Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tl072 hamownia silników rakietowych

07 Gru 2012 19:41 807 2
  • Poziom 10  
    Witam Was serdecznie. Jako inżynierkę robię hamownie silników rakietowych do której wykorzystałem kuchenną wagę. Z wzmacniacza operacyjnego wbudowanego w oryginalny układ pobieram napięcie zależne od obciążenia w granicach 2.22 do 2.9 V i teraz pojawia się mój problem. Postanowiłem wykorzystać tl072 żeby zmniejszyć napięcie wyjściowe do 0 V tak aby do karty analogowo cyfrowej dochodziło napięcie od 0 do np. 0.5 żeby wykres otrzymany nie trzeba było przesuwać. Teraz tak do wejścia nieodwracającego dochodzi 2.22 w zwyrz zaleznie od obciążenia do odwracającego poprzez dzielnik 2.22 i jak mierze napięcie przy nóżkach wejść do masy jest 0.2 V czy tak powinno być ? dodam że na wyjściu do masy również jest 0.2v Do zasilenia tego wzmacniacza wykożystałem dwie baterie 9V tak aby było vcc+ 9v i vcc- -9V i tutaj moje 2-gie pytanie może być tak wysokie napięcie łącznie wychodzi 19 V ponieważ baterie mają ciutkę więcej niż 9V
    Z góry dziękuję za odpowiedz postaram się jeszcze zobrazować na rysunku mój problem
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Dlaczego twój "wzmacniacz" dzieli sygnał przez dziesięć?
    Zbadaj dokładnie układ do którego się podłączasz (zrób schemat) możliwe że podłączyłeś się pod wzmacniacz różnicowy (pomiarowy) w przypadkowym miejscu i zbierasz sygnał wspólny podczas gdy ważny jest różnicowy, żeby odjąć offset 2,22V musisz wiedzieć czy jest on stały.

Jeśli to praca inżynierska wypadało by wiedzieć dokładnie jak działa układ z którego korzystasz.
  • Poziom 10  
    napięcie zależne od obciążenia 2.22V do 2.9V na nogę nieodwracającą in+ jest brane z 1 nogi tego scalaka HA17324A który jest wbudowany w wagę a masa z masy urządzenia a do odwracającego in- jest podawane napięcie z zasilania tego scalaka poprzez dzielnik napięcia tak aby było stałe 2.22 V datasheet tego scalaka http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/H/A/1/7/HA17324A.shtml już poprostu niewiem co może być nie tak. Sztuczna masa jest połączona właśnie z tą masą wagi. Do do inżynierki to ja na kierunku mechanika budowa maszyn ale że zamiast opisówki zabrałem stanowisko to teraz się trzeba głowić ;d Z góry dziękuję za odpowiedz

Na wyjściu ze wzmacniacza tego tl072 mam napięcie w zależności od obciążenia od 206 do 280 mV nie zależnie od zmiany napięcia na wejściu odwracającym czym to może być spowodowane ?

Dziękuję Jarek za pomoc ogólnie układ był dobry tylko w jednym miejscu było zwarcie dopiero po przeleceniu całego układu miernikiem to zobaczyłem :) Narazie temat nie zamykam jak by coś jeszcze wyszło.