Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sieć w firmie - projekt itp - Wymagania, założenia projektowe, technologie

macbaz 11 Dec 2012 17:28 2091 5
Computer Controls
    macbaz
    Level 9  
    Witam
    Tworze projekt sieci dla firmy tworzącej systemy komputerowe dla firm na terenie polski i nie tylko. Bydynek firmy sklada się z 3 kondygnacji ( parter,1pietro,2pietro). I co do zalożeń projektowych to wiadomo, że chcę stworzyć sieć, opierającą sie na okablowaniu strukturalnym kat 6, gdyż to już jest w obecnych czasach standard. Okablowanie pionowe poprowadze swiatlowodem wielomodowym ( na niedużą odległość) . Bede pilnował aby długość kabli od patchpaneli w mdfie do punktów abonenckim PA nie przekroczyl 100m. Od PA do komputera pociagnę w listwach sciennych skretke kat6 , 1 gb. Na parterze będzie główny punkt dystrybucyjny z szafą 19' , w której poumieszczam najważniejsze urządzenia takie jak główny switch, router, awaryjny zasilacz, listwy zasilajace, patchpanele.
    Na kazdym pietrze ( 1 i 2gie) umieszcze IDF-a z switchem .
    Moje pierwsze pytanie: teraz budynki buduje się typowo betonowe? Jak poustawiac APki(acces pointy) aby kazdy pracownik mogl bez problemu chodzić z laptopem po całej firmie? Na kazdym pietrze po 1 AP?
    Dalsze kwestie.Bedę oczywiście mial scianę ogniową za routerem, przed ISP ( vectra/netia czy TPSA) obojetnie.
    Ze wzgledu , że zastosuje VLANY , podziele pracowników na:
    -pracowników poczatkujacych
    -pracownikow zaawansowanych
    -kierownicy
    -administracja
    Aby nie zabierać przełącznikom portów , wykorzystam technologie routera na patyku.
    I teraz nasuwa mi się kilka pytań:
    -jakie prędkości łączy wykorzystać w okablowaniu strukturalnym? 10gb to chyba dużo jak na taka firme ?
    Lepiej zagregować łącza? Np. 4x po 1Gb , niby trace 4 porty ale koszt chyba duzo mniejszy od portu 10gb? Ale jak to jest póżniej z vlanami?
    -Chodzi mi tu o łącze do serwera i okablowanie pionowe? chciałbym każdemu pracownikowi chociaż 10mb realnego transferu przydzielic. Szacuje , że będzie ok 100 hostów w firmie .
    -Czy dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie protokołu VTP ( magistrale - lacza trunkowe miedzy switchami) , żeby switche wymieniały między sobą informacje o konf?
    Chciałbym głównego switcha zrobic jako VTP serwer a switcha na kazdym pietrze jako VTP Client. Czy to dobry pomysł?, co o tym sądzicie?

Firma dla ktorej tworze projekt, ( neistety fikcyjna) zapewne potrzebować będzie zapasowych switchy? czy po 1dnym na pietro starczy ?, a może wystarcz umieścic 2 switche za routerem gdzie będzie nadmiarowość w postaci 1 switcha ( warstwa dyrtybucji) , co wtedy z petlami w sieci. Dlatego chyba wykorzystam protokół STP ale ten z szybsza zbieznością, wtedy bede mógł spokojnie zagregować te 4-ry łącze po 1gb do serwera, aby przy intensywnym wykorzystaniu przez pracowników nie było zatorów ?
    Zastosować chciałbym także przy portach łączacych z Hostami technike portfast ( wtdy przy stp , odrazu by przechodzil port w tryb przekazywania
    Czekam na jak najwięcej wskazówek, i pozdrawiam.

Co do sieci bezprzewodowej jeszce, to chailbym umiescic serwer dhcp, ktory przydzielal by hostom adresy dynamicznie. Tyle tych informacji... mam nadzieję , ze chociaż na niektóre pytania pomożecie mi odpowiedzieć ;-)
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Computer Controls
  • Helpful post
    rwisniewski1
    Level 23  
    macbaz wrote:
    Witam
    Tworze projekt sieci dla firmy tworzącej systemy komputerowe dla firm na terenie polski i nie tylko. Bydynek firmy sklada się z 3 kondygnacji ( parter,1pietro,2pietro). I co do zalożeń projektowych to wiadomo,

Skąd wiadomo? Jakie są założenia?

Quote:
    że chcę stworzyć sieć, opierającą sie na okablowaniu strukturalnym kat 6, gdyż to już jest w obecnych czasach standard.

Masz coś na poparcie tych słów? Ja wiem, ze standardem jest różnież cat.5e oraz 6A. W chwili obecnej i na wiele lat do przodu patrząc, nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia instalowania sieci powyżej 5e. Jeśli znasz jakieś, to podaj, ciekaw jestem ;).
    Lepiej zaoszczędzone na tym pieniądze (znaczne, sieć cat.6 będzie jakieś 3-4 razy droższa niż 5e) przeznaczyć na lepszy sprzęt sieciowy, żeby nie używać routera na patyku.

Quote:
    Okablowanie pionowe poprowadze swiatlowodem wielomodowym ( na niedużą odległość) .

Masz wymiary budynku, że zakładasz, że będzie okablowanie pionowe? Niedawno wykonałem sieć w budynku 4-piętrowym (6 kondygnacji z parterem i piwnicami) z jednym GPD (składał się z 3 szaf 42U) w piwnicy, 395 gniazd podwójnych.

Quote:
    skretke kat6 , 1 gb.

Co to jest? Pierwszy raz widzę takie określenie. Bo 1Gb działa wyśmienicie na okablowanie cat.5e.

Quote:
    teraz budynki buduje się typowo betonowe?

Buduje się tak, jak mówi projekt budowlany. A nie ma czegoś takiego jak "typowy".
    Powiem tak: w ciągu ostatniego miesiąca widziałem nowobudowane budynki z betonu szkła i aluminium, porothermu i prefabrykatów.

Quote:
    Jak poustawiac APki(acces pointy) aby kazdy pracownik mogl bez problemu chodzić z laptopem po całej firmie? Na kazdym pietrze po 1 AP?

Bez znajomości topografii oraz materiałów trudno nawet w programie do planowania umieszczania APków (są takie programy) prognozować ich rozmieszczenie i ilość.
    Poza tym, zarządzanie więcej niż 5 AP i kilkudziesięcioma użytkownikami bez centralnie zarządzanych punktów dostępowych (oferuje coś takiego m.in. HP, Meru czy CISCO) jest więcej niż uciążliwe.
    Centralny kontroler, połączenie z Active Directory (jeśli jest planowany serwer Windows) lub serwer RADIUS, a na koniec usytuowanie APków i tak się "dopieszcza" ręcznie, po dokonaniu pomiarów zasięgów.

Quote:
    Dalsze kwestie.Bedę oczywiście mial scianę ogniową za routerem, przed ISP ( vectra/netia czy TPSA) obojetnie.
    Ze wzgledu , że zastosuje VLANY , podziele pracowników na:
    -pracowników poczatkujacych
    -pracownikow zaawansowanych
    -kierownicy
    -administracja

Bardzo dziwny podział, to jest jakaś szkoła? Zazwyczaj stosuje się podział ze względu na dział w jakim się pracuje, księgowość oraz vlan do zarządzania sprzętem izoluje się od całej reszty, bo największym zagrożeniem, jak pokazują statystyki, są pracownicy...

Quote:
    Aby nie zabierać przełącznikom portów , wykorzystam technologie routera na patyku.
    I teraz nasuwa mi się kilka pytań:
    -jakie prędkości łączy wykorzystać w okablowaniu strukturalnym? 10gb to chyba dużo jak na taka firme ?

Router on the stick? Proszę, po co takie kuriozum, routing między VLANami robi się na switchu layer 3, router będzie dużo wolniejszy, a na patyku ogromnie wolniejszy, przy dużym ruchu pomiędzy VLANami - sieć będzie niewydolna.
    10Gb (taka jest prawidłowa pisownia, nie zapominaj przy pisaniu projektu). Oszczędzasz 500zł na router na patyku a robisz łącza 10Gb po ok.10kZł/szt? Nie widzę sensu i logiki.

Quote:
    Lepiej zagregować łącza? Np. 4x po 1Gb , niby trace 4 porty ale koszt chyba duzo mniejszy od portu 10gb? Ale jak to jest póżniej z vlanami?

Sprecyzuj pytanie. VLANy mają się nijak do prędkości.

Quote:
    -Chodzi mi tu o łącze do serwera i okablowanie pionowe? chciałbym każdemu pracownikowi chociaż 10mb realnego transferu przydzielic. Szacuje , że będzie ok 100 hostów w firmie .

10Mb. Ale transferu czego, skąd?

Quote:
    -Czy dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie protokołu VTP ( magistrale - lacza trunkowe miedzy switchami) , żeby switche wymieniały między sobą informacje o konf?
    Chciałbym głównego switcha zrobic jako VTP serwer a switcha na kazdym pietrze jako VTP Client. Czy to dobry pomysł?, co o tym sądzicie?

Protokół VTP jest własnością CISCO i TYLKO na takim sprzęcie będzie działał...
    posługiwanie się VTP jest wygodne, ale niebezpieczne, można nie zapanować nad topologią. Polecam FAQ Łukasza Bromirskiego o sprzęcie CISCO

Quote:
    Firma dla ktorej tworze projekt, ( neistety fikcyjna) zapewne potrzebować będzie zapasowych switchy? czy po 1dnym na pietro starczy ?, a może wystarcz umieścic 2 switche za routerem gdzie będzie nadmiarowość w postaci 1 switcha ( warstwa dyrtybucji) , co wtedy z petlami w sieci. Dlatego chyba wykorzystam protokół STP ale ten z szybsza zbieznością, wtedy bede mógł spokojnie zagregować te 4-ry łącze po 1gb do serwera, aby przy intensywnym wykorzystaniu przez pracowników nie było zatorów ?

Tak się tego nie robi. Switch zapasowy to możesz mieć na zapas 1. Robi się natomiast połączenia nadmiarowe, dzieli się VLANy i używa protokołu MSTP tak, żeby część działała na jednych uplinkach a druga część na tych nadmiarowych.

[/quote]Co do sieci bezprzewodowej jeszce, to chailbym umiescic serwer dhcp, ktory przydzielal by hostom adresy dynamicznie. [/quote]

A dlaczego tylko bezprzewodowe? A co ze stacjami połączonymi kablami? Straszny chaos.
  • Computer Controls
    macbaz
    Level 9  
    Na wstępie dzięki za odp, które już mi dużo wnoszą, pomogą jakoś ogarnąć ten chaos, za niego z góry sorry ;D

-Właśnie dlatego , że to jest projekt dla fikcyjnej firmy (niestety) , ale zalozenia sa przede wszystkim takie, zaby nie bylo przestojów w fukcjonowaniu, i żeby połączyć ( stworzyc sieć konwergentną- to jest chyba standard dzisiejszych czasów?
    -No i ta nadmiarowość ( lepiej widze wykorzystać więcej łączy między switchami, niż w wyższej warstwie przed głównym routerem wstawiać 2x switche.

-To tak ja mam w temacie wykorzystanie technologii cisco, dlatego chciałem użyć protokołu VTP, ale wszystko jeszcze można zmienić.
    -Co do kategorii skrętki, właśnie wybiore chyba 5e, bo jednak te 3-4 krotnie większe koszta same za siebie mówią, a taki projekt tez nie może być wyssany z palca.
    -co do adresacji to na tych 3-ech pietrach bedzie z 60-80 hostów (1 pietro administrator,ksiegowosc,kady place, dyrektor -10 hostów
    - 1 pietro - biura , sala konferencyjna, sala rozrywkowa( tam TV + konsola( nie wiem czy dobry pomysł? ) ( z 30hostów)
    -2 pietro - biura ( z 40 hostów)
    Właśnie tu mam takie ułątwienie że wszystko moge pod siebie stworzyc, dlatego moje pytanie po 1 APKU na każde pietro starczy? To nie bedzie jakiś super duży budynek
    ----------------------
    - VLANY
    No z tymi vlanami to poleciałem
    Podziele tak:
    -pracownicy
    -administracja/zarzadzanie
    -ksiegowosc
    -hotspot

-------------------------------------

Routing
    No dobrze moge zrobić to na fizycznych portach ale to już musiałbym 4x porty wykorzystać na akzdy vlan ( wiadomo wtedy nikt nie walczy o szerokość pasma). Ale co z kosztami routera ( lub switcha z obsługa layer 3) oplaca się - może jakis przykład?
    Serwer -agregacja łączy
    Co do serwera firmowego ( baza danych) to musiałbym mieć na switchu porty obsługujące 10Gb zeby nie agregować łącza np 4x 1gb , czy to opłacalne? czy znowu lepiej stracic te 4 porty? jak widać mi na pietro wystarczy 48 portowy switch chociaż wolał bym mieć te 10-20 portów w zapasie, jeżeli tak to switche modularne /wieżowe wybrać ( wszystko bedzie w punktach dystrybucyjnych wiadomo).

--------------------------
    Chodzi mi o to, zeby każdy host miał po podzieleniu przez switch łącza np 4gb ( 4x1gb) te ok 10mb przepustowości na swoim kabelku kat 5e .
    ----------
    Serwer DHCp
    Tak on będzie przydzielał dynamicznie adresy hostom, i tym co bedą się łączyc za pomoca AP-ointów, statycznie tylko serwery, drukarki itp .

Dodano po 2 [godziny] 51 [minuty]:

Hmm jakies sugestie ;-)?
    macbaz
    Level 9  
    Witam ponownie, po przeczytaniu licznych postów artykułów stwierdzam iż:
    -zastosuje okablowanie kat 6 UTP ( koszt nie duzo wiekszy a juz bedzie na kilka lat)
    -patchkordy kat6
    -patchpanele kat6
    -gniazda kat 6
    - na parterze : MDF: przełącznik 24 porty (24gb) + 2 zlacza SFP - jesli 1gb ( lub SFP + 2,5gb badz do 10gb)

-1pietro IDF: switch 48 portow polaczony z MDFem zlaczem SFP (wszystko spod Cisco, zeby nie bylo problemow z komunikacja)
    -2 pietro IDF: switch 48port. polaczony SFP z MDFem (sfpem) (jak wyzej)

- okablowanie poziome to juz skretka kat6 od patchpaneli w punktach dystrybucyjnych az do PA(punktu abonenckiego). dalej kablem stacyjnym kat6 do hosta.

Dobrze rozumuje?
    Co do nadmiarowości: to co polecacie:
    - pomiedzy switchami
    -pomiedzy switchem/routerem ( chyba jednak go wybiore zamaist switcha layer3)

Druga sprawa:
    Wykorzystam urządzenia Cisco, ze wzgledu na renome i niezawodnosc , wiadomo sa troche drozsze ale jak wszystko z cisco to wszystko.

Standard ethernetowy to 1000baseT / sfp (100base sx)
    Swiatlowody w okablowaniu pionowym beda wielomodowe (MM) dł fali 850nm, (max 550m) ze zlaczkami LC .

W mdfie zastosuje szafe rackowa 19' 42U a w IDfach 19' ale 21U.

Teraz serwery , poumieszczam w MDFIE, chyba ze jakas sugestia?
    Serwery jakie napewno wdroze: serwer dazy danych, www,dns,dhcp,poczty,

------------------------------
    Teraz Jakie technologie chce wykorzystac:
    napewno VTP + STP tu chyba uzyje RSTP albo na portach do hostów zastosuje funkcje portfast, zeby po podlaczeniu wszystko szybko osiagalo zbieznosc.

Po za tym Vlany:
    - zarzadzanie /administracja
    -pracownicy
    -goscie
    -ksiegowosc
    -siec_darmowa

Routing pomiedzy vlanami to przynajmniej 5 fizycznych laczy miedzy switchem/routerem ( nie wiem czy przelacznik 24 porty starczy, + porty na ewentualne rozwijanie sie sieci w przyszlosci.

-------------------------
    macbaz
    Level 9  
    refresh//

pozdro