Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ocieplenie Stropu w nieocieplonym domu

pele1710 15 Dec 2012 00:09 28068 32
 • #31
  michcio
  Electrician specialist
  Przepisy mają do praktyki to, że są jakimś tam punktem odniesienia, mówią o zapewnieniu maksymalnych współczynników przenikania ciepła poszczególnych przegród.
  A gdy dodatkowo weźmie się pod uwagę fakt, że przepisy te powstawały jakieś 15 lat temu kiedy energia była 5 razy tańsza, można wywnioskować jakąś grubość izolacji poniżej której nie warto schodzić :) I moim zdaniem dla stropu jest to te 20 cm typowego styropianu lub innej grubości materiału który zapewni takie same współczynniki.

  Wracając do jakości materiału: chodziło mi o to, że np. zamiast 20 cm zwykłego styropianu można stosować np. 16 cm szarego styropianu grafitowego lub 12 cm styroduru (grubości z głowy, nie liczyłem dokładnie).
  Wszystkie te materiały będą tak samo "ciepłe", ale koszty będą inne - grafit jest 2 razy droższy od styropianu białego, styrodur 5 razy droższy a dają taki sam efekt. Wniosek - nie warto stosować tych droższych materiałów bo efekt będzie ten sam a przepłacimy i to sporo (oczywiście zużyjemy ich mniej ale nieadekwatnie do ceny - np. styrodur jest 5 razy droższy ale tylko 2 razy cieplejszy). Tak więc lepiej izolujące materiały na dzień dzisiejszy warto stosować tylko tam gdzie jest taka konieczność - czyli mamy ograniczoną ilość miejsca na izolację lub decydują względy estetyczne (np. chcemy mieć cieńszą ścianę).  OCZYWIŚCIE są jeszcze inne czynniki związane z właściwościami materiałów inne niż przenikanie ciepła, np. twardość i one też się liczą.
  Tylko, że tym przypadku nie mówimy o posadzce magazynu materiałów budowlanych tylko o zwykłym strychu :) Wystarczy styropian "podłogowy" (twardszy) i nic się nie powinno dziać, przecież obecnie w wielu domach kładzie się 20 cm styropianu na gruncie (a czasem nawet więcej) i nic się nie dzieje a stawia się ciężkie meble itd. Oczywiście można położyć np. styrodur, ale PO CO?

  Bardziej martwiłbym się o wykonanie izolacji wokół kominów spalinowych z wełny i odpowiednią dylatację ewentualnej wylewki bo przy takiej pojedynczej płycie (pewnie o boku min. 10 m) na pewno popęka.

  Jeśli chodzi o grubość wylewki i pytanie czy strop wytrzyma to już pytanie do konstruktora. Jeśli okaże się, że nie, to może zamiast robić nadciąg taniej wyjdzie zrobić drewnianą konstrukcję podłogi zamiast betonu.
  Dom jest piętrowy i pewnie z piwnicą, dlatego adaptacja poddasza jest mało realna. A nawet jeśli miała by nastąpić, to nie ma co się łudzić - przyszłościowe myślenie w kwestii wylewki i izolacji stropu pod tym kątem nie ma większego sensu, bo:
  -eternit na dachu i stara więźba pewnie by poszła do wymiany co się wiąże często ze zmianą jego konstrukcji, ingerencją w podłogę (podpory, kominy itd), zmianą ścianek kolankowych itd.
  -żeby ułożyć wszelkie instalacje, wymurować ściany i inne to starą wylewkę też trzeba rozpruć
  -nie daj Boże inwestor będzie chciał podłogówkę - wylewka do wymiany :)

  PS: Wylewka 5 cm na trocinie wysypanej na stropie Kleina leży już 30 lat i ma się dobrze :)
 • #32
  zimny8
  Level 33  
  Przepisy nie są po to żeby je łamać, to suma doświadczenia wielu ludzi z wielu lat.
  Wynikają one choćby z tego w jakiej strefie klimatycznej mieszkamy, jak ktoś se przy budowie zaoszczędzi to musi się liczyć z problemami później.

  Każde ocieplenie + wylewka wykonane porządnie nie popęka, jeśli podłoże stabilne.
  Dlatego niech da zwykły styropian no może jeśli już Fs 20
 • #33
  pele1710
  Level 10  
  A to że zimno w domu może się bierze również ze zbyt małego kotła który nie daje rady bo ostatnio też tak mi powiedział jakiś "fachowiec"
  Mam 16kW stary 15 letni zasypowy Zębiec bez żadnych sterowników i przyznam ze dość dużo czasu spędzam przy piecu.
  Czy może pierwsze co to wymienić piec ?