Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy prawidłowe jest połączenie piekarnika i płyty jak na rysunku...

Mlarzo 09 Gru 2012 23:26 2928 16
  • #1 09 Gru 2012 23:26
    Mlarzo
    Poziom 6  

Witam.

Planuje podłączyć płytę ceramiczną i piekarnik. Sprzęt dostałem od kolegi. Jest wysłużony (więc na gwarancji mi nie zależy), ale daje radę . Nie jestem elektronikiem i za takiego się nie uważam. Po przestudiowaniu forum i z tabliczek na sprzęcie wynika jak na rysunku... ale o tym za chwile. Instalacja z lat 80-tych. Do licznika dochodzą cztery przewody miedziane (4mm) trzy fazy i N od licznika przewody miedziane (2mm) na kontakty i (1,5mm) na oświetlenie. Na rysunku istniejąca sieć ma kolor niebieski, a planowane podłączenie zielony (przewód 5x2,5mm ).

https://obrazki.elektroda.pl/8935689300_1355091608.jpg

I tu moje pytania:

Czy kolejność podłączenia faz do płyty ma znaczenie?
    Czy wpiąć bezpiecznik B16 na każdą z faz czy jeden na trójfazówkę? ...niby to samo ale traktując piekarnik i płytę jako jedno urządzenie to może lepiej, aby przy jakimkolwiek zwarciu "odcinało" całość.
    Czy prawidłowe jest podłączenie wyjść PE z piekarnika i płyty do przewodu N ?
    ...stara instalacje nie posiadały PE.

Z góry dziękuje za zainteresowanie, pomoc, i poświęcony czas...

• #2 09 Gru 2012 23:50
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Myślę, że nie prawidłowe.

PS. Dziękuję za poprawienie treści :D

• #3 09 Gru 2012 23:54
    Mlarzo
    Poziom 6  

A konkretnie jeśli można prosić ... ?

• #4 09 Gru 2012 23:58
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Ja wiem, że się czepiam, ale ...
    Już na wstępie kolega narysował R S T N, a czegoś takiego nigdy nie było.
    Owszem, R S T "0" jak najbardziej. Tak więc z N nie może powstać N i PE.
    Na piekarniku L3, tak na marginesie.

• #5 10 Gru 2012 00:00
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Mlarzo napisał:
    A konkretnie jeśli można prosić ... ?

Mlarzo napisał:
    ...stara instalacje nie posiadały PE.

:)

• #6 10 Gru 2012 00:16
    Mlarzo
    Poziom 6  

Elpapiotr pełna zgoda. Także z tym iż się czepiasz:) Napisałem, że "nie jestem elektronikiem i za takiego się nie uważam" więc można by mi wybaczyć błędy w nazewnictnie (ale to już dobra wola rozmówcy). Co do L1 w piekarniku śmiem się nie zgodzić. Podpisałem wyjście na nim (zgodnie z tabliczką) , gdybym podpisał przewód fazowy miałbyś racje... Na marginesie spodziewałem się bardziej konstruktywnej odpowiedzi...

• #7 10 Gru 2012 00:33
    andrefff
    Poziom 36  

Mlarzo napisał:
    Co do L1 w piekarniku śmiem się nie zgodzić.
    Zauważ, że z jednej strony podpisałeś przewody R, S, T, a z drugiej L1, L1, L2. I jeszcze brniesz dalej.

• #8 10 Gru 2012 00:34
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Kolego Mlarzo, skoro dajesz na płytę L1 i L2, to dlaczego na piekarnik też L1 ?
    Nie lepiej dać L3 ? I nie ważne, jak jest podpisane na nich, ważne, by dać INNĄ fazę.
    Rysunek nie jest prawidłowy (prawidłowy - kiedy kolega zmieni tytuł ?), gdyż dając przewód 5-żyłowy jakoś dziwnie jest wyprowadzone N i PE.
    Gdyby na rysunku było 5 przewodów (zielonych) wychodzących z głównego zasilania, już by było lepiej.
    Bo w 5-żyłowym nie da się wydzielić N, czy też PE, jak kolega narysował.

PS. Też nie jestem elektronikiem. :D

• #9 10 Gru 2012 00:36
    zbich70
    Specjalista elektryk

Mlarzo napisał:
    nie jestem elektronikiem i za takiego się nie uważam

Nawet nie odróżniasz elektroniki od elektryki. To różne, choć pokrewne dziedziny.
    Poproś o pomoc elektryka, bo porywasz się z "motyką na słońce".

• #10 10 Gru 2012 00:39
    andrefff
    Poziom 36  

elpapiotr napisał:
    Nie lepiej dać L3 ?

Ależ, autor dał L3, tylko nie chce tego zrozumieć, wystarczy spojrzeć w rysuneczek.

• #11 10 Gru 2012 00:41
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Oczywiście że dał, ale dla nas ważna jest nie tylko kreska, ale i opis, oznaczenie.
    Dał również N albo PE, a i tak nie wiemy, jak to się ma do pięciu żył zasilających piec, w końcu czytamy :

Mlarzo napisał:
    planowane podłączenie zielony (przewód 5x2,5mm )

• #12 10 Gru 2012 00:47
    zbich70
    Specjalista elektryk

Mlarzo napisał:
    Na rysunku istniejąca sieć ma kolor niebieski, a planowane podłączenie zielony (przewód 5x2,5mm ).

A na rysunku co innego...

Edit: Paweł jak zwykle szybszy. ;)

• #13 10 Gru 2012 00:54
    Mlarzo
    Poziom 6  

Reasumując... W PEŁNI ZGADZAM Z PRZEDMÓWCAMI. Zamiast RST I N powinno być L1 L2 L3 i O. Tak... podłączyłem piekarnik pod L3. (w dopowiedzi chodziło mi tylko o to, że podpisałem L1 bo tak jest podpisane wyjście z piekarnika -mój błąd . Zbich70 a może piąty jest luźny... żart:) Nie wiem czy prawidłowe jest połączenie wyjść N , PE i podłączenie do zera. Oto mi chodziło...

• #14 10 Gru 2012 01:03
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

A ja uważam, że skoro to stara instalacja zasilająca, to i tak jest tam R S T 0.
    Ten żart o luźnym piątym jest porażający. Już widziałem, jak z-ż żyła przewodu była ucinana, jako "zbędna".
    Niech Was(nas) ręka ... , wszyscy święci i wszelkie niebiosa chronią (przed świętami).

• #16 10 Gru 2012 01:22
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Mlarzo napisał:
    Zróbmy więc krok do przodu:
    Za Gomułki też robiliśmy krok do przodu ... stojąc nad przepaścią :D
    (Brrr, jak sobie przypomnę jego przemówienia ... )
    Cytat:
    A pozostałe pytania...

Pozostały nam dwa pytania :
    Cytat:
    Czy kolejność podłączenia faz do płyty ma znaczenie?
    Czy wpiąć bezpiecznik B16 na każdą z faz czy jeden na trójfazówkę? ...niby to samo ale traktując piekarnik i płytę jako jedno urządzenie to może lepiej, aby przy jakimkolwiek zwarciu "odcinało" całość.

1. Kolejność nie ma znaczenia. Istotne jest dla instalacji (i nie tylko) równomierność obciążenia faz.
    2. Mogą być trzy pojedyncze, może być jeden zespolony (oczywiście o odpowiedniej wartości)
    A najlepiej zajrzeć do instrukcji i zaleceń producenta co do podłączenia.

• #17 10 Gru 2012 01:39
    Mlarzo
    Poziom 6  

elpapiotr napisał:
    Za Gomułki też robiliśmy krok do przodu ... stojąc nad przepaścią :D
    (Brrr, jak sobie przypomnę jego przemówienia ... )

Mówią że kto stoi w miejscu ten się cofa :) więc sam już nie wiem. Może czasami musi być gorzej żeby mogło być lepiej...

elpapiotr napisał:
    Pozostały nam dwa pytania

Mam rozumieć, że połączenie N i PE z zerem (schemat) jest ok?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME