Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gaz ziemny jako alternatywne paliwo czy to możliwe ?

Vaillant1995 10 Gru 2012 00:42 1308 2
  • #1 10 Gru 2012 00:42
    Vaillant1995
    Poziom 7  

Witam !
    Nurtuje mnie jedno pytanie a mianowicie instalacja CNG. Zastanawiam się czy jest możliwość wykonania tak instalacji w samochodzie, aby można było tankować gaz w domu. Jeżeli porównać ceny gazu na CPN a cenę gazu jaki jest nam dostarczany do domu to jest to ogromna przepaść. A wiadome w dobie tak niskich cen paliwa w Polsce trzeba powoli myśleć nad takimi rozwiązaniami. Wiem, że teoretycznie prawo nie pozwala na takie rozwiązanie ale można by było spróbować pomyśleć nad czymś takim.
    Pozdrawiam i z góry dziękuje !

0 2
  • #3 13 Sty 2013 00:34
    Pawel1812
    Poziom 26  

Można wykonać, ale to w naszych realiach jest mało oplacalne. Stacji jest mało, zasięg mały, butle duże, przez co traci się bagażnik. Jak dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest auto z instalacją fabryczną, gdzie butle są pod podłogą w konstrukcyjnie przewidzianym miejscu i nie ograniczają funkcjonalności auta. Przykładem jest Multipla, trzy butle o pojemności 36m3 zimą dają około 460 km zasięgu w trasie (realne).
    36m3 metanu pod ciśnieniem 20MPa to 162 litry pojemności wodnej. Gdzie w normalnym aucie zamontujesz takie butle? Dodam, żę butle CNG są zawsze cylindryczne.
    Co do tankowania w domu - da się każde auto z CNG tankować, ale opłaci się to tylko gdy masz daleko do stacji. Póki się ma czynną stację kilka km od domu to koszty zakupu lub budowy (nadaje się każdy kompresor nurkowy po adaptacji) i późniejszego utrzymania są niewspółmiernie wysokie do ceny gazu na profesjonalnej stacji.
    Wszystko zależy od tego, gdzie mieszkasz.
    Sam używam takiego paliwa, tylko tankuję na stacji - mam do niej kilka km. Gdy ją zamkną - pomyślę o własnym kompresorze. Ostatnio PGNiG pozwoliło zamknąć 8 stacji więc jest o czym myśleć.

0