Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda prostownicza w obwodzie prądu zmiennego, zadanie z Elektroniki

10 Gru 2012 12:58 3999 6
 • Poziom 9  
  Witam serdecznie wszystkich na forum! :)

  Zdecydowałem się napisać, gdyż dostałem na studiach na Elektronice zadanie, którego tak naprawdę nie rozumiem: "Podaj wnioski wynikające z obserwacji przebiegów napięcia na diodzie i natężenia prądu płynącego w obwodzie." Poniżej umieszczam polecenie oraz zrzuty ekranu z wykresami dla różnych wartości amplitudy. Proszę o naprowadzenie mnie na odpowiedź i w miarę możliwości wytłumaczenie kwestii potrzebnych do odpowiedzi na to pytanie.

  Proszę moderatorów o wyrozumiałość. :)

  Dioda prostownicza w obwodzie prądu zmiennego, zadanie z Elektroniki Dioda prostownicza w obwodzie prądu zmiennego, zadanie z Elektroniki Dioda prostownicza w obwodzie prądu zmiennego, zadanie z Elektroniki Dioda prostownicza w obwodzie prądu zmiennego, zadanie z Elektroniki
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Spadek napięcia na diodzie prostowniczej wynosi około 0.7V, więc zanim napięcie na wejściu nie osiągnie tej wartości to prąd nie płynie bo dioda nie przewodzi w kierunku przewodzenia.
 • Poziom 9  
  Dzięki za szybką reakcję. Czemu jedna sinusoida na trzecim wykresie ma spłaszczone grzbiety?
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Bo to jest napięcie na diodzie podczas przewodzenia. Z charakterystyki prądowo- napięciowej diody widać, że duży wzrost prądu, powoduje niewielki wzrost napięcia na diodzie. Tak samo jest w Twoim przypadku, tyle że Ty masz przebiegi czasowe a nie prądowo-napięciowe.
 • Poziom 9  
  Czyli do pewnego momentu wzrost prądu i napięcia (w przebiegach czasowych, pomijając przesunięcie w fazie) jest proporcjonalny, a po osiągnięciu danej wartości (0,7V?) napięcie rośnie o wiele mniej?
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Dokładnie tak.
 • Poziom 9  
  Dzięki bardzo za zaangażowanie. :) Od razu lubię to forum.