Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fergusont65 - Niestabilny odbiór w nocy

anonimka9 08 Gru 2012 23:52 2001 16
  • #1 08 Gru 2012 23:52
    anonimka9
    Poziom 7  

Ma pewnien dziwny problem. W ciągu dnia odbiór programów ok, zaś w ciągu nocy niestabilny - kratkuje się. Antena Opticum AX1000 na wysokości 9m. Wczesniej była antena siatkowa - działo się tak samo. Na wprost anteny znajduje się przewód z prądem.
    http://www.dvbtmap.eu/mapnearest.html Długowola gmina Goszczyn

0 16
  • Sklep HeluKabel
  • #2 09 Gru 2012 10:53
    Fotodetektor

Poziom 30  

Zasilanie masz wyłączone w tunerze ??

0
  • #3 09 Gru 2012 10:54
    sunlux

Poziom 20  

Witam,
    wygląda na to, że poziom sygnału na wejściu to tunera masz na progu wystarczającej jakości a w nocy z jakiegoś powodów ten sygnał spada o kolejne kilka decybeli i zaczynają się problemy.
    Ferguson T65 jest bardzo dobrym tunerem pod względem czułości - potrafi prawidłowo (bez pikselizacji) odbierać nawet przy poziomie sygnału niższym niż 30dBuV. Konkretnie: miernik nic nie pokaże a tuner T65 na tym sygnale działa bez problemu.
    Zapewne twoja antena Opticum AX1000 ma wzmacniacz - sprawdź czy dobrze jest podawane 12V z separatora (dobrze zastosować zasilacz impulsowy 12V 1A lub większy, te dokładane transformatorowe 12V 100mA sa najczęściej zbyt słabe).
    Jeśli masz separator to zasilanie 5V z tunera nie ma nic do rzeczy ale i tak warto je wyłączyć - rzadko która wzmacniacz działa prawidłowo przy zasilaniu 5V (musi być specjalnie pod 5V).

0
  • #4 09 Gru 2012 12:53
    anonimka9
    Poziom 7  

Dzięki za odpowiedź.
    Niemniej prawie nic z tego nie zrozumiałem:)
    Taki sam obraz jest gdy podłącze zasilacz do gnazdka lub go wyłącze.
    Sprawdzałem na kilku zasilaczach - obraz się nie zmienia. Antena AX1000 ma wbudowany wzmacniacz. Oto jej dane
    CHARAKTERYSTYKA:
    - kanały: 21-69
    - zysk: 16,5 dB
    - F/B: 28 dB
    - ilość elementów: 43
    - impedancja: 75 [Ohm]
    - zakres częstotliwości ( Mhz): 470-862
    - długość: 1050mm
    Napisz mi proszę co mam zrobić. Kupiłęm nawet symentryzator (czy jakoś tak) i chcę go podłączyć ale chwilę poczekam na dach jest ostry i ciężko utrzymać masz. A ten przewód z prądem mam znaczenie. Czasami i w ciągu dnia obraz się kratkuje ale zazwyczaj w nocy.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 09 Gru 2012 13:21
    sunlux

Poziom 20  

Symetryzator montuje się w puszce samej anteny zamiast wzmacniacza jeśli sygnał jest mocny i nie wymaga wzmocnienia. W twoim przypadku i trudnych warunkach odbioru wzmacniacz musi zostać, symetryzator niepotrzebny. Należy się tylko upewnić czy jest prawidłowo zasilany. Ogólnie w przypadku odłączenia zasilania wzmacniacz przestaje działać i praktycznie nie przychodzi żaden sygnał z anteny. Nie dotyczy to wzmacniaczy z automatem pasywny/aktywny, które przy braku zasilania działają w trybie pasywnym - tak jakby był tam w antenie tylko symetryzator a nie wzmacniacz.
    Jak pisałem sygnał jest na granicy i może to również wskazywać na niekorzystne warunki terenu lub ustawienie anteny w niewłaściwym kierunku.
    Sytuacja jest dość ciężka ponieważ Ferguson T65 przy sygnale granicznym (15-20dBuV) pokazuje podobny pasek siły i jakości sygnału co przy porządnym mocnym sygnale z zakresu 42-74dBuV. Dlatego nie posiadając miernika sygnału (choćby jeszcze dla telewizji analogowej) można długo walczyć z problemem. Czasami warto odżałować 50-80zł i zlecić to fachowcowi z takim miernikiem.
    1. Zacznij pod menu od wyłączenia zasilania:
    Fergusont65 - Niestabilny odbiór w nocy
    2. Upewnij się, że antena jest nastawiona we właściwym kierunku (mapa i kompas) oraz nic jej znacząco nie zasłania (budynki, bliskie wzniesienia terenu itd.)
    3. Jeśli jest taka możliwość (nie znam anteny AX1000) zobacz czy przy antenie nie pali się jakaś czerwona dioda informująca o tym, że dociera zasilanie do anteny (choć to czasami nic nie daje kiedy napięcie jest zbyt małe np. kiedy zasilacz jest zbyt słaby - dioda się świeci a wzmocnienia i tak nie ma).
    P.S. Obraz jest cyfrowy więc nie zobaczysz na ekranie zmiany jakości po poprawieniu sygnału - włączanie i wyłączanie zasilacza w tym wypadku nic nie da.

0
  • #6 09 Gru 2012 13:55
    anonimka9
    Poziom 7  

Wczesniej zamontowana była antena siatkowa a syganał rozdzielany na dwa telewizory. Dobrze działały. Po podłączeniu do jednego Fergusona obraz w jednym czasami się kratkował ale w drugim bez dekodera był ok. Po zmianie anteny nie ma obrazu w telewizorze bez dekodera. Sprawdzałem swoja lokalizację to nie wygląda zbyt ciekawie - jestem na granicy dwóch różnych sygnałów - jeden warszawa raszyn drugi Radom.

Dodano po 11 [minuty]:

Doradź mi proszę jaki miernik kupić. Może jestem dziwny ale wolę najpierw sam się pomęczyć i zrobić (albo nie) i być może czego się nauczyć. Jeśli już całkowicie się nie uda to wezwę fachowca

Dodano po 2 [minuty]:

Tymczasem odłączyłem zasilanie anteny .... i poczekam co będzie się działo

0
  • #7 09 Gru 2012 15:05
    sunlux

Poziom 20  

Taki miernik to koszt od 700zł w górę, w miarę porządny kosztuje 1500zł a profesjonalne od kilku tysięcy do kilkudziesięciu. Mam jeden na sprzedaż MIXPOLu MDM-1000 za 500zł, wprawdzie jeszcze był projektowany do pomiaru tv analogowej (zaniża odczyt o 5dBuV) ale działa idealnie.
    Dobrze musisz to przemyśleć, mając nawet taki miernik to ważne jest jeszcze doświadczenie które nabywa się w miarę wykonywania takich prac.
    Można spróbować wskaźnikiem poziomu za 50zł ale widzę, że ich skala zaczyna się od poziomu 50dBuV więc wątpliwe aby coś chwycił skoro na Fergusonie T65 prawidłowo działa już od poziomu 20dBuV a u ciebie i z takim poziomem jest problem.

Jeśli poprzednio była instalacja z rozgałęźnikiem sygnału na dwa telewizory sprawdź czy prawidłowo jest podłączone zasilanie po tej stronie rozgałęźnika, gdzie on przepuszcza zasilanie (zazwyczaj oznaczenie ciągła linią bo drugie wyjście linie ma przerwaną symbolem kondensatora czyli dwóch prostopadłych linii) i tam zasilanie nie przejdzie.

Przy tak skrajnej lokalizacji, jeśli nic nie pomoże, można zmienić antenę na ATX107 - kosztuje około 85zł w detalu. Ma najsilniejsze pasywne wzmocnienie jakie do tej pory znalazłem : 20dBi. Do tego oczywiście można dołożyć wzmacniacz do puszki na 30dB.

Sprawdź wszystkie połączenia kablowe - słabe kable a nawet gotowe pomiędzy gniazdkiem i tv (tunerem) powodują czasami nawet spadek sygnału do 15dB (to dużo). Dobry kabel (np. popularny TRISET 113) oraz nakręcone dobrze F-ki to podstawa.

0
  • #8 09 Gru 2012 15:55
    anonimka9
    Poziom 7  

Mam jakiś kabel COAXIAN 75 ohm. Do tej anteny co polecasz w komplecie jest symetryzator ale można dokupić też przedwzmacniacz 24dB. Co lepsze.

0
  • #9 09 Gru 2012 16:33
    sunlux

Poziom 20  

Przy tak słabych warunkach przedwzmacniacz jest konieczny i to mocny np. taki:
    SWA-9501 1-60 30dB
    Jeśli nie masz miernika to lepiej taki nieregulowany czyli stałe wzmocnienie abyś nie zastanawiał się w która stronę kręcąc wzrasta wzmocnienie (czasami nie jest oznaczone),
    do tego koniecznie zasilacz impulsowy 12V 1A,
    SEPARATOR ANTENOWY SEP/ANT Z PRZEWODEM ,
    lub na przewód SEPARATOR S-18,
    ROZGAŁĘŹNIK RI-2/1F 5-860 MHz INDUKCYJNY (to taki z przejściem zasilania).
    Kabel ważne tylko aby nie był zbyt stary i nie łączony zbyt często a jak już to za pomocą złączki F-F tzw. beczki (jeśli łączony na zewnątrz to koniecznie dobrze zataśmować)

0
  • #10 09 Gru 2012 17:48
    anonimka9
    Poziom 7  

Podsumujmy:
    Najpierw sprawdzić łączenia. W razie gdy wszystko jest poprawne
    Antena ATX107 i do środka włożyć SWA-9501 1-60 30dB
    Po drodze na przewodzie(najlepiej TRISET 113) SEPARATOR S-18
    I jeśli chce rozgałęzić to ROZGAŁĘŹNIK RI-2/1F 5-860 MHz INDUKCYJNY
    Do tego zasilacz impulsowy 12V 1A.
    Dobrze zrozumiałem?
    W domu mam jakieś zasilacze - 2 bez pokrętła i jeden z pokrętłem. Jak sprawdzić czy się nadają?

Dodano po 4 [minuty]:

W telewizorze mam wejście na kartę - może kupić i podłączyć i sprawdzić jaki odbiór. To jest lepsze czy gorsze rozwiązanie?

0
  • #11 09 Gru 2012 18:35
    sunlux

Poziom 20  

anonimka9 napisał:
    Podsumujmy:
    Najpierw sprawdzić łączenia. W razie gdy wszystko jest poprawne
    Antena ATX107 i do środka włożyć SWA-9501 1-60 30dB
    Po drodze na przewodzie(najlepiej TRISET 113) SEPARATOR S-18
    I jeśli chce rozgałęzić to ROZGAŁĘŹNIK RI-2/1F 5-860 MHz INDUKCYJNY
    Do tego zasilacz impulsowy 12V 1A.
    Dobrze zrozumiałem?
    W domu mam jakieś zasilacze - 2 bez pokrętła i jeden z pokrętłem. Jak sprawdzić czy się nadają?

Dodano po 4 [minuty]:

W telewizorze mam wejście na kartę - może kupić i podłączyć i sprawdzić jaki odbiór. To jest lepsze czy gorsze rozwiązanie?

Dokładnie tak.
    Jeśli separator podłączysz na odcinku pomiędzy anteną a pierwszym rozgałęźnikiem to jest to najlepsze rozwiązanie, nie zawsze na to pozwalają warunki montażu. Zwróć uwagę aby prawidłowo podłączyć separator - plus na obudowie w kierunku anteny.
    Do zasilacza musisz tylko przylutować wtyczkę małego jacka mono 3,5mm - zwróć uwagę (zmierz miernikiem) aby plus 12V był na środku tej wtyczki jack.
    Wtedy z tego separatora sygnał od razu idzie do rozgałęźnika od od niego bezpośrednio do tunerów bądź tv.

Z zasilaczem sugeruję nie kombinować i kupić nowy impulsowy 12V 1A, to koszt 20zł w detalu. Zły zasilacz często powoduje zakłócenia na wzmacniaczu.

Jeśli wszystko dobrze podłączysz, dobrze ustawisz antenę a nadal będzie problem z odbiorem to oznacza to, że jesteś na skraju zasięgu i będzie problem.

Ja 3 lata temu uruchamiałem odbiór DVB-T z 90km od nadajnika na słabszej antenie ATX91 z podobnym przedwzmacniaczem 28dB na maszcie 6m i to jeszcze wtedy sygnał z tego nadajnika miał mniejsza moc. Praktycznie działało dobrze ale przy znacznym pogorszeniu pogody były problemy bo skutecznie sygnał tłumik całkiem spory las na górce. Później zwiększyli moc nadajnika a po roku uruchomili nadajnik bliżej bo 25km i wystarczyło przestawić antenę i nawet osłabić sygnał bo był zbyt silny.

Nie wiem co masz na myśli, że w tv masz wejście na kartę... Czy oznacza to, że jest to starszy tv z tunerem mpeg2 i musisz dokupić kartę mpeg4 czy może myślisz, że do odbioru darmowych cyfrowych programów naziemnych wymagana jest jakaś karta mimo, że tv ma tuner mpeg4 - nie jest wymagana taka karta.
    Ogólnie wbudowane tunery dvb-t mpeg2 w tv miały podobne parametry a ferguson t65 jest bardzo dobrym tunerem.
    Rozwiązanie lepsze bo jeden pilot ale jeśli jest to tv z tunerem mpeg2 nie będzie kanałów HD (więc aż TVP1 HD i TVP2 HD) - te kanały obecnie są dostępne też w jakości SD.

0
  • #12 09 Gru 2012 19:01
    anonimka9
    Poziom 7  

Telewizor jest z nowszych ma jakieś 5 lat. Z tyłu telewizora jest wejście na kartę PCMCIA CARD SLOT. I ktoś mi powiedział, że zamiast dekodera moge kupić sobie kartę do tv i będzie działać. Czy to jest prawda.

0
  • #13 09 Gru 2012 20:05
    sunlux

Poziom 20  

Jeśli tv ma 5lat to na 99,99% nie ma wbudowanego tunera MPEG4, co najwyżej może mieć wbudowany tuner MPEG2 czyli po wyszukaniu obecnie kanałów będzie tylko dźwięk.
    Taka karta powoduje tylko konwersję MPEG4 na MPEG2 tv czyli będzie działać naziemna cyfrowa ale nie będą działać kanały w wysokiej rozdzielczości HD czyli jak pisałem TVP1 HD i TVP2 HD. Taka karta MPEG4 kosztuje od 130 do 230zł.

0
  • #14 09 Gru 2012 20:12
    LeDy
    Poziom 43  

sunlux napisał:
    Witam,
    wygląda na to, że poziom sygnału na wejściu to tunera masz na progu wystarczającej jakości a w nocy z jakiegoś powodów ten sygnał spada o kolejne kilka decybeli i zaczynają się problemy.
    Ferguson T65 jest bardzo dobrym tunerem pod względem czułości - potrafi prawidłowo (bez pikselizacji) odbierać nawet przy poziomie sygnału niższym niż 30dBuV. Konkretnie: miernik nic nie pokaże a tuner T65 na tym sygnale działa bez problemu.
    Zapewne twoja antena Opticum AX1000 ma wzmacniacz - sprawdź czy dobrze jest podawane 12V z separatora (dobrze zastosować zasilacz impulsowy 12V 1A lub większy, te dokładane transformatorowe 12V 100mA sa najczęściej zbyt słabe).
    Jeśli masz separator to zasilanie 5V z tunera nie ma nic do rzeczy ale i tak warto je wyłączyć - rzadko która wzmacniacz działa prawidłowo przy zasilaniu 5V (musi być specjalnie pod 5V).
    Piszesz głupoty i te następne także. Ile może pobierać wzmacniacz na dwóch tranzystorach?

0
  • #15 09 Gru 2012 20:47
    sunlux

Poziom 20  

LeDy napisał:
    Piszesz głupoty i te następne także. Ile może pobierać wzmacniacz na dwóch tranzystorach?

Różnie, średnio od 30 do 70mA pobierają przedwzmacniacze. Dokładane zasilacze do tanich anten są typu transformatorowego 12V 100mA i wymieniałem ich już pełno bo nawet 70mA nie wytrzymują.
    Można oczywiście zastosować zasilacz transformatorowy 12V 250mA lub 400mA ale jest droższy (około 25 do 30zł). Poza tym chodzi też o filtrowanie, nie miałem przypadku aby siał zasilacz impulsowy a w transformatorowych to jest częste.
    Przyznaje, że na początku zmieniałem zepsute zasilacze transformatorowe 12V 100mA, które padły jak dobrze pamiętam wszystkie, na 250mA i działają do dziś.
    Natomiast ze względu na cenę i dobrze stabilizowane napięcie na 12V stosuje od kilku lat impulsowe - w hurcie kosztują 11zł brutto.
    Przykładowo na centrali HDTV (to taka aktywna zwrotnica TV/SAT) zasilacz 100mA jest niewystarczający mimo, że był sprzedawany jako dedykowany do tej zwrotnicy.

Nie obrażajmy innych i nie czepiajmy się głupot.

0
  • #16 09 Gru 2012 21:20
    mirex
    Poziom 43  

sunlux napisał:
    Przy tak skrajnej lokalizacji

Faktycznie skrajna lokalizacja - poniżej 50 km od Raszyna!
    Gdzie - czysto teoretycznie - sygnał jest wystarczająco silny, aby zapewnić poprawny odbiór bez wzmacniaczy i na całkiem przeciętnej antenie.
    No ale nie byłem w tym domu, nie widziałem, to nie gadam.
    A teoretyzowania co najmniej na ćwierć pracy dyplomowej. ;) (Noo, gdyby nie te parametry zasilacza do anteny.)

Przypuszczam, że przy twojej pomocy, kolego sunlux, jeśli nie zmienisz podejścia do problemu i autora tematu, nic z tego nie będzie. Mimo wiedzy i chęci.
    Poczytaj spokojnie jeszcze raz wszystko, siebie w szczególności.

0
  • #17 09 Gru 2012 21:59
    sunlux

Poziom 20  

Kończmy anonimka9 temat a resztę na PM - sprawa jasna i konkretna, zaczynają się już wypowiedzi innych osób nic nie wnoszące do zagadnienia.

0