Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

junkers - Piec gazowy junkers + kominek z pw.. prośba o porade i ocenę instlacji

pafkoo 09 Gru 2012 12:04 7431 29
  • #1 09 Gru 2012 12:04
    pafkoo
    Poziom 7  

Witam!
    Jako ze zauważyłem iż jest tu na forum wiele osób dla których tematy grzewcze nie maja najmniejszych tajemnic postanowiłem poprosić o porade w moim problemie (niestety nie jednym :cry: ) z funkcjonowaniem mojej instalacji.
    Sam w tym temacie jestem zielony... :D
    Mieszkam w domu 3 ci sezon, dom piwnica, parter i piętro.
    Piec junkers kondesat + zasobnik,sterowany sterownikiem fw 100, dodatkowo kominek z płaszczem wodnym. Dom częsciowo grzejniki, częściowo podłogówka.

Instalacje wykonał od podstaw hydraulik, kolega ze szkolnej ławy więc póki co glupio mi troche na niego krzyczec jesli nie mam pewnosci czy instalacja jest sknocona... i w jakim stopniu)
    Pierwotnie kominek pracował w układzie otwartym poprzez wymiennik ciepła, ale zauwazyłem że ciepło oddawane przez wymiennik płytowy na grzejniki i na podłogówke było słabo oddawane. Poczytałem troche i zobaczyłem ze sporo osób boryka sie z tym problemem, poprosiłem o przerobienie tego na układ zamknięty. W tym roku została taka przeróbka dokonana.
    Sam kominek sterowany jest sterownikiem z czerpnią powietrza z zewnątrz, w przypadku braku zasilania doplyw powietrza jest szczelnie zamknięty, ponadto jest zamontowany zawór dopuszczający wodę w przypadku podniesienia temperatury przy kominku, pozatym mogłbym założyc jakiegos ups-a który pogoniłby pompę w razie braku prądu , tak na wszelki wypadek. Miałem juz przerwy prądu i kominek wygasa więc raczej jest bezpiecznie...

1. problem działania tej instalacji to to że kolega hydraulik wpiął sie do układu bezpośrednio bez jakiegoś zaworu trójdrogowego lub innego i powstała sytuacja że podczas palenia w kominku pompa obiegu z kominka jest jakby w konflikcie pracy z pompą z pieca gazowego. Obie pompy tłoczą wodę w przeciwnym kierunku do jednej rury która rozprowadza ciepło do domu. Problemu pewnie by nie bylo gdyby pompa w piecu nie pracowała w czasie palenia w kominku. Niestety pracuje na okrągło i nie wiem czy uległa jakiejs awarii (wcześniej tego nie zauważyłem), czy jest to efekt ustawień? W opcjach sterownika pokojowego nie ma możliwości wyłączania takiej pompy. Co więcej po przełaczeniu w FW 100 na tryb nocny czy p-zamroz gdzie zadana temp jest dużo niższa niz w pomieszczeniu palnik jest wyłaczony a pompa ciepłej wody w piecu gazowym nadal pracuje. Najlepiej jakby oba takie piece wspópracowały automatycznie, tak że praca jednego wyklucza prace drugiego i na odwrót.

2. problem jaki dostrzegam to słabe grzanie podlogówki, mimo iż termostat przy całym zestawie mieszająco-pompowym (jesli go dobrze nazywam) jest odkręcony na maxa, ale takie słabe grzanie podłogi bylo od początku. Nie wiem czy takie podmieszanie w ogóle jest tutaj potrzebne? Podczas pracy pieca gazowego podłogówka nagrzewa sie nieco lepiej ale też bez szału....

Z tego co pamiętam 2 sekcje są dosyć długie i obawiałem się o ich prawidławą pracę, jednakże hydraulik uspokajał mnie ze pompa przepchnie... Do dzis nie wiem czy to ze czym dalej od pompy to podłoga zimniejsza to wina regulacji podłogówki czy zbyt długich pętli.
    Ponizej wklejam kilka zdjęć instalacji, z prosbą o ocenę oraz podpowiedz co z tym fantem zrobić , w jakim kierunku powinienem iść aby zrobić porządek z działaniem takiej instalacji aby była poprawna i bezpkłopotliwa w działaniu?
    Jesli chodzi o dodatkowe zdjęcia moge dosłać w mgnieniu oka :D
    Piec przed zmiana:
    junkers - Piec gazowy junkers + kominek z pw.. prośba o porade i ocenę instlacji
    Piec obecnie
    Rozdzielacz podłogówki parter
    Skrzynka rozdzielcza na piętrze

0 29
  • Relpol
  • #2 09 Gru 2012 12:14
    andrefff
    Poziom 36  

Masz jakiś regulator pokojowy ?

0
  • #3 09 Gru 2012 16:06
    pafkoo
    Poziom 7  

Witam
    Mam regulator pokojowy fw 100, pozatym rówinież na zewnątrz czujnik temp. połączony z piecem.
    Dzis w wolnej chwili pogrzebałem w regulatorze i ustawiłem (zgodnie z zaleceniami z innego wątku) temp. graniczną mrozu na -5 czyli wartość minimalna jaką można ustawić i faktycznie pompa stanęła. Ale takie rozwiązanie jest tylko częściowe bo jak rozumiem jesli temp na zewnątrz obnizy sie poniżej -5 wówczas pompa w junkersie będzie hulała non stop i znowu pozostanie mi tylko wylączanie pieca na noc, a grzeje on ciepłą wodę, bo z kominka to ponoc nie możliwe, pomijajac ze kominek równiez miał ogrzewać CWU....
    Jakies sugestie ?
    pzdr :x-mas:

0
  • #4 09 Gru 2012 16:15
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

"Ciekawa" instalacja.
    Kominek nie może grzać CWU .... w mojej hybrydzie teraz mam ustawione, że tylko kocioł stałopalny grzeje CWU gdyż tak jest taniej. Oczywiście można to szybko i bezproblemowo przestawić aby grzały oba .
    Cóż projekt zawsze jest miarą wiedzy i możliwości projektanta i wykonawcy :D .

0
  • Relpol
  • #5 09 Gru 2012 17:59
    pafkoo
    Poziom 7  

Grzegorz
    CZy widzisz jakies bolączki , błędy w mojej "ciekawej" jak to nazwałeś instalacji??
    To czy kominek grzeje cwu czy nie to najmniejszy dla mnie problem, chodzi o cały zestaw pieca i kominka aby był prawidłowo połaczony zeby praca obu się w jakims stopniu uzupełniała i nie zakłócała jeden drugiego.
    Masz jakis pomysł? Dostrzegasz co u mnie jest do poprawki?
    pozdrawiam
    Paweł

0
  • #6 09 Gru 2012 18:07
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Aby cokolwiek napisać konkretnego muszę mieć :
    1) Schemat instalacji ;
    2) Algorytm działania .
    Inaczej nie da się nic powiedzieć.
    Skoro to Twój kolega to jeśli nie dał Ci tego to .... teraz jak go poprosisz da.

0
  • #7 11 Gru 2012 19:43
    pafkoo
    Poziom 7  

Jesli chodzi o kolegę/hydraulika to zaczynam miec wątpliwości co do jego kompetencji, stąd też moje pytanie i prosba o ocenę...
    Poniżej wklejam schemat mojej instalacji.
    Bede wdzięczny za podpowiedz czy jest ona poprawnie wykonana, ponadto chciałbym spytac w jaki sposób możnaby wyłączyć pracę pompy przy piecu w momencie grzania kominkiem? Mam 2 kable podciągniete do kotłowni ze sterownika kominka które mogłyby byc użyte do wyłączenia w jakiś sposób pompy przy k.gaz, o ile jest to mozliwe.
    Ostatnia wizyta hydraulika własnie polegała na próbie wpięcia sie w jakis styk sterowania pompą ale nie dawało to rezultatu.
    Z góry dziękuję za pomoc

0
  • #8 11 Gru 2012 20:26
    andrefff
    Poziom 36  

Przekaźnik na stykach pompy kominka powinien rozłączać zasilanie pompy kotła. Jeden przekaźnik z cewką na 230 V i po kłopocie.

0
  • #9 12 Gru 2012 10:26
    pafkoo
    Poziom 7  

andrefff
    Mozesz łopatologicznie wyjaśnic jak takie ustrojstwo zamontowac / wpiąć? :wink:
    Nie jestem pewien ale chyba w junkersie jest jedna pompa z zaworem trójdrożnym ktora tłoczy wodę albo na CO albo CWU?
    Gdzies czytałem ze sama pompa sterowana jest z płyty głównej pieca.
    Wiesz dokładnie jak odłączyc własnie pracę pompy na CO tak aby piec gazowy w chwili palenia kominkiem mógł grzać wode tylko w zasobniku, czy rozłączając pompę przy gazowym nie mam możliwości grzania CWU?
    Dzieki :x-mas:

0
  • #10 12 Gru 2012 11:41
    andrefff
    Poziom 36  

Jeszcze jedno pytanie, czy kominek grzeje też c.w.u.?

0
  • #11 12 Gru 2012 12:38
    pafkoo
    Poziom 7  

Nie nie, CWU grzeje tylko piec gazowy...

0
  • #12 12 Gru 2012 12:44
    andrefff
    Poziom 36  

A to muszę to przemyśleć.

0
  • #13 13 Gru 2012 20:58
    pafkoo
    Poziom 7  

andreff
    Tak sobie myślę, ze jesli pracę pompy wymusza w moim przypadku tylko temperatura zewnętrzna mierzona przez czujnik, to może możnaby wpiąc na drodze czujnik - piec z jakims przekaźnikiem który oszukiwałby / nie załączał pompy z powodu niższej temp. na zewnątrz.
    Czy ktoś sie orientuje czy pracę pompy możnaby ustawić w opcjach serwisowych? Jest tam kilka możliwości ale w praktyce nie wiem jak to funkcjonuje... Być może tędy droga?
    Póki co mam czujnik zewnętrzny w garażu więc spokój z pompą bo czunik widzi wyższą temp. Ale to rozwiązanie doraźne. Mam nadzieje 8-) :wink:

0
  • #14 14 Gru 2012 01:53
    andrefff
    Poziom 36  

Jeżeli ma to funkcjonować w taki sposób, to najprostszym rozwiązaniem będzie blokowanie czujnika temperatury zewnętrznej. Zamontuj go na zewnątrz tak jak powinien być, w szereg z czujnikiem wpiąć przekaźnik, który by rozłączał ten czujnik w czasie, gdy pracuje pompa kominka. Styki przekaźnika na NC.

1
  • #15 16 Gru 2012 17:02
    HM-SOFT
    Poziom 10  

makroterm ma sterownik który odłącza zasilanie pieca gazowego w chwili gdy pracuje pompa kominka.

0
  • #16 16 Gru 2012 18:32
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

HM-SOFT napisał:
    makroterm ma sterownik który odłącza zasilanie pieca gazowego w chwili gdy pracuje pompa kominka.

Dla elektroniki kotła chyba lepiej było by aby przestawiała go w tryb stand-by zamiast wyłączać.

0
  • #17 16 Gru 2012 20:41
    HM-SOFT
    Poziom 10  

Sterownik PZZ2 - ten sterownik nie wyłącza kotła ale przestawia w tryb czuwania.

0
  • #18 20 Gru 2012 09:51
    roro123
    Poziom 8  

Witam,
    pafkoo, udało ci się dojść do jakiegoś rozwiązania? Mam identyczny problem z równoległą pracą pieca i kominka i borykam się z nim od kilku dni.
    Sprawa wygląda tak: zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe Junkers'a zawsze będzie powodowało ciągłą pracę pompy c.o. jeśli temp. zewnętrzna jest niższa niż temperatura graniczna mrozu czyli min. -5 st. Sterownik kominka jest podłączony do pieca tak żeby przekaźnik wyłączał c.o. przy załączeniu pompy kominka ale to jest tylko wyłączenie palnika a nie pompy. Nie da się wyłączyć tylko pompę.
    Rozwiązaniem jest bezwzględne wyłącznenie pompy c.o. na czas pracy kominka (funkcja c.o. tylko a nie całkowicie pompy bo ta sama pompa grzeje cwu) - ale jak to zrobić? Rozłączanie czujnika temperatury przy wł. pompy kominka być może jest jakimś rozwiązaniem ale jak się zachowa piec kiedy nie wykryje czujnika? Mi serwisant mówił, że sterownik nie będzie działał.
    Myślałem również nad zakręceniem zaworu c.o. który jest w piecu żeby nie dopuścic do tłocznia wody do inst. przez piec jednak nie wiem czy tak można, a poza tym jest to manual - ktoś na ten temat się wypowie?
    Jakieś pomysły?

0
  • #19 20 Gru 2012 11:39
    andrefff
    Poziom 36  

Można oszukać czujnik temperatury, w trybie pracy kominka.

0
  • #20 20 Gru 2012 12:51
    roro123
    Poziom 8  

Zapewne tak ale jak to zrobić? (nie chowając czujnik do domu)

0
  • #21 20 Gru 2012 13:53
    HM-SOFT
    Poziom 10  

Czytać co jest napisane wyżej.

Kupujesz sterownik PZZ2 makrotermu, podłączasz go do pompy kominka a z drugiej strony podłączasz go do pieca. W chwili kiedy włącza się pompa kominka sterownik pzz2 przestawia piec gazowy w tryb czuwania.

0
  • #22 20 Gru 2012 15:52
    roro123
    Poziom 8  

Brzmi fajnie ale to tak nie dziala. Tak jak pisałem wyżej taki sterownik wyłączy tylko palnik, jednak pogodówka Junkersa i tak trzyma pompę uruchomioną jeśli temperatura zewnętrzna jest na minusie.

0
  • #23 20 Gru 2012 16:50
    andrefff
    Poziom 36  

Dokładasz dodatkową rezystancję do czujnika załączaną przekaźnikiem i to wszystko.

0
  • #24 21 Gru 2012 17:43
    pafkoo
    Poziom 7  

Witam ponownie!
    Brak czasu spowodowal ze temat musiałem odłożyć, dlatego jak narazie czujnik w garażu. Takie rozwiązanie na "teraz". Niestety :|
    Jesli chodzi o prace JUNKERSA z innym piecem i rozdzielenie ich obu to miałbym jeszcze prośbe do andrefff i HM-SOFT o doprecyzowanie Waszej myśli :D
    Jak rozumiem należałoby wpiąc w pompę ten sterownik PZZ2 ale z drugiej strony gdzie dokładnie należy go wpiąć? Pod jakie styki pieca?
    Pozatym co oznacza przejscie pieca w tryb czuwania?
    Czy wówczas będzie on dogrzewał ciepłą wodę w zasobniku? Czy nie włączy sie w ogóle nawet do podgrzania wody?

Andrefff mozesz wyjaśnic na czym polega łopatologicznie :wink: "dołożenie rezystencji" załączanej przekaźnikiem aby oszukac czujnik temp. Co kupić i gdzie wpiąc??
    Nie orientujesz sie czy po takim zabiegu na czujniku pokojowym/pogodowym u mnie w pomieszczeniu bedzie mimo to wyświetlana prawidlowa temp. zewnątrzna czy jakas "oszukana" przez zabieg o którym piszesz?
    Dzieki :spoko: 8-)

0
  • #25 21 Gru 2012 20:18
    Piotr77777
    Specjalista - systemy grzewcze

Wystarczy połączyć sterownik kominka (większość posiada taka funkcje) w szereg ze sterownikiem kotła, wtedy kocioł gazowy nie będzie pracował na CO w momencie załączenia pompy kominka.
    Prawie każdy automatyk i elektronik ogarnie tą sprawę w ciągu 10 minut.
    Hydraulik zna sie raczej na siłownikach, pompach hydraulicznych a nie na instalacji centralnego ogrzewania. Instalator CO zna się na instalacjach grzewczych ale nie koniecznie na automatyce, od tego jest automatyk.

0
  • #27 27 Sty 2013 22:01
    olass
    Poziom 10  

Witam wszystkich
    Zastanawiam się dlaczego wszyscy boją sie chodzącego kotła podczas pracy kominka.
    W skrócie opiszę sytuacje jaką mam u siebie:
    Kocioł Junkers ZSB-22 + zasobnik 120 l + FW100 + Kominek LECHMA do układu zamkniętego z własnym sterownikiem TATAREK.
    Gdy w kominku nie jest palone , wówczas funkcje C.O. i C.W.U przejmuje kocioł.
    Przy temp na dworze np. -4st.C
    Podczas palenia w kominku podnosząca się temp w układzie C.O. zostaje odczytywana jako nadmiar ciepła i kocioł sam się zatrzymuje. Jednak dla pewności zawsze wciskam przycisk trybu i przestawiam na księżyc.
    Przy temp na dworze np. -6st.C i więcej pompa C.O. kotła chodzi cały czas.
    Podczas palenia w kominku zawsze przestawiam pokrętło w FW100 na gwiazdkę , żeby mieć pewność , że nawet na księżycu nie będzie dogrzewał ( zdarzało się ,że kocioł wspomagał kominek) i musiałem przyśpieszyć pompkę kominka, zeby przepchnęła strumień wytworzony , przez chodzącą stale pompę Junkersa.
    Czasami dogrzewam sobie kominkiem zasobnik wody C.W.U. jak mam nadmiar ciepła w układzie( niestety ta funkcja już jest na zaworze ręcznym).
    Taki sposób działania praktykuję już drugi sezon grzewczy i jest ok.
    Jeżeli chodzi o nieszczęsne -5st. C to chyba nikt sobie z tym w normalny sposób nie poradził , Serwisanci nawet mówią , że nie ma łatki programowej do sterownik żeby to zmienić. Jakoś nie przemawia do mnie wpinanie rezystora w szereg czujnika pogodowego , albo wyłączanie kotła itd. Trzeba pamiętać , że odłączenie czujnika pogodowego wprowadzi sterownik w stan awaryjny i wówczas włącza się funkcja przeciwzamrożeniowa i znowu pompa chodzi non stop ( sprawdziłem już to ).
    Może ktoś ma jakiś jeszcze pomysł co zrobić z chodzącą pompą C. O. podczas mrozu ponieważ nie boli to , że chodzi i tłoczy bez sensu wodę, ale zużywa prąd.

0
  • #28 27 Sty 2013 22:46
    saskia
    Poziom 38  

Moze w obwod czujnika zewnetrznego wstawic drugi o innych parametrach temperatur, przelaczany termostatem na kominku, aby kociol odbieral to jako dodatnia temperature.

Dodano po 23 [minuty]:

0
  • #29 27 Sty 2013 23:20
    pafkoo
    Poziom 7  

olass
    JA wprawdzie z braku czasu ostanio oraz lenistwa?? jeszcze nie ruszyłem tematu w sposób jak koledzy sugerowali, ale domyślam sie ze w twoim przypadku masz kominek który posiada własny wymiennik ciepła i różne pompy do obu obiegów, dlatego praca jednej nie zakłóca pracy drugiej, a nawet praca pompy w kotle gazowym może wspomagać prace pompy za wymiennikiem.
    U mnie też tak było gdy kominek oddawał ciepło poprzez wymiennik płytowy.
    Problem pojawił się po tym jak instalacja kominka została wpięta jeden układ zamknięty bez wymiennika...
    Pozdrawiam

0
  • #30 28 Paź 2014 08:20
    jaro008
    Poziom 9  

Na wstępie przepraszam za "odgrzewanie kotleta" ale przeszukując forum natknąłem się na ten temat bo mam podobny problem, jak palę w kominku i na zewnątrz jest powiedzmy -5 stopni to pompa w kotle gazowym chodzi non stop.

Czy rozwiązaniem na ten problem nie będzie funkcja serwisowa 1.E w kotle - rodzaj przełączania pompy ? Jeśli jest wpięty sterownik pogodowy to jest automatycznie ustawione na wartość 04 czyli pracą pompy steruje pogodówka, zmiana tej wartości na 01 według instrukcji spowoduje to że pompa będzie się uruchamiać tylko wraz z palnikiem.

Co o tym myślicie ?

0
  Szukaj w 5mln produktów