Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty nadajnik UKF FM - kilka pytań

pirotechnik1212 09 Gru 2012 15:30 4275 16
  • #1 09 Gru 2012 15:30
    pirotechnik1212
    Poziom 14  

Witam. Postanowiłem zrobić kolejny bardzo prosty nadajnik UKF FM (poprzednio na dwie próby, jeden zadziałał :D ). Z mikrofonem już był tak więc teraz czas na coś co pozwoli mi pobrać sygnał modulujący z odtwarzacza mp3. Znalazłem w internecie taki oto schemat:
    Prosty nadajnik UKF FM - kilka pytań

Mam jednak do niego kila pytań:
    1. Cewka - czy jeśli dobrze rozumiem, ma ona mieć 8 zwojów drutem 0,8mm (20AWG) na fi 5mm?
    2. Tranzystor - raczej nie dostanę tranzystora 2N4401, jako zamienniki znalazłem 2N2222 lub BC635 (637/639), czy nadadzą się one?
    3. Obwód rezonansowy - jest nim tutaj chyba kondensator 18pF i cewka. Korzystając z kalkulatora częstotliwości Link i kalkulatora do obliczenia cewki Link wyszło mi, że cewka ma indukcyjność 0.186uH co w połączeniu z kondensatorem 18pF daje częstotliwość około 88MHz. Czyli gdyby użyć drutu 1mm (tylko taki mam dostępny) i zachować ilość zwojów i średnicę na której nawinięta jest cewka to jej indukcyjność wyniosła by 0.156uH i dalej częstotliwość rezonansowa około 94.8MHz. Czy dobrze rozumuję?
    4. Kondensator 5pF - jakie zadanie on tutaj spełnia? Czy może moje obliczenia z punktu powyżej są błędne bo trzeba było jeszcze uwzględnić ten kondensator?

Trochę się rozpisałem :D Z góry dziękuję za odpowiedzi ;)

0 16
  • #2 09 Gru 2012 18:22
    leszek-56
    Poziom 19  

Dużo pytań ,a wydaje mi się że przy tak złożonym schemacie wystarczy go zmontować i poeksperymentować . Obwód rezonansowy ma to do siebie że parametry jego można zmieniać np. rozsuwając cewkę , albo przeszukaj na skali odbiornika a potem starać się dostroić rezonansem do tej którą chcesz .

0
  • #3 09 Gru 2012 18:31
    pirotechnik1212
    Poziom 14  

Gdy będę miał już wszystkie elementy, to złożę. Jeśli jednak okaże się, że w moim mieście ich nie dostanę (bardzo prawdopodobne), to będę musiał je zamówić z Internetu a to już przy nietrafieniu choć jednego elementu bardzo zwiększa koszty... Najbardziej ciekawi mnie zadanie kondensatora 5 pF.

0
  • #4 09 Gru 2012 19:02
    leszek-56
    Poziom 19  

Chyba zabierasz się do tego w zły sposób ,bardzo rzadko jest tak że układ działa od razu. Często trzeba zmieniać elementy ,musisz co najmniej mieć jakiś złom elektroniczny i z niego wyciągać elementy . I tak zobacz elementy zazwyczaj mają tolerancję 20%, ty chcesz użyć troszkę innego przewodu , czasami długość doprowadzeń przy wyższych czętotliwościach ma znaczenie . A jeśli zależy ci tylko na tym nadajniku to chyba lepiej kupić gotowy set do składania .

Dodano po 11 [minuty]:

Chyba zabierasz się do tego w zły sposób ,bardzo rzadko jest tak że układ działa od razu. Często trzeba zmieniać elementy ,musisz co najmniej mieć jakiś złom elektroniczny i z niego wyciągać elementy . I tak zobacz elementy zazwyczaj mają tolerancję 20%, ty chcesz użyć troszkę innego przewodu , czasami długość doprowadzeń przy wyższych częstotliwościach ma znaczenie czyli że wszystkiego tak naprawdę nie możesz obliczyć . A jeśli zależy ci tylko na tym nadajniku to chyba lepiej kupić gotowy set do składania .

0
  • Pomocny post
    #5 09 Gru 2012 23:07
    wieswas
    Poziom 33  

Kondensator 5pF w tym układzie zapewnia dodatnie sprzężenie zwrotne umożliwiające wzbudzenie drgań generatora. Jeżeli nie miałbyś takiego kondensatora to możesz go zastąpić dwoma blaszkami zbliżonymi do siebie. Ich pojemność montażowa będzie około 5pF. Dodatkowo możesz regulować tą pojemność przez zmianę powierzchni i odległości blaszek, aż do uzyskania wzbudzenia. Zastosowany tranzystor im będzie miał większą częstotliwość graniczną i wzmocnienie - tym łatwiej się wzbudzi.

0
  • #6 10 Gru 2012 19:04
    pirotechnik1212
    Poziom 14  

Złożyłem ten nadajnik na tranzystorze 2N2222 oraz cewce (8 zwoi drutem 1mm na fi 5mm) i udało mi się go znaleźć na częstotliwości 95.2MHz (akurat częstotliwość Eski z Płocka, ale rozciągnę cewkę i zejdę z niej :P). Na razie działa na płytce stykowej, muszę teraz zrobić do niego normalną płytkę. Mimo wszystko moje obliczenia okazały się trafne ;D
    P.S Zamiast kondensatora 5pF dałem 4.7pF bo tylko taki mieli u mnie w sklepie.

0
  • #7 10 Gru 2012 22:49
    ROSOMAK7
    Poziom 15  

Jaki jest zasięg tego urządzenia? bo zamierzam zrobić sobie coś podobnego.

0
  • #8 10 Gru 2012 23:07
    pirotechnik1212
    Poziom 14  

Jeszcze nie sprawdzałem zasięgu bo tak wyszło, że nie mam akurat żadnego przenośnego radia, nawet w telefonie :P ale przez dwie grube ściany przebija się bez problemu ;)

0
  • #9 10 Gru 2012 23:10
    ROSOMAK7
    Poziom 15  

spoko, ale jak byś kiedyś sprawdzał to napisz.

0
  • #10 12 Gru 2012 02:42
    El_PresidentePL
    Poziom 10  

ROSOMAK7 napisał:
    spoko, ale jak byś kiedyś sprawdzał to napisz.

Na jednym tranzystorku i mocy to wnioskuje jakoś w przedziale 30-50 m , ale oczywiście mogę się mylić ( to niech wtedy ktoś mnie poprawi).

0
  • #11 12 Gru 2012 11:17
    pirotechnik1212
    Poziom 14  

No więc ja poprawię :D Udało mi się osiągnąć zasięg ponad 100m (oczywiście nadajnik był umieszczony na odpowiedniej wysokości ok. 3m).

0
  • #12 12 Gru 2012 11:25
    El_PresidentePL
    Poziom 10  

To bardzo dobry wynik . A jak wykonana antena i jaki teren (tzn. czy zabudowany) ?

0
  • #13 12 Gru 2012 11:32
    pirotechnik1212
    Poziom 14  

Antena to kilkanaście cm drutu a teren otwarty, bez żadnych przeszkód.

0
  • #14 12 Gru 2012 22:35
    leszek-56
    Poziom 19  

Takim nadajniczkiem na jednym tranzystorze syn zakłócał działanie stacji radiowej z ok 1km nadając z parteru teren bardzo zabudowany .Sam się dziwiłem ale z tej stacji grzecznie poprosili żeby zmienił częstotliwość .

0
  • #15 12 Gru 2012 22:53
    1861421
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 13 Gru 2012 17:26
    El_PresidentePL
    Poziom 10  

leszek-56 napisał:
    Takim nadajniczkiem na jednym tranzystorze syn zakłócał działanie stacji radiowej z ok 1km nadając z parteru teren bardzo zabudowany .Sam się dziwiłem ale z tej stacji grzecznie poprosili żeby zmienił częstotliwość .

Ten sam schemat i sposób podłączenia anteny ,itp. ? To niezłą moc musiał zapodać . Żeby taki obszar zagłuszyć to co najmniej 0,5 W trzeba .

Pogratulować że takie wyniki osiągnął .

0
  • #17 14 Gru 2012 01:47
    leszek-56
    Poziom 19  

milosek napisał:
    W jaki sposób się z nim skontaktowali?

Grzecznie poprosili na antenie żeby się nie bawił na ich częstotliwości.

Dodano po 3 [minuty]:

El_PresidentePL napisał:
    leszek-56 napisał:

Ten sam schemat i sposób podłączenia anteny ,itp. ? To niezłą moc musiał zapodać . Żeby taki obszar zagłuszyć to co najmniej 0,5 W trzeba .

Pogratulować że takie wyniki osiągnął .

Może po prostu mieli skargi od słuchaczy ale naprawdę byłem zaskoczony gdy mnie poinformował że z radia do niego mówili.

0
  Szukaj w 5mln produktów