Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DWOREK Mikro-n - Sterownik do pieca, dmuchawa nie działa

07 Gru 2012 19:47 8730 19
  • Poziom 9  
    Witam
    Na wstępie chciałem przeprosić jeśli dałem zapytanie w złym miejscu, od czasu kiedy coś dodawałem na Elektrodę pojawiło się po prostu bardzo dużo nowych kategorii.Wyszukiwarki również użyłem, lecz nie spotkałem się z podobnym problemem.
    Prosiłbym jeśli ktoś zna się na sterownikach o pomoc.
    Otóż kupiłem wczoraj sterownik Dworek, model MIKRO-N. Podłączałem dzisiaj, siedziałem nad tym dwie godziny i kiedy wszystko odpaliłem niestety nadmuch nie działa. Pozostałe funkcje działają ok, nagrzałem czujnik i około 35 stopni pompa włącza się prawidłowo, po ostudzeniu się wyłącza. Na panelu wciskając przycisk start zapalają się się lampki START i DMUCHAWA czyli wydaje mi się że ze sterownika idzie sygnał na dmuchawę lecz się nie załącza.
    Sprawdzałem czy jest jakieś napięcie na stykach przy dmuchawie i "coś " jest, nie mam możliwości zmierzyć jakie to napięcie jest, posługiwałem się "śrubokrętem miarką" i czy sterownik jest włączony, czy nie to napięcie jest cały czas, podobnie na dmuchawie.
    Dodam, że poprzedni sterownik (jakiś stary model) się spalił, lecz i pompa i dmuchawa swego czasu działały.
    Oglądając płytkę wszystko wydaje się być w porządku, tylko masa od zasilania,pompy i dmuchawy są dziwnie zlutowane, było również owinięte izolacją, nie wiem, możliwe że tak powinno być tak fabrycznie.

Dodaję zdjęcia sterownika dla lepszego rozeznania się.
    Z góry dziękuję za zainteresowanie i ewentualną pomoc :) DWOREK Mikro-n - Sterownik do pieca, dmuchawa nie działa DWOREK Mikro-n - Sterownik do pieca, dmuchawa nie działa DWOREK Mikro-n - Sterownik do pieca, dmuchawa nie działa DWOREK Mikro-n - Sterownik do pieca, dmuchawa nie działa DWOREK Mikro-n - Sterownik do pieca, dmuchawa nie działa DWOREK Mikro-n - Sterownik do pieca, dmuchawa nie działa
  • Poziom 39  
    Na pewno przydałoby się ogarnąć trochę przy przewodach, bo w końcu zrobi się zwarcie albo pożar - przeczyścić złącza, kostki chociażby jakimś pędzlem, dokręcić itp.
    Jeśli silnik dmuchawy jest na 230V to warto sprawdzić go podłączając bezpośrednio do sieci - skoro poprzedni sterownik się spalił, to teoretycznie dmuchawa mogła go uszkodzić.
    No i raczej nie obejdzie się bez miernika - samą neonówką nie posprawdzasz napięć w takim układzie.
  • Poziom 9  
    Na pierwszy rzut oka, kable są w miarę poukładane, wszystko trzyma się solidnie, kostek to tam za bardzo nie ma.
    Na chwilę obecną dmuchawa podłączona jest na krótko do gniazdka aby jakkolwiek dało się ogrzać dom, podobnie jak i pompa.
    Postaram się zorganizować miernik, tylko pytanie, co konkretnie i w jaki sposób mam pomierzyć ?
  • Poziom 39  
    Rozrysuj jak to wszystko jest połączone, bo w tym gąszczu niewiele widać (może samo to pomoże rozwiązać problem).
    No i zdjęcie odwrotnej strony płytki.
    Na razie widzę tam optotriaka, triaka i przekaźnik.
  • Poziom 9  
    Rozrysowałem w miarę możliwości , dziś próbowałem na innych dmuchawach i również nic.
    DWOREK Mikro-n - Sterownik do pieca, dmuchawa nie działa DWOREK Mikro-n - Sterownik do pieca, dmuchawa nie działa DWOREK Mikro-n - Sterownik do pieca, dmuchawa nie działa
  • Poziom 39  
    Sprawa się powoli wyjaśnia. Co jest podłączone do "nie wiem"?
    Dodatkowo mam wrażenie że przewód od pompy (brązowy) jest przecięty - trzeba poprawić bo się upali.
  • Poziom 9  
    Do "nie wiem" w zasadzie nic nie podłączam, to jest chyba jakaś opcja dodatkowa po prostu, podłączałem do tego również dmuchawę i nic.Jest na płytce, chyba od tego jest taka strzałka i napis TERMIK.
    Tam na tym brązowym od pompy nie ma kawałka izolacji,ale trzyma się pewnie, dodatkowo od tyłu zalutowałem od nowa i jest ok, pompa powyżej 35 stopni się prawidłowo załącza.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    gieras1988 napisał:
    to jest chyba jakaś opcja dodatkowa po prostu
    To nie jest opcja dodatkowa tylko właśnie miejsce na termik dmuchawy. Jeśli jest w silniku (widzę 4 przewody w kostce, trzeba by sprawdzić) to należy podłączyć.
    W przeciwnym wypadku warto dołożyć takie zabezpieczenie (na obudowie silnika) lub w ostateczności zewrzeć te przewody.
  • Poziom 9  
    Jest, zrobiłem tak jak poleciłeś movzx i działa wreszcie :)
    najpierw podłączyłem tam do tej kostki od silnika, lecz pochodziło chwilę, poszedł dymek z obudowy silnika i poleciał bezpiecznik, więc po prostu złączyłem te dwa kabelki i dmucha.
    Dzięki bardzo za poradę !! :) :) Już zima mi nie straszna :)
  • Poziom 9  
    Witam ponownie
    Znowu problemy
    Spalilo mi jakiś czas temu dmuchawe, chodziło i przestało
    Kupiłem nowa ze sklepu i jak załącze wlacznikiem to chodzi jakby była na krótko podpieta
    Programy zalaczaja się normalnie pompa władza się i wyłącza przy zaanych temperaturach
    Oglądałem płytkę i nic nie widać z wierzchu
    Proszę o pomoc bo mi spokoju nie daje ten piec. Non stop dokupuje jakieś Czesci i dalej nie działa jak powinno
    Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Na początek sprawdź/wymień triaka od dmuchawy.
  • Poziom 9  
    Zrobiłem zdjęcia jak to wygląda poglądowo
    na pierwszym instrukcja z płytki

DWOREK Mikro-n - Sterownik do pieca, dmuchawa nie działa[/url]
    drugie to jak jest normalnie podłączone

na trzecim próbowałem jakby ominąć ten biały element który się nazywa kondensator na instrucji, po podłączeniu tak nie kręcił tylko lekko buczał jakby miał za mały prąd, zmniejszyłem wtedy temperaturę na sterowniku aby program dmuchawy się wyłączył ale buczeć nie przestało

DWOREK Mikro-n - Sterownik do pieca, dmuchawa nie działa DWOREK Mikro-n - Sterownik do pieca, dmuchawa nie działa DWOREK Mikro-n - Sterownik do pieca, dmuchawa nie działa
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Facet ale ty uparty jesteś. Chcesz zamordować tą dmuchawę?. MOVZX ci napisał- wymień triaka bo pewnie zwarty na amen.
  • Poziom 9  
    Ale to jest nowa ze sklepu dmuchawa to czemu ma być triak zły ? Pozatym rozkrecalem ja i tam nie ma dostępu do niczego, silnik jest jakiś niemiecki i nie da się tam nic Zrobić
  • Poziom 10  
    Właśnie mam taki sterownik "na warsztacie" i potrzebuję Waszej pomocy. Konkretnie rozchodzi się o podzespoły zaznaczone w kółkach. Ten z lewej to tranzystor do sterowania przekaźnikiem, więc sprawa będzie prosta. Natomiast element z prawej jest dla mnie zagadką. Nie mogę nic "dopasować", a przypuszczam, że jest to prawdopodobnie precyzyjne źródło napięcia odniesienia (tak podpowiada mi schemat który odtworzyłem z płytki). Za podpowiedź będę zobowiązany.
  • Poziom 39  
    audion.artb napisał:
    jest to prawdopodobnie precyzyjne źródło napięcia odniesienia
    A co głosi obudowa?
  • Poziom 10  
    Nic nie głosi, bo po prostu nie ma tego elementu. Stąd moje pytanie. Na fotografii (z innego postu) są podzespoły, żeby było wiadomo o czym mowa.
  • Poziom 39  
    audion.artb napisał:
    Na fotografii (z innego postu) są podzespoły
    I tu właśnie mnie zmyliłeś.
    Ja bym raczej obstawiał osobliwie wykonany układ synchronizacji z siecią i wstawił tam precyzyjny BC557 :)
  • Poziom 12  
    Koledzy u mnie problem z tym sterownikiem wygląda trochę inaczej. Po włączeniu sterownika na wyświetlaczu wyskakuje E2 i cały czas piszczy a pompa włącza się nawet przy wygaszonym kotle. Po odpięciu czujnika temperatury wyświetla e1. Myślałem ze to problem z czujnikiem ale wygląda na coś zupełnie innego. Dmuchawa od początku jest odłączona wiec nie wiem jak na nią reaguje.
  • Poziom 10  
    DWOREK Mikro-n - Sterownik do pieca, dmuchawa nie działa
    Jeśli ktoś jest w posiadaniu takiego sterownika proszę o informację na temat elementów zaznaczonych w kółkach. (nie "wydaje mi się, że.......", tylko konkretny typ.)