Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowe kolumny podłogowe.

rs86 08 Gru 2012 15:11 13260 9
  • Witam serdecznie.
    Chciałbym Wam przedstawić moją nietypową konstrukcję kolumn podłogowych na bazie oryginalnych przetworników pochodzących z kolumn ‘SPACE 86’.

Nietypowe kolumny podłogowe.

Na początek krótkie wprowadzenie. Otóż znajomy z pracy podarował mi oryginalne zestawy głośników wraz ze zwrotnicami ze swoich kolumn ‘SPACE 86’, gdyż nie posiadał do nich skrzyń, a same głośniki były w stanie opłakanym. Wziąłem je chętnie z myślą o jakiejś ciekawej konstrukcji. Dosyć długo zestaw leżał na dnie mojej szafy zanim wpadłem na pomysł jak wykonać do nich obudowy.

Najpierw zabrałem się za naprawienie głośników. Przetworniki średnio- i niskotonowe miały potargane membrany, lecz zawieszenia dolne oraz cewki były w dobrym stanie. Zatem należało jedynie przekleić górne zawieszenia - niestety nie posiadam zdjęć zw. z tymi czynnościami, ale zapewniam, iż udało mi się osiągnąć pożądany efekt (nie były to pierwsze głośniki, które w ten sposób reperowałem). Głośniki wysokotonowe oraz zwrotnice działały dobrze.
    Kolejną czynnością było obliczenie kubatury skrzyni dla głośników niskotonowych, gdyż średnie oraz wysokie tony nie potrzebowały określonej pojemności, to też miałem sporą dowolność w tym temacie. Tak więc wielkość obudowy dla głośników niskotonowych jest zbliżona do tej, która została zaprojektowana dla oryginalnych ‘SPACE 86’.
    Moje ‘podłogówki’ postanowiłem zmontować z 3 równych sześcianów o długości krawędzi bocznych 11cm dla wysokich tonów, 15cm dla średnich tonów oraz 33cm dla tonów niskich. Konstrukcję wyciąłem z płyt MDF pochodzących ze starych mebli oraz ze sklejki.
    Ponieważ do dyspozycji miałem jedynie wyrzynarkę, to też szlifowanie krawędzi zajęło mi sporo czasu, aby wszystkie ‘kwadraty’ były identyczne. Sześciany łączyłem przy pomocy pistoletu z klejem na ciepło oraz wkrętami do drewna. Następnie całość równałem pastą do drewna i ponownie wyszlifowałem. Powierzchnia musiała być niemal idealnie wygładzona, ponieważ kolejnym etapem było oklejanie skrzyń dwoma rodzajami folii. Najpierw posłużyłem się folią ‘Nikkalite’ 2. generacji, gdyż charakteryzuje się ona dużą sztywnością oraz grubością, dzięki czemu ewentualne mikroubytki zatraciły się na powierzchni płyt. Następnie użyłem folii ‘Oraca’ dla uzyskania efektu błyszczącego (folia ‘Nikkalite’ ma fakturę plastra miodu, więc po naklejeniu ‘Oraca’ całość przypomina nieco karbon, tyle że błyszczący). 'Kostki' połączyłem ze sobą za pomącą śrub. Oryginalne ramki na głośniki były koloru srebrnego, więc okleiłem je folią ‘Kiva’ 1. generacji, a czerwone malowanie na ramkach pokryłem zielonym żelem do paznokci światłoutwardzalnym. Podstawki to nic innego jak parę stalowych płaskowników zespawanych ze sobą oraz kątownik, pomalowane farbą w spray-u w kolorze czarny mat.

Nietypowe kolumny podłogowe. Nietypowe kolumny podłogowe. Nietypowe kolumny podłogowe. Nietypowe kolumny podłogowe.
    Nietypowe kolumny podłogowe. Nietypowe kolumny podłogowe.

Kosztorys:
    - głośniki, zwrotnice oraz ramki dostałem za darmo,
    - nowe membrany z kopułkami 35zł,
    - 2 terminale 6zł,
    - płyty, klej na ciepło oraz wkręty miałem,
    - folię miałem,
    - pasta do drewna 10zł,
    - materiał na podstawki miałem,
    - żel udostępniła mi dziewczyna, więc też za darmo,
    - piankę do wygłuszenia wyciąłem ze starego materaca.

Suma to około 50 zł ;) (trzeba jednak dodać, że koszty kupna samej folii wyniosłyby ok. 300zł, ja natomiast zdobyłem ją za darmo).

Jestem bardzo ciekaw Waszych opinii, więc zachęcam do komentowania oraz ocenienia mojej konstrukcji. Pozdrawiam rs86

Fajne!
  • #2 08 Gru 2012 19:16
    zygfryd.W
    Poziom 20  

Przypominają mi pewne konstrukcje zamieszczone już na elce, te również bardzo ładne jak wrażenia słuchowe?

• #3 09 Gru 2012 08:43
    flubber.trip
    Poziom 27  

Konstrukcja bardzo ciekawa i oryginalna, wygląda jak z lat '70 ubiegłego stulecia ;). Szkoda że głośniki regenerowane na chińskich podzespołach, teraz to ani litraż obudowy, ani zwrotnice nie są dopasowane. Jak łączyłeś ze sobą poszczególne sześciany?

• #4 09 Gru 2012 10:09
    rs86
    Poziom 9  

"flubber.trip" szczerze mówiąc to nie wiem o co Ci chodzi z tymi Chinami i nie wiem czy zauważyłeś/łaś, że ta konstrukcja kosztowała mnie całe 50zł. Za tą kwotę nie kupisz nawet dobrego 'Chińskiego' radyjka na bazarku. Jestem amatorem a budowa tych kolumn była dla mnie zwyczajnym odstresowaniem po całym dniu pracy. "...'Kostki' połączyłem ze sobą za pomącą śrub...." Co do wrażeń odsłuchowych to jestem zadowolony. Posiadam również ALTUS-y 110 i choć moja nowa konstrukcja jest nieco od nich słabsza to moim zdaniem dźwięk płynie z niej pełniejszy i przyjemny.

• #5 09 Gru 2012 14:52
    zorro21
    Poziom 14  

Witam.
    Konstrukcja ciekawa i oryginalna lecz osobiście wole bardziej proste kolumny jeżeli chodzi o obudowę. Cenie sobie ten zestaw ponieważ jest to dobra konstrukcja za małe pieniądze.
    Masz ode mnie + za przywrócenie życia temu zestawowi :)
    Pisałeś ze masz zestaw Altus 110 ... jeżeli chciałbyś poprawić nieco tą konstrukcje by była miła dla ucha ( bo altysy lubią strasznie piszczeć wysokimi ) to:
    -wymień wygłuszenie na watolinę lub gąbkę o grubości około 1-2 cm
    -wymień kable na nieco grubsze np 2X2.5 oraz przeczyść styki przełączników wysokich i średnich tonów
    -wymień głośnik wysoko tonowy na np GDWK 9/80 8ohm i odwróć w fazie +z-
    -dopasuj dwie rurki bas refleks o długość 5 cm każda i wyjmij siateczkę
    taka prosta przeróbka pozwala na znaczne poprawienie dźwięku i Altusy grają naprawdę przyzwoicie! Istnieje jeszcze przeróbka w zwrotnicy... jeśli jesteś zainteresowany mogę podać :)
    Sam wykonywałem niedawno pewne przeróbki w tych kultowych kolumnach i muszę przyznać ze zrobiły na mnie wrażenie:

• #6 09 Gru 2012 20:03
    398216
    Usunięty  
  • #7 09 Gru 2012 21:32
    rs86
    Poziom 9  

Stojak jest dosyć stabilny gdyż starałem się znaleźć środek ciężkości tak aby konstrukcja nie przewracała się. Co do kształtu jednak zostanę przy swoim ponieważ taka obudowa podoba mi się wizualnie (pomimo gorszych wrażeń odsłuchowych), rzecz gustu. Nie jestem audiofilem i wygląd zestawu jest dla mnie równie ważny co jakość dźwięku, który przekazują. Jeśli będę miał fundusze na poważniejszą konstrukcję to na pewno lepiej się do niej przyłożę. Dziękuję za wyczerpującą ocenę-na to liczyłem.

• #8 09 Gru 2012 23:13
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Do tego co napisał dj-MatyAS dodam, że pochylenie obudowy też się wykonuje w określonym celu i uwzględnia to nawet w założeniach konstrukcyjnych przy projektowaniu zwrotnicy.

Twoją konstrukcję nazwałbym "kubistyczną", taka sztuka użytkowa. ;)

• #9 12 Gru 2012 00:00
    paw89
    Poziom 10  

Osobiście jak dla mnie wyglądają ciekawie, ale jeżeli to ma grać porządnie to zwrotnica powinna być zoptymalizowana do takiego projektu, osie głośników są poprzesuwane, powinny być zgrane ze sobą czasowo i fazowo. Może się za bardzo wymądrzam (wiem że w warunakch amatorskich często ciężko coś pomierzyć itd.) Następnym razem poczytaj trochę o kolumnach, o zjawisku baffle step, rozmieszczeniu głośników.

• #10 11 Sty 2013 12:03
    Samoglow
    Poziom 10  

Powiem krótko - dla mnie absolutna rewelacja! Mówię to pomimo, że jestem inżynierem w tej dziedzinie i mam spore doświadczenie w budowie zestawów głośnikowych. Po prostu doceniam nie tylko walory odsłuchowe, które co by nie robić w przypadku tych głośników, nawet nieregenerowanych, mogą być w najlepszym przypadku co najwyżej poprawne, nawet nie przyzwoite, ale także styl artystyczny!! Jak ktoś słusznie zauważył, przypominają ekstrawaganckie dziwności z lat '70. Nie potrafię na podstawie tych zdjęć ocenić jakości wykończenia, ale dla mnie projekt jest po prostu z jajem, fajnie wykonany, ciekawy i widać, że autor podszedł do tematu z humorem i pasją. Poza tym zbudował to ze śmieci, więc jak dla mnie pełne uznanie i brawa! Wykorzystanie odpadków i to w dobrym stylu i pożytecznie, to to, co cenię najbardziej!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME