Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podpięcie wielu diod zamiast jednej w klawiaturze

Verona 08 Gru 2012 21:42 774 5
  • #1 08 Gru 2012 21:42
    Verona
    Poziom 23  

Witam. W AQQ mam ustawione by przy przychodzeniu nowej wiadomości migała dioda scroll lock. Chciałbym zamiast tej diody przylutować coś mocniejszego, co będę widzieć z daleka np. kilka mocnych kolorowych diod LED. Nie wiem jakie napięcie i natężenie idzie na tą diodę w klawiaturze PS2, ale domyślam się że na pewno nie wystarczy to do zasilenia kilku diod pełną mocą ;)

Tak więc jak najprostszym sposobem to zrobić, tak by diody korzystały z osobnego zasilacza (najlepiej 5v lub 12v z ATX) , ale były uruchomiane gdy nadawane jest napięcie z klawiatury? Zależy mi by wykorzystać coś z demontażu jeśli to możliwe, jakiś scalak czy co tam jest potrzebne, bo musiałbym zamawiać części z internetu i dochodzi przesyłka :/

Mam wiele rupieci zepsutych jak drukarki, radia, podzespoły pc i wiele innej elektroniki - może coś by się z tego wylutowało.

Pozdrawiam

0 5
  • Pomocny post
    #2 08 Gru 2012 22:26
    Mari@@@n
    Poziom 18  

Myślę ze najprościej będzie zastosować tranzystor i kilka rezystorów. Tranzystor załączał by diody gdy pojawi się sygnał z klawiatury.

0
  • #3 09 Gru 2012 02:12
    Verona
    Poziom 23  

A jaki ten tranzystor? Znajdę odpowiedni w jakiś urządzeniach?

Dzięki za odpowiedź.

0
  • #4 09 Gru 2012 10:16
    owocowy89
    Poziom 20  

Nie masz dostępu do sklepu elektronicznego? Użyj na przykład tranzystora BC548, on kosztuje 15-30groszy...

Jak nie masz dostępu do takowego sklepu, to najprędzej w radiach szukaj tranzystorów w obudowie TO-92. Pewnie jedynym kryterium będzie to, żeby napięcie z diody z klawiatury podane na bazę tranzystora go otwierało.

0
  • #5 09 Gru 2012 11:59
    BILGO
    Poziom 38  

Verona napisał:
    co będę widzieć z daleka np. kilka mocnych kolorowych diod LED

Napisz dokładnie co chcesz zasilić, ile diod, jakiej mocy (podaj U, I ew. P) itp info.
    Takie wróżenie:
    owocowy89 napisał:
    Użyj na przykład tranzystora BC548

Jest bez sensu.

0
  • #6 09 Gru 2012 14:56
    owocowy89
    Poziom 20  

Kolego BILGO, dlaczego niby jest bez sensu? Bo nie znamy dokładnego obciążenia? Wydaje mi się, że dobrze zrozumiałem Autora tematu i nie sądzę, aby potrzebował dużych prądów. Kilka zwykłych LED'ów o odpowiedniej jasności, pewnie ze 100mA mu wystarczy.
    Jeśli jednak się mylę, to czekamy na dokładny opis Autora.

0