Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Excel - oznaczanie zakresów liczb

keeperkirk 10 Dec 2012 22:34 3105 6
    keeperkirk
    Level 2  
    Witam.
    Potrzebuję pomocy.

W excelowskiej bazie danych, mam 7 kolumn po 142 wierszy liczb od 0 do 27.
    Wygląda to tak (kolumny o których mowa są na jasnoniebiesko/seledynowo):

Mam powyznaczać zakresy liczb (steny).
    Kryteria wyznaczania w dolnej tabelce:

Jak widać kryteria są różne dla każdej z kolumn (skal). Chciałbym aby, gdy program natrafi na zakres liczb stenu X, w komórce pojawiła się liczba X, gdy na sten Y - liczba Y i tak przez 142 wiersze 7-miu kolumn z różnymi kryteriami. Takie jakby "autowykrywanie".

Jeżeli znacie sposób by coś takiego osiągnąć to będę bardzo wdzięczny. Nie musi się to odbyć za jedną funkcją - byle nie ręcznie : )
    marek003
    Level 40  
    Excel to nie to samo co OO.
    np w excelu 2003 i niżej mój pomysł nie przejdzie ale w 2007 i wyżej już tak.
    Więc pytanie do ciebie bo nie znam się na OO ile jeżeli() w jeżeli() (zagnieżdzenia) dopuszcza OO, bo 2003 w dół pozwala jedynie do 7 a 2007 i wyżej pozwala już na 64 zagnieżdzenia funkcji jeżeli().

dodatkowo
    Załącz przykłądowy plik z twoimi danymi wraz z przepisaną tabelką stenów. (jak elektroda odrzuci spakuj zipem)
    keeperkirk
    Level 2  
    Dodaję arkusz w którym (obok kolumn) jest tabelka 9x11. Sorry, że tak długo, pisząc ją w OO zeszło mi ok 1,5h... Dlatego też może nie być do końca taka jak trzeba. Postaram się coś z tym zrobić na następny raz (MSOffice/Nowsze wersje).

Szukałem w internecie na ile zagnieżdżeń pozwala OO - nie znalazłem. Myślę, że jeśli byłby jakiś łatwy sposób żeby to sprawdzić to mógłbym zobaczyć czy pozwala na tyle ile trzeba.
  • Helpful post
    marek003
    Level 40  
    Zrobiłem inną metodą (podaj.pozycję() z 1 na końcu. Sprawdź czy dobrze przetransponowałem wartości i czy wogóle działa (graniczne pozycje) na moje oko jest ok ale ...

Aha: Steny i ich transpozycja z których docelowo korzysta funkcja są w arkuszu steny
    (Transponowałem ręcznei wiec zmiana w tabeli głównej stenów musi powodować zmianę ręczną w transponowanej tabeli).
    keeperkirk
    Level 2  
    Faktycznie, wszystko wygląda tak jak powinno. Porównywałem z papierem i się zgadza.

Tylko jeszcze jedna rzecz. Wyniki punktowe i stenowe będę wysyłał dalej do pewnej pani do dalszej obróbki (w SPSS-ie). Nie wiem jak będzie chciała mieć poustawiane kolumny - być może będę musiał to zmienić. Czy da radę jakoś skopiować same wartości komórek które się zapełniły liczbami?

Jak coś to funkcji, transponowań i całej reszty nie sprawdzałem bo nawet nie wiem jak miałoby to wyglądać.
  • Helpful post
    marek003
    Level 40  
    Nie wiem czy dobrze cie rozumiem

Zaznaczasz kolumny
    wciskasz kopiuj
    przechodzisz do nowego zeszytu
    (nie wiem jak jest w oo ) wciskasz prawy klawisz myszy
    wybierasz wklej specjalnie...
    zaznaczasz "wartości"
    ok
    i masz wklejone same cyfry.
    keeperkirk
    Level 2  
    Wielkie dzięki za pomoc.
    Oszczędziło mi to sporo roboty. Znasz może link do strony gdzie są te funkcje wyjaśnione? Ewentualnie jeżeli dałbyś radę jakoś to w prostych słowach wytłumaczyć. Wolałbym sam umieć niż postować na forum za każdym razem gdy potrzebuję tych funkcji lub gdy okaże się, że wcześniej coś u mnie poszło nie tak i trzeba wszystko jeszcze 1 robić.

Jeszcze raz dzięki.