Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebna rada co do doboru urządzeń przy czujniku optycznym.

08 Gru 2012 00:59 1755 8
 • Poziom 9  
  Witam, potrzebna mi pomoc w kwestii dobrania odpowiedniego opornika do układu z fototranzystorem OP505A, potrzebny mi rozmiar rezystora który sprawi, że ten odbiornik będzie najwydajniejszy. Oraz jakiś dobry wzmacniacz przed atmegą.

  Precyzując:
  Buduję czujnik optyczny odbiciowy,

  Oto układ mojego nadajnika:

  Rezystory - 39 Ohm, 1W.

  Nadajnik składa się z 10 diod podczerwonych ułożonych w tzw. Oko Saurona. Diody o długości fali 940 nm, Zalecany prąd na diodzie 100mA. Nazwa diody to VSMB2000X01. Poniżej załączam zdjęcie z nadajnikiem.
  Potrzebna rada co do doboru urządzeń przy czujniku optycznym.

  Teraz mam problem właśnie odnośnie dopasowania odpowiedniej rezystancji do odbiornika, który ma odbierać zmianę natężenia światła odbitego pochodzącego z nadajnika. Nadajnik i odbiornik działają na podobnych długościach fal więc powinno zadziałać. Odbiornikiem jest fototranzystor OP505A, Pobór mocy 100mW, pobór prądu 30mA. Układ zasilam 6V 3A zasilaczem.


  Poniżej załączam schemat poglądowy blokowy mojego projektu.
  Potrzebna rada co do doboru urządzeń przy czujniku optycznym.

  Proszę o pomoc w doborze rezystora, który jest na linii z fototranzystorem, oraz jakiegoś wzmacniacza, który pozwoliłby mi maksymalnie zwiększyć czułość mojego odbiornika.

  Dołączę jeszcze układ sterowania z Atmegą 328 oraz układem FT232RL łączącym urządzenie z komputerem. Potrzebna rada co do doboru urządzeń przy czujniku optycznym.


  Bardzo proszę do pomoc.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 36  
  Nie potrzebujesz "rozmiaru rezystora". Potrzebujesz jego wartość rezystancji. Odbiornik raczej nie ma takiego parametru jak "wydajność". Diody nie są ułożone w "tzw. oko saurona"... Są ułożone w tzw. okrąg. Narysuj SCHEMAT IDEOWY a nie blokowy. Co chcesz tym mierzyć? Jakiej konkretnie potrzebujesz czułości? Można zrobić tak, żeby czułość była nieskończona, ale tego raczej nie chcesz... Jeśli chcesz mierzyć jakąś analogową wartość to lepiej może okazać się użyć fotodiodę niż fototranzystor.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 9  
  Oczywiście masz rację, potrzebna mi dokładna wartość rezystancji. Również jeśli chodzi o tzw. "wydajność" mojego odbiornika chodzi mi o jego czułość, taką by była jak największa. Po prostu chcę by miał jak największy zasięg wychwytywania fali odbitej. Chce dokonywać pomiaru natężenia światła na wejściu odbiornika, dodam, że ma to być światło odbite od czegoś (jakiegoś obiektu) np wody. Chcę czułości takiej, by wydajnie odbierał falę świetlną o długości 940nm.

  Jeżeli chodzi o fotodiodę to jestem wyposażony w takie:

  http://www.farnell.com/datasheets/9749.pdf
  http://www.farnell.com/datasheets/6287.pdf

  Wybacz za moją pisownię, ale pisałem to późno w nocy.

  Proszę o pomoc.
 • Poziom 36  
  Tak jak napisałem, czułość można zrobić nieskończenie dużą. Ale pamiętaj, że jak zwiększasz czułość swojego sygnału to zwiększa się też czułość na szumy i zakłócenia z zewnątrz.
 • Poziom 9  
  Rozumiem, a w jaki sposób można tego dokonać, mógłbym dowiedzieć się czegoś więcej? Jak dobrać rezystancję tak by mój układ był czuły na fale w zakresach 930 - 950 nm? Czy trzeba zastosować jakiś wzmacniacz?
 • Poziom 36  
  Zależność czułości od długości fali zależy od fotodiody/fototranzystora i nie masz na to żadnego wpływu od strony elektronicznej. Podaj konkretnie jakie jest zastosowanie tego detektora, co on konkretnie ma robić i w jakich warunkach. Czy w tej atmedze będziesz wykorzystywał ADC?
 • Poziom 9  
  Detektor ma pobierać natężenie światła z fali odbitej od przeszkody. W tym przypadku jest to zbiornik z cieczą, od której światło ma się odbijać. Chciałem zamieniać natężenie na wejściu fototranzystora na napięcie, a następnie przekształcić to na sygnał cyfrowy po czym wyświetlać na wyświetlaczu LCD alfanumerycznym.
 • Poziom 36  
  I co chcesz mierzyć tym sposobem? Jaka dokładność i zakres jest potrzebny (z tego wynika czułość)? Ile ma bitów ADC, który chcesz zastosować?
 • Poziom 9  
  Chcę mierzyć odległość wody od czujnika, zakres niby powinien być 3m, ale coś mi nie gra, bo czujniki sharpa mają koło 40-50 cm zasięgu. Generalnie używam Atmegi 328.