Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM T43 - Nie ładuje akumulatora

MikuśEmo 10 Gru 2012 19:26 1515 2
  • #1 10 Gru 2012 19:26
    MikuśEmo
    Poziom 16  

Witajcie

Pewien czas temu w szkole "zgubiłem" zasilacz od laptopa. Po powrocie do domu zacząłem zasilać go na szybko zrobionym zasilaczem z transformatora 12V/13A. Napięcie oczywiście było za niskie, co sobie policzyłem przed podłączeniem, ale od zbyt niskiego napięcia nic się nie stanie(?). Potem wpadłem na pomysł zasilenia go z mojego zasilacza warsztatowego. Niestety nie wytrzymały tego tranzystory wyjściowe, które powinny wytrzymać chyba 18A przy dobrym chłodzeniu. Jeden z nich dostał zwarcia C-E i na laptopa poszło 33V... Komputer w żaden sposób tego nie okazał, cały czas pracował dalej, dopiero gdy to zauważyłem, natychmiast odłączyłem zasilacz.
    I teraz tak... Podczas zasilania z prostego zasilacza 15V bateria się nie ładowała, ale myślałem, że to rodzaj zabezpieczenia. Po podaniu 16V z zasilacza warsztatowego, bateria nadal się nie ładowała! Nie pamiętam, jakie były wtedy ikonki stanu baterii. Przez długi czas zasilałem laptopa nowym oryginalnym zasilaczem IBM. Dziś kupiłem nową baterię (o powiększonej pojemności). Działa, ale nawet gdy komputer chodzi na samej baterii, pojawia się ikonka, że bateria jest ładowana. Po podłączeniu do zasilacza ikonka się nie zmienia, cały czas jest komunikat o ładowaniu baterii.

I teraz główne pytanie. Jak poważne mogą być uszkodzenia? Co mogło paść na płycie głównej? Zaraz po podaniu 30V rozebrałem go, jednak bezpieczniki które udało mi się znaleźć były całe, nic popalonego nie zauważyłem.

Pozdrawiam:
    Mikołaj Klonowicz

0 2
  • #2 10 Gru 2012 19:46
    boro1234567
    Spec od komputerów

Trzeba wykonać pomiary w obwodzie ładowania.
    Podaj oznaczenie płyty.

0
  • #3 13 Gru 2012 19:09
    MikuśEmo
    Poziom 16  

IBM posiada oznaczenie wersji 2668. Układem odpowiedzialnym za ładowanie akumulatora jest ADP3806-12.5.
    Na pinach pomiaru prądu ładowania, z podpiętym akumulatorem mam 0,6mV czyli 60 mA, jeśli rezystor pomiarowy ma wartość z noty katalogowej 10mOhm. Przy odpiętym akumulatorze 20mA.
    REF= 2,49V
    BAT= 11,1V
    BATSEL= 6V
    Na schemacie widać, że powinien być podłączony dodatkowy układ scalony z dwoma tranzystorami, ale nie mogę go zlokalizować... Niestety z telefonu nie mogę tu przesłać zdjęcia tego fragmentu płyty.

Dodano po 40 [minuty]:

IBM T43 - Nie ładuje akumulatora

0