Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atmega16 + Sonar HC-SR04 - Inkrementacja zmiennej w timerze co dokładnie 1uS

Majk888 07 Dec 2012 22:30 2643 6
    Majk888
    Level 2  
    Witam serdecznie wszystkich, jestem stosunkowo nowy w dziedzinie mikrokontrolerów, ale postaram się przybliżyć problem najprościej jak się da. Sama idea jest taka, aby wykorzystać Sonar HC-SR04 od Arduino i przy pomocy atmegi16 wyliczyć odległość i wyświetlić to na ekranie. Jest użyty kwarc 16MHz i fusebity poprawnie ustawione. Problem polega na tym, że nie jestem w stanie uzyskać przerwania dokładnie co 1uS aby dzięki temu móc wyliczyć odległość. Przerwanie timera uzyskuję poprzez podanie przez sonar sygnału na INT1. Inkrementuje się zmienna 'duration' i gdy nastąpi koniec przerwania ma być ona wyświetlona na ekranie. Problem w tym że nie jest ona liczona w uS. Przeszabrowałem internet w poszukiwaniu informacji na temat opóźnienia timerów, dodatkowe cykle poświęcone na realizację przerwań itd. Moja wiedza niestety jest jeszcze zbyt mała w tej dziedzinie. Prosiłbym o pomoc jak mogę rozwiązać mój problem w najprostszy możliwy sposób.

Code: c
    Log in, to see the code
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    szulat
    Level 23  
    no chyba żartujesz z tym wywoływanie przerwania milion razy na sekundę.
    słowo kluczowe którym powinieneś sie zainteresować to "Input Capture"
    Majk888
    Level 2  
    Aj, aj, źle sformułowałem temat - już poprawilem ;) Częstość przerwań nie ma tu znaczenia dla mnie, jeśli trzeba pomiar może być robiony co sekundę, chodzi o to, aby inkrementacja zmiennej w przerwaniu była wykonywana co 1uS. Co do 'Input Capture' to zajmę się tym jutro.
    tmf
    Moderator of Microcontroller designs
    To by właśnie wymagało miliona przerwań na sekundę, co na M16 (i nie tylko) jest nieporozumieniem). Powinieneś taktować licznik z częstotliwością 1 MHz lub wyżej (preskaler się kłania) i skorzystać właśnie z ICR - zdarzenie z "sonaru" zamrozi wartość licznika, który wprost będzie wskazywał na czas czyli odległość.
    Majk888
    Level 2  
    Niestety nie udało mi się odnaleźć w internecie wszystkich informacji, które rozjaśniłyby mi problem, stąd mam parę pytań, które mnie nurtują:

1. Z tego co zrozumiałem to aby użyć ICR to trzeba podać sygnał na wejście ICP1, następnie przenieść wartość z ICR do zmiennej i to będzie mój wynik z racji tego, że zeruję sobie wcześniej licznik, tak?

2. Jeśli tak to prosiłbym o przykładowy kod programu jak mogłoby to wyglądać. Same komendy dotyczące pętli przerwania ICR, przepisywania do zmiennej i zerowania licznika powinny wystarczyć, nie proszę tutaj w żadnym razie o gotowca całego programu ;)

3. Co jest w tym przypadku przez Was określane jako licznik?

4. Przeglądając różne strony spotkałem sie z programami, w których wartość ICR była 'zamrażana' dwukrotnie i potem była obliczana różnica między nimi. Co się dzieje, gdy licznik się przepełni, jak wtedy jest to obliczane?
    tmf
    Moderator of Microcontroller designs
    Przykądowy kod masz w darmowych przykładach do mojej książki. Jego analiza odpowie ci na powyższe pytania.
    szulat
    Level 23  
    gdyby ten wątek czytał ktoś kto akurat przypadkiem nie ma właściwej książki ;) to przykłady zastosowania input capture na atmedze można często znaleźć w projektach gdzie odbierane są sygnały z pilota na podczerwień bo tam właśnie mierzy się czasy impulsów i przerw między nimi

hm, właściwie to odpowiedzi są banalne:
    1. tak
    2. no przecież to proste skoro już znasz koncepcję i czytasz dokumentację :)
    3. licznikiem jest timer
    4. masz sonar więc nie chcesz żeby licznik się przepełnił - ustaw jego górną granicę na jakies sensowne maksimum (najdłuższy możliwy czas echa) i w przerwaniu przepełnienia możesz już wyłączyć input capture i zapisac informację że echa nie było. w innych zastosowaniach przepełnienie może nie przeszkadzać. odjęcie dwóch stanów timera zawsze da w wyniku jakiś odstęp czasowy i jeżeli odstęp jest mniejszy niż zakres zmiennej to o dziwo wynik unsigned będzie prawidłowy nawet jeżeli timer po drodze minął zero (taka to już właściwość arytmetyki modulo N).