Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Współczynnik mocy w watomierzu

10 Gru 2012 18:43 1458 5
  • Poziom 8  
    Witam,

Zakupiłem ostatnio watomierz celem prześledzenia co ile żre prądu, jedną z danych którą wskazuje urządzenie jest "współczynnik mocy".
    Wiem tyle, że jest to wskaźnik wykorzystania energii (wiki) ale za wiele mi to nie mówi, przypomina to sprawność jednak wiem że sprawność to nie jest, dodatkowo przeczytałem gdzieś że najlepiej jeśli wynosi on 1 a na mierniku wielkość ta wyświetlana jest różnie, np. przy podłączeniu ładowarki do telefonu, wskazane jest 61 a np. przy podłączeniu girlandy choinkowej, 100.

Chciałbym się dowiedzieć, o czym informuje ten wskaźnik, czy jest ważny, ile powinien wynosić itp. czy raczej jest to nieistotne w domowych pomiarach.

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Współczynnik mocy przy odbiornikach rezystancyjnych jest równy 1.00, Gdy odbiornik jest pojemnościowy lub indukcyjny, to współczynnik jest mniejszy o 1.00 i ma charakter indukcyjny lub pojemnościowy (wektory prądu lub napięcia się wyprzedzają - w zależności od charakterystyki odbiornika). Zawsze się dąży by współczynnik mocy był najbliżej jedności, bo wtedy są najmniejsze straty energii.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    barteknowacki napisał:
    dodatkowo przeczytałem gdzieś że najlepiej jeśli wynosi on 1 a na mierniku wielkość ta wyświetlana jest różnie, np. przy podłączeniu ładowarki do telefonu, wskazane jest 61 a np. przy podłączeniu girlandy choinkowej, 100.

Zapewne miernik wyświetla wartość w procentach - wskazanie 61 odpowiada wartości 0,61 wspólczynnika mocy.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    W domowych pomiarach jest niestotne - odbiorca idywidualny nie płaci za moc bierną.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    To nic innego jak cos fi obwodu, czyli przesunięcie pomiędzy wektorem napięcia i prądu. Jego wartość waha się pomiędzy 0 a 1. Widocznie w Twoim przypadku wynik jest pomnożony przez sto. Współczynnik określa charakter obwodu: rezystancyjny lub indukcyjny/pojemnościowy. Wartość różna od 1 wskazuje na pobór mocy nie tylko czynnej, ale także biernej. Lampki mają charakter rezystancyjny, tak samo jak grzałki, tradycyjne żarówki, grzejniki. Ładowarka zawiera w sobie elementy o charakterze rezystancyjnym i indukcyjnym. Element indukcyjny pobiera moc bierną i pojawia się przesunięcie fazowe pomiędzy prądem i napięciem, którego miarą przesunięcia jest kosinus kąta.
  • Poziom 8  
    Aha. Dziękuje za odpowiedzi.