Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odwrotnie podłączone zasilanie, dysk 2,5 SATA Fujitsu MHX2300BT

szpryniu 08 Gru 2012 18:46 1680 5
  • #1 08 Gru 2012 18:46
    szpryniu
    Poziom 7  

Witam
    Tak jak w temacie przypadkiem podłączyłem odwrotnie zasilanie(tani zasilacz sieciowy do mostka IDE, przez który nawet nie poczułem oporu podpinając odwrotnie przejściówkę na SATA). Dysk nie odpala, talerze się nie kręcą.
    Czytając podobne tematy większość wspominała o transilach, ze mogą się upalić.
    Proszę o pomoc w odnalezieniu ich na zdjęciach elektroniki dysku, oraz co sprawdzić miernikiem, żeby to zdiagnozować.
    Z tego co sprawdziłem dotychczas ten mały element z literka "N"(nad 5tym pinem zasilania) daje napięcie 5,5V, a te 4 blaszki obok kości pamięci(domyślam się, że podają prąd na talerze) dają napięcie 0,25V.

Odwrotnie podłączone zasilanie, dysk 2,5 SATA Fujitsu MHX2300BT Odwrotnie podłączone zasilanie, dysk 2,5 SATA Fujitsu MHX2300BT

0 5
  • #2 08 Gru 2012 19:17
    atomus2003
    Poziom 17  

Witam

Sprawdź elementy zaznaczone kolorem czerwonym. Element oznaczony N to prawdopodobnie bezpiecznik (powinien mieć zwarcie), pozostałe to prawdopodobnie kondensatory, ale jest słaba jakość zdjęcia i nie widać na pewno (nie powinny być zwarte). Transil wydaje mi się, że powinien być wlutowany w miejsce zaznaczone kolorem żółtym. Pomierz to co podałem to będzie wiadomo co dalej. Odwrotnie podłączone zasilanie, dysk 2,5 SATA Fujitsu MHX2300BT

Pozdrawiam

0
  • #3 08 Gru 2012 19:31
    szpryniu
    Poziom 7  

Jeśli dobrze rozumiem, element "zwarty" jest wtedy kiedy miernik piszczy jak lącze jedną stronę z drugą(nie wiem jak sie nazywa ta funkcja, ale jest okreslona obrazkiem czegos w stylu diody i glosnika)? Wybaczcie tą niewiedzę, ale się na tym prawie wcale nie znam.

Tak jak podałem, element oznaczony N - 5,5V, nie jest zwarty.
    Pozostale zaznaczone nie mają żadnego napięcia, ale wszystkie są zwarte.

Co do miejsca zaznaczonego na żółto, nie ma tam nic i wygląda na nienaruszone, więc nigdy tam niczego nie było

0
  • #4 08 Gru 2012 23:21
    atomus2003
    Poziom 17  

Jeśli bezpiecznik jest przepalony a na jego wyjściu dalej jest zwarcie to pewnie dostał w palnik sterownik silnika lub zwarł któryś niskonapięciowy kondensator SMD. Sam nie dasz rady już nic z tym więcej zrobić. Jeśli masz na nim jakieś bardzo ważne dane (i nie chodzi mi o 300GB filmów) to lepiej oddaj go do serwisu. W tym momencie już forum Ci nie pomoże.

0
  • #5 08 Gru 2012 23:54
    adamadi33
    Poziom 43  

szpryniu napisał:

Pierwsza usterka.
    szpryniu napisał:

Druga usterka.
    Odlutuj i miej nadzieje że nie ma zwarcia.

0
  • #6 09 Gru 2012 13:08
    Łukasz_W

Poziom 35  

szpryniu napisał:

Od niego zacznij wymiane, ma byc zwarty.
    szpryniu napisał:

Jak ma coś na nich być skoro główny bezpiecznik jest przepalony?
    Na pewno są zwarte czy po prostu multimetr piszczy? Sprawdź na większych wartościach jakie będą wskazania.

0