Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strojenie anteny RFiD - jak dobrze zestroić?

11 Gru 2012 16:23 2463 5
  • Poziom 8  
    Witam ! Mam pytanie odnoście strojenia anteny Rfid 13,56 Mhz. Wytrawiłem sobie płytkę, która ma wymiary 155mm x 166mm. Chciałbym ją zestroić tylko zastanawiam jak to zrobić jedyne rozwiązanie jakie wymyśliłem to podłączyć pod generator i oscyloskop, ale jak dobrać parametry, aby ta antena była dobrze zestrojona do układu.

Strojenie anteny RFiD - jak dobrze zestroić?
  • Poziom 15  
    Zamiast oscyloskopu użyj reflektometru- tym zbadasz poprawność wykonanej anteny.
    Być może jest to jakiś projekt na zaliczenie z anten? Jeśli tak to pójdź na konsultacje do prowadzącego i poproś o sprawdzenie na analizatorze :D
  • Poziom 8  
    Parametry tej anteny doskonałe nie będą :D Bardziej chodzi mi o to żeby się nauczyć jak robić dopasowanie. W jaki sposób podobierać te parametry elementów ? Metodą prób i błędów, bo dopasowanie będzie dzięki odpowiedniemu kondensatorowi tak ? Czy te rezystorki dobrać mniejsze większe ? Ma jakieś znaczenie na jakości dopasowania ? Co do sprzętu to skorzystam :P
  • Poziom 37  
    Najprostsza antena RFid to w zasadzie obwód rezonansowy LC. Wystarczy zestroić na rezonans. Można wtedy taką antenę wpiąć w jakiś prowizoryczny układ generatora i zestroić miernikiem częstotliwości
  • Poziom 8  
    Witam ponownie !
    Mam do was pytanie. Od dłuższego czasu próbuję zrobić własną antenę do RFID 13,54 MHz. Wykonałem wszelkie wielkości oczywiście za każdym razem indywidualne dopasowanie. Ostatnio wyczytałem ze dobra antena to powinna mieć odpowiednią średnicę grubości drutu itp. Wpadłem na pomysł zrobienia anteny z kabla antenowego (oczywiście chodzi o nie drut w środku kabla a o izolacje) nie wiem dlaczego cały czas mam rezultaty na małej antenie. Jak powiększę lekko to już nic nie idzie w parze z zasięgiem. Próbowałem wszelkie druty grube cienkie ilość zwojów itp. dodawałem rezystancje bawiłem sie pojemnościami i nic. Czy jest możliwe, aby układ w pewien sposób ograniczał mnie z dobieraniem anteny ? W sensie czy może mieć własną pojemność itp która mnie będzie ograniczać ?
  • Poziom 37  
    Grubość drutu cewki wpływa na jej dobroć, tak samo jak stosunek L i C. Obwody z dużą dobrocią bardzo ostro się stroją i mają najmniejsze tłumienie. Widocznie nie wstrzeliłeś się z częstotliwością. Zbadaj antenę grid dip metrem i będzie wiadomo gdzie zestrojona lub podłącz do jakiegoś generatora zamiast obwodu LC i zmierz częstotliwość oscylacji i dostrój do tych 13.5MHz