Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modernizacja kolumn Tonsil Altus 300.

rytcher 11 Dec 2012 10:10 4047 17
    rytcher
    Level 9  
    Witam!

Posiadam od jakiegoś czasu Altus 300 i chciał bym aby z niego dzwięk był przyjemny. Jak na dzień dzisiejszy zrobiłem wzmocnienia. Wzmocniłem poniżej niskotonowego ścianke przednia z tylna tak samo miedzy średniotonowym a wysokotonowym. Wygłuszyłem całe miejsce na średniotonowca mata wygłuszeniowa bitumiczną. Chciał bym zmienić okablowanie w środku ale nie wiem na jakie? Czy taki z elektrycznym jak najgrubszy do głośników miedziany będzie ok? Jako mi laikowi mógł bym zmienić tak aby góra nie sypała piaskiem? Mam wrażenie że jak daje głośniej to było by takie przebicie na wysokotonowca. I trzeszczy. Chyba to wina wzmacniacza. Bo to stara unitra ws442 ale za dnia będzie Yamaha 500. Co jeszcze bym mógł przerobić? Jest dużo wątków co i jak ale nie ma jednego w którym by można było wszystko umieścić. Aby nie szukać. Aha. I czy okablowanie coś da? Bo czytałem ze raz tak raz nie.. Za wszystkie propozycje i uwagi bardzo serdecznie dziękuje!
    basstec
    Level 34  
    Obawiam się, że jak chcesz lepszy dźwięk to musisz zmienić altusy na cokolwiek innego :)
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    Najwięcej by dała modyfikacja zwrotnicy i wymiana gdwt na gdwk 9/120, ludzie którym wykonywałem takie modyfikacje uważają że poprawa jest ogromna.

zwrotnica oczywiście mierzona.

Jest też inna opcja, sprzedaż Altusów i kupno innych kolumn, bo może się okazać, że te kolumny w ogóle nie pasują do muzyki i pokoju w jakim pracują.
    rytcher
    Level 9  
    Myślałem że unikne właśnie takich docinek a tu masz w pierwszym poście. Chce polepszyc dźwięk a nie wymieniać głośniki.
    basstec
    Level 34  
    No przepraszam ale altusy nie nadają się do słuchania muzyki, no może lekko przesadzam, sama wymiana wysokotonowca spowoduje usunięcie największej wady tej sekcji ale pozostaje reszta, która gra jak gra.
    rytcher
    Level 9  
    A co jeszcze bym mógł dorobić do obudowy żeby jeszcze ją ulepszyć? Myślałem nad wygłuszeniem tylnej ścianki mata bitumiczną.

Dodano po 2 [minuty]:

I czy okablowanie wymieniać? Czy raczej nie? I czy tak jak pisałem. Żeby wymienić na jak najgrubsze w elektrycznym miedziaki?
    basstec
    Level 34  
    rytcher wrote:
    ak najgrubsze w elektrycznym miedziaki?
    A w elektrycznym nie mają głośnikowych?

Poza tym moim zdaniem oprócz poprawienia sztywności obudowy i wymiany wysokotonowca nic nie zrobisz a efekt i tak będzie mizerny w sumie tylko przestaną kłuć w uszy.
    rytcher
    Level 9  
    O to mi chodzi. Słucham techno/klubowe itd więc nie potrzeba mi aż takiego dźwieku jak hi-endy Maja głośnikowe w przeźroczystej obudowie miedziane druty. Wźiaść jak najgrubsze??

Dodano po 2 [godziny] 14 [minuty]:

Jeszcze jest taki problem że wysokie trzeszcza;/ Znaczy jak np puszczam kawałek z wysokimi to jak by miał przebicie i słychać trzaski. Czego to wina?
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    Głosników, wyschniętych kondensatorów w zwrotnicy, słabej jakości nagrania (mp3 poniżej 320kbps trzeszczą)
    Micharlito
    Level 35  
    rytcher wrote:
    I czy okablowanie wymieniać? Czy raczej nie? I czy tak jak pisałem. Żeby wymienić na jak najgrubsze w elektrycznym miedziaki?

Przy tej klasie kolumn taki zabieg jest tylko inwestycja w KGHM ;] Nie wiem kto taki powiedział Ci że wymiana przewodów w tych kolumnach cokolwiek zmieni. Jeśli nie podoba Ci się ich brzmienie co mnie jakoś specjalnie nie dziwi to je zmień, zmiany elementów środka są nieopłacane zbyt mało się poprawi a do poprawy jest kilka elementów które też na kolana nie rzucą. Zwrotnica swoją drogą ale takie coś jak strojenie obudowy to już nieco szersza zabawa.
    pawel980
    Level 17  
    Wszelkie zmiany są bezsensowne kupując owe kolumny powinieneś wiedzieć jaki dźwięk wydobywa się z nich, producent podaje ''wyostrzony zakres średnio-wysoko tonowy'' Owszem do rocka i do ostrego grania gdzie nie zależy na jakości dźwięku są dobre, ale by słuchać wszystkiego to się słabo sprawdzają. Niestety te kolumny miały grać ostro główne przeznaczenie to rock oraz klubowa, wiec poprawianie fabryki mija się z celem.
    Micharlito
    Level 35  
    pawel980 wrote:
    poprawianie fabryki mija się z celem.

Może inaczej cel to ma ale finansowo jest to mało atrakcyjne i nieopłacalne. Sprzedasz kolumny, dołożysz to co masz i wtedy kupuj kolumny słuchem a nie radami maniaków krzyczącego altusa sprzed 30lat
    basstec
    Level 34  
    Altusy 300 tanimi kolumnami nie są, sprzedając je i dorzucając te 200zł kupisz na prawdę dobre, używane kolumny, które zagrają kilka klas lepiej jak te altusy.
    No chyba, że musisz mieć takie bo to nie wiem, +20 do reputacji na dzielnicy, się tak silnie uparłeś na modyfikacje nie wiem dlaczego.
    rytcher
    Level 9  
    Uparłem ponieważ kupiłem je za 250zł. W dobrym stanie. Zwotka została troche poprawiona Tak zeby niskie były odcinane przy 500 a wysokie zeby nie zachodziły ze srednimi. Uważam że nie kupie nic lepszego do tych pieniedzy. Powiem tak ze wzmakiem Yamaha to całkiem inne głosniki.. Brzmienie.. Może nie powala basem ale wreszcie czuć co te głośniki tez potrafia zrobić np z Takim Psalmem Piotra Rubika. Poszły wszystkei głosniki do regeneracji poniewaz w średnim pianka sie skruszyła a niskie miały tendencje do bicia cewką. Dodam że kawałki wysokiej jakości naprawde potrafia poruszać ładnie tymi głośnikami.
    basstec
    Level 34  
    rytcher wrote:
    kawałki wysokiej jakości naprawde potrafia poruszać ładnie tymi głośnikami
    Na prawdę stary nie słyszałeś dobrych głośników.

rytcher wrote:
    kupiłem je za 250zł. W dobrym stanie
    dobrym stanie?
    rytcher wrote:
    Poszły wszystkei głosniki do regeneracji poniewaz w średnim pianka sie skruszyła a niskie miały tendencje do bicia cewką.
    Stan chyba obudów był dobry.
    Pakujesz kasę w coś co i tak nie będzie dobrze grało całkowicie bez sensu.

Czasami można wylicytować porządne głośniki za śmieszne pieniądze, ja kupiłem visatony vib2000gf za 600zł z przesyłką przetwornikowo idealne a okleina obudowy w kiepskim stanie, nowe takie kosztowały 4 tysiące, teraz ktoś sprzedaje takie za 1500zł.
    Na hypcika znalazłem np. STX FX-200 za 550zł ale zawsze możesz się potargować.
    rytcher
    Level 9  
    Słyszałem zestawy np Harman/Kardona po 3-4 tyś. I według mnie nie miały tak mocnego basu jak te. Były bardziej do takiej cywilizowanej muzyki jak jazz, blues itd której wgl nie słucham. Słucham dość ciężka muzyke która wymaga dużo niskich i wysokich tonów jak techno/drum-bass/dubstep i w tym podobne. Jestem tego samego myślenia co wiekszość w mojej branży. Dlaczego mam nie poprawić fabryki (motoryzacja) Np dlaczego mam nie podnieść mocy/lepszego prowadzenia/ wyglądu. Dlatego uważam że z Altusów można coś jeszcze wycisnąć. Chciałem zmienić tuby na kopułki ale jak podłaczyłem pod Yamahe to już nie chce. Usztywniłem jedynie obudowy i zregenerowałem głośniki. i Zwrotnice. Teraz czekam na ich przyjście. Nie rozumie też dlaczego tak wszyscy je odradzają... Przecież to polskie głośniki które mają w sobie ten niezwykły charakter i zadziorność. Uważam że takie STX f200 bardziej sie nadają dla takich 30-40latków niż 20latka.

Dodano po 4 [minuty]:

Nie wiem dlaczego ale do 2 tyś jako nowe to bym wolał też np kolumny Tonsil fiesta/siesta albo maestro. Wygląd dużo lepszy niż visatony.
    basstec
    Level 34  
    rytcher wrote:
    Wygląd dużo lepszy niż visatony
    Zawsze myślałem, że głośników się słucha ale OK.
    rytcher
    Level 9  
    Jak mam nowoczesne wnętrze itd. To chyba by była głupota wsadzić nie pasujące głośniki.. Samochody sportowe mogą być piekielnie szybkie ale i za to piękne. Tego samego można od głośników oczekiwać.