Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik krzyżowy z dwóch przekaźników

lll 11 Gru 2012 15:41 14355 13
  • #1 11 Gru 2012 15:41
    lll
    Poziom 15  

Muszę zrobić wyłącznik krzyżowy, ale wszystko wskazuje na to, ze nie będę miał do tego wystarczającej liczby przewodów w puszce. W związku z tym mam pytanie czy zamiast krzyżowego mogę zastosować 2 przekaźniki na thb35mm które będą działały jak krzyżowy a zamiast wyłącznika krzyżowego będę miał pojedynczy który będzie sterował stycznikami (włacz/wyłacz)? Czy styczniki będą działały na tyle równo, ze nie będą robiły żadnego zwarcia? Względnie gdzie mogę kupić tanio podwójny stycznik na szyne - na allegro pojedyncze widzę po ~20-30zl.

Hmm potrzebuje jednym podwójnym wyłącznikiem sterować dwa źródła światła. Przy czym jedno jest zwykła żarówką włącz/wyłącz a drugi przycisk musi chodzić jako krzyżowy. W ten sposób tez mogę sterować bistabilnym? Mogę prosić o jakiś schemat? Przycisk podwójny chwilowy (dzwonkowy, roletowy czy jak go tam zwal) tez wchodzi w grę, ale raczej jak będzie uzasadniony kosztowy. Bo w takim przypadku ta zwykłą żarówkę też muszę sterować przekaźnikiem...

1 13
  • Sklep HeluKabel
  • #2 11 Gru 2012 23:10
    derickk
    Poziom 10  

Trochę zawile napisane ale rozumiem że masz ochotę sterować dwoma niezależnymi obwodami jednym przełącznikiem świecznikowym,przy czym jeden obwód to żarówka a drugi to? (krzyżowy....???).Do czego ma służyć (w tym wypadku)instalacja krzyżowa? Może lepiej będzie dorobić tzw.(schodową) która steruje oświetleniem z dwóch punktów.Aktualnie instalacje krzyżowe zastępuje się jednym przekaźnikiem sterowanym z wielu punktów a i wykonanie jest mniej pracochłonne.Instalacja krzyżowa jest nieco bardziej rozbudowana niż sobie wyobrażasz i przewodów może Ci zabraknąć! O zwykłych przekaźnikach w instalacji (krzyżowej) to zapomnij.Najlepiej narysuj co chcesz zrobić (przerobić) a ja wymyślę jakieś tanie rozwiązanie.Czy z Tym pomysłem chcesz się wpiąć w istniejącą instalację-czy to ma być rozbudowa? Gdzie ma się znajdować drugi (przełącznik) do sterowania drugiego obwodu?Bez poprowadzenia dodatkowych przewodów się nie obejdzie.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 12 Gru 2012 09:00
    lll
    Poziom 15  

Wszystkie kable schodza sie na strychu. Z dwóch punktowy wychodzą 3 żyły. Ze środkowego wyłącznika mam do dyspozycji tylko równiez 3, ale ograniczeniem jest to ze wyłącznik ma zmieścić się w jednej puszce i muszę z niego sterować inna żarówką na osobnym obwodzie (niezależne kable do niej mam w puszce, ale idą w inne miejsce, więc nie umieszczałem ich na schemacie).
    Czy sterowanie za pomocą ww. zaproponowanego przekaźnika będzie ok?

1
  • #5 12 Gru 2012 09:25
    stomat
    Specjalista elektryk

Jak chcesz zapalać tą dodatkową lampę skoro w środkowej puszce nie masz fazy? Zastosuj w ostatniej puszce przekaźnik bistabilny np. taki a nie kombinuj jak koń pod górę.

0
  • #6 12 Gru 2012 10:00
    lll
    Poziom 15  

lll napisał:
    Wszystkie kable schodza sie na strychu. Z dwóch punktowy wychodzą 3 żyły. Ze środkowego wyłącznika mam do dyspozycji tylko równiez 3, ale ograniczeniem jest to ze wyłącznik ma zmieścić się w jednej puszce i muszę z niego sterować inna żarówką na osobnym obwodzie (niezależne kable do niej mam w puszce, ale idą w inne miejsce, więc nie umieszczałem ich na schemacie).
    Czy sterowanie za pomocą ww. zaproponowanego przekaźnika będzie ok?

A tak zamierzam sterować, ze kable juz w niej mam, ale jak napisałem wyżej nie umieszczam ich na schemacie bo tyczą innego obwodu :)
    Z tego tez powodu nie chce stosować przekaźników bistabilnych, bo wtedy innymi obwodami tez musiałbym sterować wyłącznikami chwilowymi. Cala instalacja jest trochę bardziej skomplikowana, ale powiedzmy krotko, ze wyłączniki chwilowe odpadają - bo wtedy wszystkie obwody oświetleniowe, a będzie ich 6 musiłlbym, sterować z przekaźników bistabilnych. Jeden wyłącznik będzie dodatkowo potrójny - a takiego chwilowego napewno nie ma.

0
  • #7 12 Gru 2012 12:54
    derickk
    Poziom 10  

Nie wiem czy ktoś z tutaj obecnych jest w stanie zrozumieć w pełni Twój pomysł na tą instalację... Najprawdopodobniej całą sprawę załatwiłoby zastosowanie dwóch przekaźników bistabilnych (jeden do sterowania jednym punktem)...a drugi do jakichś innych odbiorników (nie myląc z sześcioma nowymi obwodami o których teraz piszesz).Trzy przewody wystarczą do sterowania dwóch niezależnych przekaźników.Jak masz problem z przyciskami(chwilowymi) to kupujesz dwie puszki tzw.systemowe,montujesz pionowo lub poziomo i w nich przyciski.Możesz kupić również podwójny przycisk zwierny (zamiast pojedyńczych).Rysunek poglądowy całości rozjaśniłby nieco punkt widzenia Twojej instalacji nie do końca opisanej w zrozumiały sposób.Na upartego można rozkuć scianę,dołożyć odpowiednią ilość przewodów i cieszyć się nowo powstałą instalacją :D

0
  • #8 12 Gru 2012 14:52
    lll
    Poziom 15  

pytanie pierwsze było dosyć konkretne, to nagle wszyscy próbują zbawić świat i proponować mi inne rozwiązania z różnych powodów dla mnie nieakceptowalnych.

Wracając do sedna czy mogę użyć wyżej pokazany przekaźnik jako wyłącznik krzyżowy?

0
  • #9 12 Gru 2012 18:48
    stomat
    Specjalista elektryk

Skoro akceptujesz tylko swoje rozwiązanie to po co się pytasz? Zrób jak uważasz.

1
  • #10 12 Gru 2012 19:00
    BILGO
    Poziom 38  

lll napisał:
    A tak zamierzam sterować, ze kable juz w niej mam, ale jak napisałem wyżej nie umieszczam ich na schemacie bo tyczą innego obwodu :)

Najlepiej jak być rozrysował wszystkie przewody między puszkami... wtedy będzie można było coś konkretnie doradzić... oraz napisz co chcesz konkretnie osiągnąć ?
    Jaki Ty układ sieci posiadasz ?? Ciekawe jest to, że na rysunku jest PEN i N...

Dodano po 1 [minuty]:

PS. Dlaczego chciałeś przekaźnik na szynę ??? A na rysunku widzę tylko same puszki instalacyjne.. ?

0
  • #11 14 Gru 2012 09:16
    derickk
    Poziom 10  

W odpowiedzi na Twoje pytanie pt "...-Wracając do sedna czy mogę użyć wyżej pokazany przekaźnik jako wyłącznik krzyżowy? " - odpowiadam ,że nie!, bo wyłącznik krzyżowy jest w rzeczywistości przełącznikiem, a przekaźnik jak sama nazwa wskazuje przekaźnikiem!

0
  • #12 14 Gru 2012 14:36
    BILGO
    Poziom 38  

derickk napisał:
    odpowiadam ,że nie!, bo wyłącznik krzyżowy jest w rzeczywistości przełącznikiem, a przekaźnik jak sama nazwa wskazuje przekaźnikiem!

Dlaczego nie ?? Wytłumacz dlaczego nie można zastosować przekaźnika ??

Ja uważam że można...
    Tylko przekaźnik jakiś tam niewielki prąd będzie pobierał a zwykły przełącznik jak wiadomo każdemu nie pobiera prądu... ;)

0
  • #13 14 Gru 2012 17:26
    derickk
    Poziom 10  

Znowu odpowiadam na Twoje pytanie...Przekaźnik bistabilny nie ma nic wspólnego z instalacją typu (instalacja krzyżowa)-która jest wykonana z przełączników: (dwa schodowe i jeden lub więcej krzyżowych)- nazwa pochodzi od zastosowania przełączników krzyżowych.Na przekaźniku bistabilnym jesteś w stanie zrealizować wykonanie instalacji która jest zdecydowanie wygodniejsza i działa w identyczny sposób jak instalacja na przełącznikach.

0
  • #14 14 Gru 2012 21:00
    BILGO
    Poziom 38  

derickk naucz się czytać ze zrozumieniem... ;)
    Autor chce właśnie zastąpić włącznik krzyżowy, PRZEKAŹNIKIEM DPDT który będzie sterowany zwykłym jednobiegunowym włącznikiem... dlatego że nie ma odpowiedniej ilości żył do dyspozycji... Przynajmniej tak napisał ;)

PS. Szczerze mówiąc ciężko to ogarnąć, bo autor piszę że chce przekaźnik na szynę 35mm, a na rysunku w ogóle nie widać rozdzielnicy...
    Dodano po 3 [godziny] 2 [minuty]:

lll napisał:

Jest rozwiązanie na dwóch przekaźnikach... tutaj prosty rysunek podglądowy:
    Ale tańszym rozwiązaniem będzie położenie czwartego przewodu między PUSZKĄ 2 a PUSZKĄ 2` i założyć normalnie łącznik krzyżowy...

PS. Możliwe że uprościłby się rysunek jak byś rozrysował na rysunku przewody od drugiego obwodu....

0