Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jedno skrzydło bramy FAAC 414 nie zamyka się

Kociamber141 08 Gru 2012 23:16 5229 6
 • #1 08 Gru 2012 23:16
  Kociamber141
  Poziom 6  

  Witam,
  otóż dziś coś się stało z moją bramą. Otworzyła się normalnie, jednak gdy już się zamknęła to tylko jedna połowa i do tego przepalił się 1 z bezpieczników w środku skrzynki zasilającej skrzydła. Gdy wymieniłem bezpiecznik wydawało się, że wszystko jest w porządku, bo oba skrzydła się otworzyły jednak gdy zamykałem 1 skrzydło(to samo co wcześniej) się nie zamknęło.Skrzydło słychać że pracuje jednak nie zamyka się. Więc w czym może być problem?
  Dziękuję z góry za pomoc.

 • Pomocny post
  #2 09 Gru 2012 02:31
  Zbych034
  Poziom 35  

  Jak słychać jak pracuje to uszkodzenie mechaniczne siłownika.

 • #3 09 Gru 2012 13:09
  Kociamber141
  Poziom 6  

  Tylko że brama się otwiera normalnie, a zamyka już się tylko 1 połowa.

 • Pomocny post
  #4 10 Gru 2012 12:20
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  Żeby zweryfikowac mechanikę musisz rozkręcić siłownik żeby sie dowiedzieć - może jest niesymetrycznie zjechana zebatka na śrubie i przekłądnia blokuje się w jedną stronę.
  Jednak wszystko wygląda na zwarcie w stojanie silniczka siłownika (nawet na zablokowanym siłowniku - która to blokada stanowi zresztą część normalnej pracy siłownika, np na dobiciu do odbojów - bezpiecznik nie powinien wywalać) ten silnik to tak naprawdę <poprawka> silnik trójfazowy z dwoma uzwojeniami połączonymi kondensatorem i być może zwarcia dostało uzwojenie w chwili zamykania będące po stronie fazy (a silnik na zamykaniu może nie tyle działa wewnątrz napędu co "buczy" i stoi w miejscu)

 • #5 10 Gru 2012 21:18
  Kociamber141
  Poziom 6  

  No właśnie jest tak jak mówisz. Posiedziałem dziś trochę z tym i zwarcie robi się gdy zaczyna pracować siłownik, przepala się jeden z bezpieczników w centrali. Gdy odłączyłem jeden z "kondensatorów"(od tamtego siłownika) wszystko pracowało normalnie. Teraz mam pytanie czy poradzę sobie z naprawą i jak się do tego zabrać.

 • Pomocny post
  #6 11 Gru 2012 09:29
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  Sprawdź sam siłownik (wyeliminujesz awarię centrali) - podłącz kabel COM (wspólny, niebieski lub szary) siłownika bezpośrednio do "zera" 230V a dwa pozostałe kable obowiązkowo połączone kondensatorem po jednym (tzn najpierw jeden , potem drugi) do fazy (OSTROŻNIE) najlepiej przez jakiś mały bezpiecznik sieciowy (coby nie wysadziło ci bezpieczników w chałupie). Jak na którymś kablu nie będzie kręcił - masz zwalony stojan w silniku (albo uszkodzony kabel elastyczny siłownika).
  Co znaczy "odłączyłm jeden z "kondensatorów?" - bez kondensatora siłownik w ogóle nie ruszy - będzie się co najwyżej próbował bardzo słabo w którąś stronę kręcic albo będzie tylko stał w miejscu i buczał.
  Możesz pomierzyć bardzo dokładnym omomierzem (bo opory są rzedu pojedyńczych omów a dokadność musi być chociaż do dziesiątej oma) każdy z każdym kabel siłownika (oczywiście bez zółto-zielonego - to uziemienie, i bez podłączonego kondensatora) - powinny być takie same - i dla spokojności porównać z oporami na sprawnym siłowniku. Sprawdź też czy nie ma przejścia między którymś kablem a obudową siłownika - nie może być!

  Jeśli siłownik jest na gwarancji (to samo z centralką) - to oczywiście tylko go sprawdź (powyżej) i odsyłaj (lub przekaż przez instalatora) do FAAC.

  Jeśli to awaria siłownika - najpierw spróbuj zorientować się w kosztach wymiany samego stojana - można kupić np tutaj: http://automatydobram.eu/pl/c/FAAC/831 (przewijanie raczej nieopłacalne - może trochę mniejsza cena a silnik mały i precyzyjny - spora możliwość błedu przewijacza) , a wymienić przy odrobinie mechnicznej wprawy samemu.

  Gorszy przypadek - awaria przekaźnika w centralce - sklejenie styków przekaźnika - bez elektronika się nie obejdzie (ale nie powinno być drogo).

  PS. Na forum zdarzały się opisane przypadki pęknięcia i zawilgocenia samego kabla elastycznego siłownik-centralka, to też weź pod uwagę

 • #7 12 Gru 2012 21:29
  Kociamber141
  Poziom 6  

  Już wszystko w porządku. Awarią okazał się przepalony stojan. Wczoraj zamówiłem i dziś już dotarł. Wymieniłem i wszystko działa dobrze. Dzięki wszystkim, którzy pomogli lub chociaż próbowali pomóc rozwiązać problem. W poszukiwaniu rozwiązania problemu również natkałem się na stronę http://www.emtech-sklep.pl/ , gdzie jeden z konsultantów(Pan Michał) też mi wiele pomógł.
  Proszę o zamknięcie tematu i mam nadzieję że komuś w przyszłości się on przyda. Forum godne polecenia...
  Pozdrawiam ;D

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME