Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Creative Inspire M2600 - Charczący dźwięk

11 Gru 2012 00:53 2799 1
  • Poziom 33  
    Witam.

Mam w naprawie obecnie subwoofer Creative Inspire M2600. Jakoże audio nie jest moją dziedziną napraw teraz-chcę zapytać się jakiegoś fachowca.
    Charczenie i mocne zniekształcenia wychodzące z głośników i prawdopodobnie też z woofera (ciężko powiedzieć tutaj, bo dźwięk jest w paśmie b.niskich częstotliwości). W końcówce mocy pracuje TDA8510J sterujący dwoma głośnikami i wooferem. Układ dostaje zasilanie 16V. Sterowany jest osobno dwoma op-ampami dla woofera i wysokotonowych osobno (KIA4558P)zasilanie 16V OK.
    Potencjometr na pilocie trzeszczy ale to nie ma nic wspólnego z ogólną usterką.(podłączałem się innym kablem z komputera bez potencjometru)

Podałem sygnały z generatora (sinus,prostokąt, piła..) na wyjściach oscyloskop nie pokazuje żadnych odkształceń oscylogramów. Wpiąłem się bezpośrednio na wejścia TDA z sygnałem (muzyką) z laptopa przez kondensatror izolujący dołączony szeregowo z sygnałem wejściowym- i tu niespodzianka podejrzany TDA został wykluczony, piękny dźwięk zarówno z obydwu głośników jak i basowego :D
    Sprawdziłem wszystkie elektrolity i podejrzane elementy. Nie ma zimnych lutów ani żadnych pęknięć w druku...Gniazda wej. nie są poluzowane...

Kombinowałem też przez podawanie dźwięku na wejścia wzm. operacyjnych (4 wejścia) KIA4558 okazuje się, że po podaniu sygnału na wejście w jednej parze mocno charczy dźwięk a na drugim wejściu sygnał był czysty.
    Co można jeszcze ewentualnie sprawdzić, czy ten KIA może powodować takie zniekształcenia?
    Dzięki.

11 Gru 2012 22:16
    Dzisiaj testowałem go jeszcze raz i okazuje się, że wczoraj przeoczyłem ważny szczegół..otóż
    TDA8510J po podaniu na jego wejścia sygnałów niby nie charczy ale jak wysteruje wyżej do poziomu podobnego gdyby sygnał podawany był z wejść (przez jack'a)to charczy tak samo.
    Watro byłoby zatem ten układ podstawić, ale wynik diagnozy niejednoznaczny, bo nie wiadomo czy wzmacniacz charczy bo jest zbyt mocno sterowany...czy ktoś miał takie same problemy z tym TDA?

28 Gru 2012 03:20
    Niestety wymiana układu nic nie wnosi, są takie same zniekształcenia jak i na starym. Ale podstawić musiałem aby się dowiedzieć. Czy ktoś może załatwić schemat tego czegoś (aha głośniki są ok, bo na innych też 'pierdzi')Wzmacniacz zachowuje się tak jakby nie wyrabiał 'mocowo' -czyli jakby był przesterowany i potrzebował więcej mocy (prądu) aby podtrzymać poprawną pracę przy większym sygnale z wejścia, bo napięcia zasilania są OK

Pozdrawiam i Szczęśliwiego NR

TDA8510J po podaniu na jego wejścia sygnałów niby nie charczy ale jak wysteruje wyżej do poziomu podobnego gdyby sygnał podawany był z wejść (przez jack'a)to charczy tak samo.

Podawanie sygnału na końcówkę mocy w ten sposób nie jest dobrą praktyką. Ewidentnie musiałem przesterować ten wzmacniacz. Gdy wpiąłem się na jego wejścia (pin 1 i 3) innym wzmacniaczem wyposażonym w sondę zamiast jacka okazuje się, że występuje dalej charczenie.

Prześledziłem palcem po ścieżkach (bo schematu brak), że sygnał na niego wychodzi z podwójnego op-ampa (8 pin KIA4558P). Na wejściach tego op-ampa (jednym z każdej pary /chyba nieodwracającym/ jest sygnał ale dalej mocno zniekształcony. Do wejść wzmacniaczy wpięty jest sygnał poprzez parę rezystorów z kondensatora sprzęgającego C16 (tam już sygnał jest dobry) Sygnał dochodzący z pobliskiego kondensatora na prawy kanał(C18)też jest czysty (odsłuchuję na słuchawkach wpiętych do wzm. zewnętrzego). Układ KIA dostaje 16V Vcc. zasilania.

Drugi KIA4558P steruje TDA sygnałem do woofera. Ciężko powiedzieć tą metodą czy tam jest sygnał zniekształcony, bo zakres częstotliwości jest b.niski ale
    zamieniłem miejscami dwa układy i niestety nie ma poprawy dzwięku.

Podejrzewałem KIA4558P, z uwagi na to, iż problem występuje z dwóch kanałów a ten układ steruje końcówkę mocy wspólnie dla dwóch. Ale zamiana miejscami nic nie daje, więc utknałem w martwym punkcie. Czy ktoś miał podobny problem z tymi subwooferami, dziękuję.

30 Gru 2012 14:34
    Dodam tyko wyniki ostatnich pomiarów:

Obydwa 'OPampy' mają napięcia zasilania 16.5V, na wszystkich ich wejściach i wyjściach ok 1.6V.

OPamp od głosników głównych na wejściach 'minus' oraz na dwóch wyjściach ma obcięte dolne połówki oscylogramu przy sterowaniu już ok 30% z komputera (podaje sygnał testowy 1kHz, sinus z CD)

OPamp od basu na wyjściu, sygnał testowy 200Hz (noga 1) zachowuje się tak samo, dolna połówka oscylogramu mocno ścięta, przy czym można obniżyć volume sygnału z CD na tych 25-30% ustawień komputera i wtedy dolne połowki sinusiody stają się zaokraglone i 'łagodniejsze' w kształcie, ale dalej bardzo jest to niesymetryczne.

Jeden z moderatorów zasugerował, że wzmacniacz powinien mieć połowę zasilania na jednym z wejść oraz może być przesterowany ale ciężko powiedzieć jednoznacznie, bo przecież steruje go nisko a i tak oscylogram jest odkształcony.
    Wg. mnie ta cała zabawa z oscyloskopem w ogóle niepotrzebna i tak słychać dobrze na słuchawce to co widać na oscyloskopie.

Na C 18 (L) i C 16 (R) tak jak pisałem w poprzednim poście dźwięk jest dobry i oscylogram symetryczny.

Proszę o korzystanie z funkcji "zmień" przy dopisywaniu informacji do swojego ostatniego postu.
    Istnieje też funkcja "pisownia" przydatna do poprawiania błędów w swoich postach - też proszę skorzystać.
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 33  
    Dziękuję za scalenie tematu a pisownię poprawię.
    Oto rozrysowany przeze mnie schemat (sorki za jakość: 'popiłem nieco') :D
    Ma on na celu zilustrowanie użytkownikom o czym pisałem wcześniej, bo zbyt dużo słów w pierwszym (teraz dużym poście :D )a mało treści...

Creative Inspire M2600 - Charczący dźwięk

Przepraszam, ale Picassem nie jestem...
    Połaczenie pomiędzy R32 i R33 jest zrealizowane dalej, ale nie byłem już w stanie rozrysować, napewno łączy się z 3cią nogą drugiego OP, który odpowiada za subwoofer.

Pozdrawiam