Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VUW Atmomax plus - Piec Vaillant VUW Atmomax plus 200-5: pytania

10 Gru 2012 21:35 11688 16
  • Poziom 7  
    Witam.
    Jestem uzytkownikiem pieca Vaillant VUW Atmomax plus 200-5 (kupiony w 2001 roku) (mieszkanie kupione juz z piecem zatem nie jestem zbytnio obeznany z piecami) – tyle co wyczytam w necie.
    Mam nastepujacy problem: w mieszkaniu jest zimno.
    Wydaje mi sie iz w mieszkaniu jest za malo grzejnikow jak na powierzchnie do ogrzania (ale to juz sobie sam policze).
    Dodatkowo kaloryfery nie sa tak cieple jakby moglby byc.
    Tzn gora kaloryferow jest super goraca, a od polowy w dol jest sporo, sporo chlodniejszy.
    Wiem ze roznica temperatur jest czyms normalnym, jednak w mieszkaniach znajomych roznica ta jest zdecydowanie mniejsza.
    Zatem podejrzewam zapchana instalacje lub slaba pompke.
    Do tej pory zrobilem:
    - odpowietrzalem wszystkie kaloryfery
    - wykrecilem termostaty zeby nic nie blokowalo
    - wpuscilem w instalacje srodek czyszczacy i wyplukalem dokladnie (po tym zabiegu wydaje mi sie ze jest lepiej, ale jeszcze dluga droga do doskonalosci).

Zatem mam nastepujace pytania:

1. wyczytalem ze polecacie czyszczenie filtra pod piecem. Jak to zrobic? Gdzie jest ten filtr? Zerknijcie prosze na zdjecie i podpowiedzcie? (w instrukcji obslugi jest tylko instrukcja do Czyszczenie palnika i pierwotnego wymiennika ciepla; czyszczenie wtornego wymiennika ciepla) – nic o filtrze. Moze go nie mam?

2. Nastawienie czasu wybiegu pomopy – standardowe ustawienie to 5 minut.
    Jaki jest sens zwiekszania tego nastawienia? Czy czas ten oznacza ze pompa pracuje 5 minut po wylaczeniu grzania? (pompa ustawiona jest na ustawienie nr 2)

3. czy polecacie cos jeszcze?

4. sterownik – poki co uzywam sterownik VRT-ZA – czyli taki najprostszy gdzie jest tylko pokretlo do temperatury. Chcialbym go zmienic na cos nowszego. W instrukcji wymienione sa 3 inne sterowniki w tym VRT-PZA. Ale jest to bardzo stara instrukcja.
    Jaki sterownik polecacie?
    Chcialbym miec mozliwosci ustawien np ze piec codziennie ma grzac miedzy 07:00 – 09:00 pozniej od 15:00 do 21:00.
    Czy mozna uzywac steronikow tylko firmy Vaillant czy jakis innych tez? Podacie jakies linki? (w Waszych postach poczytalem ze polecacie colorMatic330 – czy on ma takie dobowe ustawienia?). oczywiscie cena tez gra role.

5. czy wymiana sterownika to skomplikowana operacja?
    Tzn podejrzewam ze do obecnie stosowanego sterownika (VRT-ZA) idzie kabel i wystarczy podmienic sterownik. Gorzej jak nowy sterownik bedzie potrzebowal wiecej zyl, bo wtedy trzeba kuc w scianie nowy kabel, a tego chcialbym uniknac.

Z gory dziekuje za odpowiedzi.
    Pozdrawiam serdecznie
    Szymon
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na twojej fotce filtra ci nie wskażemy. Jeśli jest, to pod kotłem od dołu na przyłączach. Możesz spróbować nastawić pompę na trzeci bieg. Wybieg pompy, to czas potrzebny jej na ,,wystudzenie" kotła. Co do sterownika, to zawsze najlepiej sprawują się te dedykowane. Jednak nie oznacza to, że inny typ nie zrobi tego samego. Jeśli chcesz regulować temperaturą w okresach czasowych, to rozglądaj się za termostatami programowalnymi. Z popularnych np. Euroster. Dostępny też w wersji radiowej.
  • Poziom 25  
    Pierwsze to wyczyść filtr pod kotłem, jest z prawej strony między kotłem a zaworem- oczywiście najpierw zakręć oba zawory od centralnego. Drugą rzeczą jest odkamienienie obu wymienników ale tego nie ma w instrukcji. Wybiegu pompy nie zmieniaj jest wystarczająca. Czujnik wystarczy taki jak pisał kolega wyżej ale wpina się go w inne miejsce w sterowniku .
  • Poziom 36  
    Taki Ci wystarczy Link. Wymiana jest dziecinnie prosta, w kotle zostawiasz jak jest (3 i 4), w regulatorze NO i COM.
  • Poziom 7  
    serwisant73
    serwo66
    andrefff

dzieki bardzo za odpowiedz. przepraszam za "glupie" pytania, ale tak jak wspomnialem - to moje pierwsze doswiadczenie z takimi piecami, wiec chcialbym sie czegos nauczyc.

@serwisant73 - zamiescilem dwie dodatkowe fotki. zaznaczysz mi filtr? jezeli dalej nie widac to moze mam zdjac ta biala pokrywe calego pieca? a moze filtra nie ma? (wydaje mi sie ze moze jest na tym przylacz po prawej? taka duza odkrecana sruba? jak przeczyscic ten filtr? odkrecic ta srube?)

@serwo66 - wspomniales zeby zakrecic oba zawory do centralnego. o ktorych zaworach mowisz? mozesz mi je wskazac?

przejrzalem sobie te regulatory i faktycznie przypadly mi du gustu te o ktorcyh piszecie:
    zastanawiam sie zatem nad:
    1. http://www.e-heat.pl/regulator-auraton-2005-economic-p-2.html
    2. http://www.e-heat.pl/regulator-euroster-e2006-p-77.html

ktory wedlug Was wybrac? ktory latwiej podlaczyc juz istniejacym kablem?
    zerkne jeszcze na model regulatora u znajmoych i zapytam Was czy go polecacie.

pozdrawiam serdecznie
  • Poziom 36  
    One(regulatory) z gruntu rzeczy są identyczne, z zamknięciem zaworów będzie kłopot, bo ich instalator nie zamontował. Będziesz musiał wyłączyć kocioł i spuścić wodę, wtedy możesz wyczyścić filtry(są na pierwszym zdjęciu z postu powyżej).
  • Poziom 7  
    dzieki :)
    czy chodzi Ci o te sruby? (zazanczone na zdjeciu) jak je odkrece to znajduja sie tam filtry?

spuscic wode rozumiem moge z kaloryferow? - w jedym mam zawor i bez problemu moge spuscic, wtedy spada cisnienie. czy spuszczenie wody z kaloryferow rowna sie spuszczeniu wody z pieca?
    tzn gdy spuszcze z kaloryferow to spokojnie moge odkrecac te filtry? czy jakos inaczej powinnienem spuscic ta wode?

pozdrawiam i dziekuje
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Nad tym czerwonym zaznaczeniem masz spust wody z kotła. Tak to są te filtry. Zakręć dopływ wody do kotła.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    No i odłącz go z gniazda na czas tej operacji. Oczywiście po wyczyszczeniu i poskładaniu filtrów, musisz uzupełnić zład w układzie do ciśnienia jakie było przed spuszczeniem wody z układu.
  • Poziom 7  
    Witam,
    dzieki bardzo za informacje. byly bardzo przydatne.
    wlasnie jestem po operacji czyszczenia filtrow.
    faktycznie ten na rurze powrotnej od ogrzewania byl bardzo zabrudzony.
    wyczyscilem!! (zamieszczam zdjecie dla innych)

naszly mnie jeszcze trzy pytania.
    1. czy przy miejscu do spuszczania wody, zaznaczone na czerwono - pokretlo (zobaczcie na zdjeciu) - czy jest to przytlumiacz przeplywu?
    mialem ten zawor lekko pod katem - ustawilem rownolegle do rury.
    Dajcie mi prosze znac czy to przytlumiacz przeplywu czy nic waznego.

po tej operacji i czyszczeniu filtra kaloryfery grzeja duuuuzo lepiej - tzn gorace sa na calej wyskosci.
    dzieki.

2. po operacji czyszczenia filtrow odpowietrzylem kaloryfery.
    jednak jeszcze troche w jednym slysze jak czasami woda splywa/kapie (jaki moze byc tego powod?)

3.mam pytanie, czy gdzies w piecu ponad kotlem jest miejsce do odpowietrzenia rowniez? czy instalacje odpowietrza sie tylko przy kaloryferach.
    dajcie prosze znac.

dzieki.
  • Poziom 18  
    Możesz odpowietrzyć pompe, a do ilu napełniłeś układ?
  • Poziom 7  
    hej,
    instalacje napelnilem do cisnienia 1.6 (takie bylo przed czyszczeniem).
    w jaki sposob odpowietrzyc pompe?
    odkrecic ta srubke na pompie? pozniej zakrecic?
    gdzies czytalem ze ona powinna zawsze byc odkrecona.
    prosze poradz.

pozdrawiam
    Szymon
  • Poziom 18  
    No dokładnie, jak powinna być zawsze odkręcona to by zrobił to producent. A odpowietrzyłeś kaloryfery ? Bo może odpowietrzyłeś i ciśnienie spadło do... 1 ,2
  • Poziom 7  
    Hej,
    kaloryfery odpowietrzone raz.
    dzisiaj wieczorem odpowietrze drugi raz.
    sprawdzilem ten maly zaworek nad pomkpa, jest luzny wiec mniemam iz tak powinno byc. (zaznaczone na czerwono)

czy sa zatem jakies inne metody odpowietrzania pompy?
    czy to ze czasami slysze wode kapiaca w kaloryferze to moze byc to powiazane z odpowietrzaniem pompy?

dzieki
    Szymon
  • Poziom 18  
    To może dopompuj wody TROSZKE lub zobacz jak będzie jak troszke spuścisz np o 0,1 bara
  • Poziom 36  
    @beczkarz
    ten jak go nazywasz przytłumiacz przepływu to jest właśnie zawór do odcięcia kotła od instalacji c.o.

Na zdjęciach z lewej strony masz rurę od zasilania instalacji c.o., a z prawej powrót c.o. i na obu masz zawory, które zamykasz lub otwierasz za pomocą imbusa rozmiar chyba 4 lub śrubokręta ale polecam imbus jako pewniejszy.
    Zawory zamykasz tylko na czas ewentualnej konserwacji kotła itp., bo normalnie podczas ogrzewania mieszkania zawory muszą być w pełni otwarte.
    Jak miałeś zawór częściowo przymknięty to ktoś celowo lub przypadkiem ograniczył moc cieplną twojej instalacji i stąd m.in. problem zimnych grzejników.

Co do ciśnienia to nie sugerowałbym się ciśnieniem przed spuszczeniem wody, bo zakładam, że wtedy woda w instalacji była ciepła dlatego ciśnienie było wyższe.
    Ciśnienie powinieneś sprawdzić na zimniej wodzie w instalacji.
    Jeśli to mieszkanie jednopoziomowe to moim zdaniem ciśnienie między 1,0-1,2 na zimnej instalacji w zupełności jest wystarczające, a dawanie 1,6 jako stałe ciśnienie to zdecydowanie za dużo, bo po nagrzaniu wody ciśnienie skoczy w górę.
    Co najwyżej można dać 1,6 na potrzeby odpowietrzania, aby potem ponownie nie dolewać wody.

Co do zimnych grzejników to warto zwrócić uwagę na to czy kocioł taktuje, bo to jest problem przewymiarowanych kotłów.
    Moim zdaniem Twój kocioł pasuje na mieszkanie co najmniej 100m2. Jeśli masz mniejsze mieszkanie i w dodatku ocieplone to kocioł jest znacznie przewymiarowany, co będzie skutkowało taktowaniem.
    W celu zminimalizowania taktowania sugeruję ustawić w menu pozycję d.0 na wartość 0 (moc minimalna).
    A jak masz możliwość to wymień grzejniki na większe, bo większy grzejnik da Ci większy zapas ciepła na czas przestoju kotła z powodu taktowania, czyli będzie cieplej.
    Ewentualnym przewymiarowaniem grzejników bym się nie martwił, bo finalnie jeśli w przyszłości zmieniłbyś kocioł na nowy o mocy minimalnej dopasowanej do Twoje instalacji to będziesz mógł ogrzewać mieszkanie przy niższej temperaturze wody zasilającej zamiast obecnych np. 75 stopni (super gorące grzejniki), co obniży Twoje rachunki za gaz.