Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalony głośnik wysokotonowy. Nie moge znalesc zamiennika

Bieelas 10 Gru 2012 02:07 1176 1
  • #1 10 Gru 2012 02:07
    Bieelas
    Poziom 1  

Witam. Mam nastepujący problem, kupiłem kolumny
    Technics SB-4500
    Speaker System
    Woofer: 25cm cone type
    Tweeter: 6cm cone type

Input impedance: 6 ohms
    Input power: 75W (music), 50W (DIN)
    Output level: 92.5dB/W (1m)
    Frequency range: 40Hz - 20kHz
    http://www.vintage-audio.com.ua/en/cat/254/1970.html

razem z wzmacniaczem Technics SA EX510.

Mój problem polega na tym ze głośniki wysokotonowe jeden jest całkowicie spalony a drugi harczy i nie mogę znalesc dla nich zamienników. Jest masa na allegro ale wiekszość 8 lub 4 ohm a w kolumnach były 6 ohm.
    Jak poradzić sobie z tym problemem?

0 1
  • #2 10 Gru 2012 09:59
    Arkadyo
    Poziom 29  

Nie znam tej konstrukcji ale tak na pierwszy rzut oka to mi wygląda na 2 way w którym górna część pasma odgrywana jest przez przetwornik szerokopasmowy a dół przez 25 cm woofer w obudowie basreflex.
    Jak na mój gust dokupienie wysokotonowego nawet o odpowiedniej impedancji nie rozwiąże u Ciebie problemu bo jeżeli tam był szerokopasmowy to pewnie ze stosunkowo niskim filtrowaneim i większość wysokotonowych tego nie wytrzyma. Tam potrzeba wsadzić przetwornik szerokopasmowy i to taki który lepiej sobie radzi z górnym pasmem niż dolnym bo od spodu jest filtrowany i spod gra niskotonowy 25cm.
    Wszystko zależy od tego jaka tam jest zwrotnica.
    Jak znam technicsa i jego "audiofilskie" prodykty to cała zwrotnica składa się z jednego kondenstatora dla pasma średniowysokotonowego i tyle :).
    Jeżeli jest tak jak mi się wydaje to zostaje dokupić szerokopasmowca z "lepszą górą niż dołem" i podobnym spl. Jak bedzie miał inną impedancję niż ten co tam był to trzeba będzie skorygować wartość kondensatora w filtrze i tyle.
    A jeżeli jest zwrotnica z prawdziwego zdażenia no to już tak lekko nie będzie.
    Wymiana góry będzie wiązać się z przeprojektowaniem całej zwrotnicy.
    Sprawdź co jest w zwrotnicy a jak tylko kondensator to podaj jego wartość.

0