Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[AVR] Prosty adapter do USBasp - Początki

miccaldo 09 Gru 2012 17:21 2067 6
  • #1 09 Gru 2012 17:21
    miccaldo
    Poziom 12  

Witam, niedawno pomyślałem sobie żeby zrobić przejściówkę do programatora, abym mógł programować układy na płytkach drukowanych, jak i stykowych. Wszystko powinno być poprawnie podłączone, sprawdzałem miernikiem na każdym wyprowadzeniu jest przepływ prądu, nie ma żadnych zwarć, programator podłączam poprawnie a w winavr wyświetla mi się dobrze znany błąd informujący że nie można odnaleźć programatora:

Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Z jednej strony są kabelki z końcówkami goldpin męskimi do płytki stykowej, z drugiej wtyki żeńskie do płytek drukowanych.

Proszę zobaczyć o to zdjęcia przejściówki, przepraszam za jakość, jednak może uda się określić co jest nie tak.

Poprawiono tytuł oraz tagi tekstu z konsoli na syntax. Załączniki pokrywające się z zamieszczonymi zdjęciami skasowałem.
    LordBlick

0 6
  • Sklep HeluKabel
  • #2 09 Gru 2012 23:12
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wygląda na to, że masz zwarcie na zasilaniu, wskutek czego programator nie funkcjonuje.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 21 Gru 2012 12:51
    miccaldo
    Poziom 12  

Witam, żeby nie zakładać nowego tematu, odkopię ten.
    Tamta przejściówka nie działała, także dałem sobie z nią spokój. Pomyślałem że lepiej będzie zrobić taką:

Zrobiłem ją starannie, aby mieć na długi czas i problemy z przesyłaniem programu się skończyły, ale niestety program winavr zwraca błąd:

Code:
    > "make.exe" program

Creating load file for EEPROM: led.eep
    avr-objcopy -j .eeprom --set-section-flags=.eeprom="alloc,load" \
       --change-section-lma .eeprom=0 --no-change-warnings -O ihex led.elf led.eep || exit 0
    c:\WinAVR-20070525\bin\avr-objcopy.exe: there are no sections to be copied!
    avrdude -p attiny2313 -P usb -c usbasp    -E noreset  -U flash:w:led.hex
    avrdude: WARNING: -E option not supported by this programmer type

avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude: AVR device initialized and ready to accept instructions

Reading | ################################################## | 100% 0.02s

avrdude: Device signature = 0x000000
    avrdude: Yikes!  Invalid device signature.
             Double check connections and try again, or use -F to override
             this check.

avrdude done.  Thank you.

make.exe: *** [program] Error 1

> Process Exit Code: 2
    > Time Taken: 00:02

Sprawdzałem miernikiem, nie ma zwarć w przejściówce, podłączam ją przez goldpiny do płytki stykowej i podciągam kabelkami do pinów avra, wszystko powinno być poprawnie podłączone, więc w czym problem? uC jeszcze nie dawno programowałem także zablokowany fuse bitami raczej nie jest.

Pozdrawiam

0
  • #4 21 Gru 2012 14:31
    LordBlick

Zwróć uwagę, na to , że WinAVR to pakiet programów i w tym przypadku problem dotyczy avrdude. Poniżej 1,5MHz zegara w µC (Fabrycznie jest 1MHz) należy użyć zworki SlowCLK, lub opcji

Kod: bash
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0
  • #5 21 Gru 2012 15:25
    miccaldo
    Poziom 12  

Problem dotyczy atmegi8, próbowałem przed chwilą na attiny 2313 i poszło bez problemu, a zworkę mam założoną, gdyż avr zasilam poprzez programator, atmega pracuje z zegarem 1Mhz. Myślałem że może problem tkwi w pliku mfile, że skonfigurowałem go na programowanie attiny2313(głownie na niej programowałem), ale zrobiłem nowy plik na atmege8 ale znów ten sam błąd... Jednak jest pewność że to nie wina programatora ani nowo zrobionej przejściówki, także myślę że pozostaje kwestia - czy prawidłowo wszystko podłączam, dlatego chyba najlepiej będzie jeśli zamieszczę zdjęcie z całkowitym podłączeniem:

Oznaczenie przewodów:

1 pomarańczowy: miso
    2 pomarańczowy: sck
    3 pomarańczowy: mosi
    4 żółty: rst
    5 czarny: GND
    6 czerwony: VCC

0
  • #6 21 Gru 2012 16:33
    LordBlick

Do poprawienia: Reset bezpośrednio do 1 wyprowadzenia i podciągnięty(podłączony przez 10kΩ) do Vcc.
    Jak dalej nie zadziała to zmierz napięcia.

0
  • #7 21 Gru 2012 20:32
    miccaldo
    Poziom 12  

Przy poprawce z resetem błąd nadal występował, zmierzyłem więc napięcia i oto one:

Vcc - 5,13V
    RST - 5,07V
    AVCC - 5,13V
    MISO - 88,5mV
    MOSI - 0,5mV
    SCK - 0,06mV

Wydaje mi się że napięcie na SCK jest złe, dla porównania na attiny2313 jest tam około 5V, czy może to być powodem błędu?

0