Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ generatora lampowego w TV ametyst

10 Gru 2012 14:06 2289 5
 • Poziom 11  
  Witam

  Chciałbym poruszyć temat oscylatora w głowicy TV ametyst. Mam wątpliwości co do rezonansu - szeregowy czy równoległy ?
  Układ zmontowany na szybko z cewkami i kondensatorami jak na 100MHz (dla rezonansu szeregowego) (C20 - 18p, C22 - 8p, cewka 6zw śr. 0,6 mm) generuje 250Mhz, stąd moje wątpliwości. Dodam, że C21 został pominięty w moim eksperymencie.
  Oto wycinek tego generatora:
  Układ generatora lampowego w TV ametyst
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  To jest generator Colpittsa, w krórym dzielnik pojemnościowy stanowią pojemności montażowe oraz wewnętrzne lampy. Wchodzą one w skład wypadkowej pojemności obwodu rezonansowego, i tak pojemność wejściowa lampy (siatka - katoda) jest połączona szeregowo z C22, równolegle z nimi dołączona jest pojemność C20. Całość stanowi jedną z pojemności dzielnika. Drugą pojemność dzielnika stanowi pojemność wyjściowa lampy (głównie pojemność anody triody względem ekranu wewnętrznego i zewnętrznego). Obie te pojemności połączone są w szereg, a następnie równolegle do pojemności dostrajającej C21. Jest jeszcze pojemność zwrotna lampy (siatka - anoda) która w pierwszym przybliżeniu również dodaje się do niej.
 • Poziom 11  
  Dziękuję za odpowiedzi.
  Nasuwa mi się jeszcze jedno skojażenie: czy przypadkiem układ p.cz. w klasycznej głowicy lampowej (np. ELWRO) nie jest analogiczny do tego oscylatora ? Oczywiście w glowicy dzielnik jest dobrany tak aby układ był poniżej progu wzbudzenia. Można mówić w tym przypadku o "superreakcji na p.cz." ?
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  W schemacie zastępczym głowicy ELWRO dla p.cz. istonie można by się dopatrzyć elementów generatora Colpittsa, jednak nie on generuje drgania. Do generacji drgań w.cz. zastosowano uklad Meissnera, co zostało wymuszone przez fakt użycia połówki lampy ECC85 jako mieszacza samodrgającego. Nie ma tam żadnej superreakcji na p.cz., jest normalna generacja drgań w.cz., natomiast na p.cz. istotnie mamy do czyniania z dodatnim sprzężeniem zwrotnym poniżej progu wzbudzenia, ma to jednak na celu zwiększenie impedancji wyjściowej triody i zapobieżenie tłumieniu filtru p.cz.
  Superreakcję na p.cz. stosowało się w prostych odbiornikach z przemianą częstotliwości w początkach rozwoju UKF, do tego celu jednak służyla osobna lampa, z ktorej wyjścia odbierało się sygnał m.cz. uzyskany w wyniku demodulacji na zboczu krzywej rezonansu (a nie sygnał p.cz. jak w głowicy ELWRO). I w detektorach superreakcyjnych (odmiennie niż w reakcyjnych) pracuje się powyżej progu wzbudzenia. W odbiornikach z gowicami ELWRO stosowało się natomiast normalny wielostopniowy wzmacniacz p.cz. zakończony detektorem stosunkowym.
 • Poziom 11  
  Tomek Janiszewski napisał:
  Do generacji drgań w.cz. zastosowano uklad Meissnera, co zostało wymuszone przez fakt użycia połówki lampy ECC85 jako mieszacza samodrgającego.

  Dzięki za odpowiedź. Oczywiście nie sugerowałem, że drgania pochodzą od obwodu p.cz.