.
    Jeżeli problem masz tylko podczas pracy piekarnika to problem będzie tkwił w nim.
    Do zadziałania wyłącznika RCD wystarczy upływ prądu do uziemienia (metalowa obudowa powinna być uziemiona) rzędu 30mA.
    Przebicie nie koniecznie musi wystąpić na grzałkach. Uszkodzone mogą być przewody zasilające grzałki jak również inne elementy będące pod napięciem w czasie pracy piekarnika.
    Jeżeli nie posiadasz miernika do pomiaru rezystancji izolacji to poszukaj jakiegoś dobrego elektryka który takowy będzie posiadał. Pomiar zwykłym omomierzem czy multimetrem może nie wystarczyć do wykazania przebicia.

0
  • Pomocny post
    #13 25 Gru 2012 23:58
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

jac0205 napisał:
    No i lipa.
    Dalej to samo... Czy można sprawdzić wymontowaną (rzekomo uszkodzoną) grzałkę czy ma jakieś przebicia ? Jak będę musiał wymienić pozostałe grzałki to chyba lepiej kupić nowy piekarnik. Wymiana kosztowała mnie 130 zł, chciałem sam to zrobić ale tylna ścianka stawiała opór no i był strach przed urwaniem jakiegoś kabla.

Widać, że masz nadmiar pieniędzy.Trzeba wiedzieć co się robi i dlaczego a tak to możesz od piekarnika zacząć a na wymianie całej instalacji skończyć.Czy nie taniej będzie zawołać elektryka? - bo z miernikiem uniwersalnym to mogłeś sprawdzić grzałkę ( jak potrafisz ) a nie wymieniać.
    Ta rada jest podyktowana troską o Ciebie bo z tego co zrobiłeś nie radzę sprawdzać niczego miernikiem a już tym bardziej pod napięciem, bo o tym nie masz pojęcia.

1
  • #14 26 Gru 2012 13:38
    skryn
    Admin grupy AGD

sebastian.rak napisał:
    (No to teraz chyba narażę się adminowi)

skryn
    Po pierwsze. Dlaczego chcesz wymieniać element który jak na razie nie wykazuje objawów uszkodzenia - jest to wyłącznik róznicowoprądowy i jak na razie wygląda że spełnia swoją funkcję w instalacji.
    Po drugie. Dlaczego "Od piekarnika, wara..." skoro tylko podczas jego pracy jest problem:
    "Dzieje się tak także po wyłączeniu wtyczek z gniazdek reszty urządzeń (zmywarka, lodówka TV, komputer, pralka, światło)"

Spieszę z tłumaczeniem.
    Nie narazisz się adminowi, gdyż ten lubi, jeśli rozmawia się z nim merytorycznie :wink:
    Objawy uszkodzenia (wg historii postów) wskazują na uszkodzenie gdziekolwiek w piekarniku. Pada wypowiedź i Autora i jednego z Forumowiczów odnośnie grzałki termoobiegu (dlatego, że akurat ta funkcja jest najczęściej używana przez Autora).
    I co się okazuje? Że wymiana tej akurat grzałki nic nie zmieniła... Można tak dalej sobie wymienić pozostałe trzy grzałki w tym piekarniku, a to i tak nic nie da.
    Ba, polecę dalej. Można nawet wymienić piekarnik na funkiel nówcię wprost z salonu sklepowego. I będzie tak samo.

I teraz pytanie za sto punktów. Dlaczego, w czasie eksploatacji niemal godzinnej piekarnika nic się nie dzieje?
    I dlaczego akurat w czasie pracy piekarnika (po godzinie) wywala różnicówkę?
    Natomiast pozostałe sprzęty, po włączeniu do sieci nie mają takich objawów?
    :?:

Sto punkciorów poleci temu, jak ktoś sensownie mi to wytłumaczy.
    Ja wiem, dlaczego akurat tak się dzieje.

5
  • #15 26 Gru 2012 16:05
    jac0205
    Poziom 13  

kolego Topolski Mirosław: sprzęt odstawiony został do serwisu.
    Racja, ja się na tym nie znam więc dlatego zleciłem to fachowcowi. Jednak jak się okazało był to raczej pseudo-fachowiec. Opisałem mu problem i on stwierdził, że to na 100% grzałka i to wymienił ale problem nie zniknął. Wybieram się do tego zakładu ponownie po świętach.

0
  • #16 02 Sty 2013 13:50
    jac0205
    Poziom 13  

Problem wydaje się być rozwiązany.
    Przyszedł magik od prądu, pomierzył, zbadał, pooglądał i wymienił górną grzałkę. Piekarnik sprawdzany przez kilka godzin. Nic się nie działo.

0
  • #17 02 Sty 2013 19:36
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

jac0205 napisał:
    kolego Topolski Mirosław: sprzęt odstawiony został do serwisu.
    Racja, ja się na tym nie znam więc dlatego zleciłem to fachowcowi. Jednak jak się okazało był to raczej pseudo-fachowiec. Opisałem mu problem i on stwierdził, że to na 100% grzałka i to wymienił ale problem nie zniknął. Wybieram się do tego zakładu ponownie po świętach.

Nic nie piszesz o wizycie w tym zakładzie.Czy był to autoryzowany serwis agd czy też zakład elektromechaniczny?
    P.S.
    Magik od prądu kto to jest czyżby jakiś szaman z afrykańskiego buszu? ( to jest forum techniczne)

1
  • #18 11 Maj 2014 18:26
    jac0205
    Poziom 13  

wymiana górnej grzałki rozwiązała problem

3