Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hobbystyczne programowanie mikrokontrolerów.

promil25 10 Gru 2012 21:25 1503 7
  • #1 10 Gru 2012 21:25
    promil25
    Poziom 15  

Chciałbym nabyć dobry kurs programowania mikrokontrolerów do nauki.
    Uzbierałem sobie troche grosza i teraz mam dylemat jaki kurs wybrać. Potrzebuje czegoś łatwego do nauki z braku czasu na moje hobby :cry:. Głównie chciałbym po kursie potrafić zaprojektować hobbystycznie termostat z lcd, sterowanie przekaźnikami itp. Zastanawiałem się nad kursami z AVT. Chciałbym się dowiedzięć czy taki kurs będzie dla mnie jako laika wystarczający i jaki będzie najłatwiejszy język do nauki? Nigdy nie programowałem a naczytałem się bardzo dużo o wyższości języka C nad BASCOM, ale tu chodzi o to który język będzie łątwiejszy do nauki jako laika.
    Proszę o wasze sugestie i z góry dziękuje.

0 7
  • Pomocny post
    #2 10 Gru 2012 22:03
    ~~~pio~~~
    Poziom 15  

Nie ma łatwiejszego języka od Bascoma i dla celów hobbystycznych jest najlepszym wyborem. Polecam książkę: Marcin Wiazania - Programowanie mikrokontrolerow AVR w jezyku Bascom.

0
  • Pomocny post
    #3 10 Gru 2012 22:51
    yogi009
    Poziom 42  

Tu oczywiście łatwo o rozpętanie dyskusji :-) Bascom możesz opanować szybciej, jednak nie uczy on porządku, a wręcz uczy nieporządku, złych nawyków. Poznanie C kosztuje więcej czasu, ale potem to owocuje. Wyboru niestety musisz dokonać samodzielnie.

0
  • #4 11 Gru 2012 08:07
    promil25
    Poziom 15  

Najbardzej zależy mi na czasie czyli wybiore BASCOM.
    Czy kurs z AVT z książką "Mikrokontrolery dla początkujących" Piotr Górecki będzie dla mnie wystarczający ? Czy może wybrać zestaw EvB 4.3v4 ATMega32 z kursem BASCOM lub coś innego ?

0
  • Pomocny post
    #5 12 Gru 2012 02:22
    McMonster
    Poziom 32  

promil25 napisał:
    Najbardzej zależy mi na czasie czyli wybiore BASCOM.
    Czy kurs z AVT z książką "Mikrokontrolery dla początkujących" Piotr Górecki będzie dla mnie wystarczający ? Czy może wybrać zestaw EvB 4.3v4 ATMega32 z kursem BASCOM lub coś innego ?

Jako hobbysta polecam jednak C. W Bascomie szybko zaczniesz i szybko skończysz w punkcie, w którym wyczerpałeś istniejące tam biblioteki i nie masz nic ciekawego do zrobienia. I sam siebie zamykasz tylko i wyłącznie w mikrokontrolerach AVR. Chyba nie ma to sensu w przypadku, gdy na to hobby wydasz trochę pieniędzy (a wydasz) i zostaniesz ze stertą gratów i nudą.

Polecam dwie strony:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html
    http://www.mirekk36.blogspot.com/p/spis-tresci.html
    Obie gdzieś na samym początku opisują wybór języka i nie bez powodu w obu przypadkach odradza się Bascoma. Ale nawet, jak już się na niego uprzesz, to na obu stronach znajdziesz masę przydatnej wiedzy, tylko kodu nie będziesz mógł wykorzystać.

0
  • #6 12 Gru 2012 20:00
    promil25
    Poziom 15  

Dziękuje koledze McMonster.
    Po przeczytaniu wielu komentarzy jednak zdecydowałem się na język C.
    Dzięki za zainteresowanie tematem.

Dodano po 2 [godziny] 57 [minuty]:

Czy kupując kurs z AVT programowania mikrokontrolerów w C będe mógł na płytce testowej programować i testować inne mikrokontolery czy tylko Atmega162 ? Bo szczerze mówiąc nie moge nic znaleść na ten temat a chciałbym jakiś gotowy kit żeby zaoszczędzić sobie czasu.

0
  • #7 13 Gru 2012 22:11
    yogi009
    Poziom 42  

Zainteresuj się chwaloną szeroko za przejrzystość materiału książką Pana Kardasia na temat Programowania AVR w języku C (nie jestem jego marketingowcem, żeby była jasność).

0
  • #8 14 Gru 2012 11:57
    xamrex
    Poziom 28  

Również polecam dla początkującą pierwszą książkę pana Mirka ;)

0