Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS K53S - odzyskiwanie partycji

11 Gru 2012 19:44 1995 13
  • Poziom 11  
    Nie wiem czy ten problem pasuje do tej grupy. Opiszę od początku historię problemu. Korzystałem z widnowsa 7 (64). W pewnym momencie windows zaczął dziwnie zachowywać się więc postanowiłem go wyłączyć na tzw. chama, żeby później włączyć go w trybie awaryjnym i przeskanować go antywiursem. Niestety ładowanie trybu awaryjnego za każdym razem zatrzymywało się na driverze CLASSPNP.SYS. W tym momencie jeszcze działał mi grub i mogłem odpalić debiana.
    Chciałem przeinstalować windowsa ale instalacja zatrzymywałą się na ""Przygotowaniu do instalacji" (czy jakoś tak). Czytając różne fora w internecie doszłem do wniosku, że to jest problem z BOOTMGR, w związku z tym skorzystałem z System Recovery Options (zawartego na płycie instalacyjnej windowsa). Jak wpisywałem bootrec /fixboot dostawałem odowiedź nie można znaleźć elementu. Za którymś razem wpisałem coś (już nawet nie pamiętam co), po czym nie odpalał mi sie grub. Potem zmieniłem właściwości dysku w biosie na ide, wtedy instalacja systemu ruszała dalej ale przy opcjach partycji była widoczna tylko jedna partycja (460G), także anulowałem instalację. Podobny efekt był jak odpaliłem debiana z płyty Live i wpisałem komende fdisk -l wtedy pojawiła się informacja też o jednej partycji (500G).
    Także zastosowałem się do większości rad i suma sumarum wynik był odwrotny do zamierzonych. Tak więc czy ktoś mógłby mi doradzić co z tym fantem zrobić? Nadmienie tylko że najbardziej mi zależy na danych z dwóch partycji danych windowsowych (partycję dysku C nawet się nie łudzę że można odratować), ewetnualnie fajnie też by było zachować debiana nienaruszonego. Czy to wogóle możliwe?
  • Spec od komputerów
    Podaj SMART dysku na początek. Dużo zrobiłeś aby dane utracić. Najlepsze to "wpisałen coś nie pamiętam co" i pozostałe próby ratowania. Z partycjami nie ma zabawy. Trzeba wiedzieć na 100% co się robi. Zobaczymy co da się jeszcze uratować.
    Przeglądnij te wątki.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2341359-30.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11122592#11122592
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11312672#11312672
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    linuks napisał:
    Dużo zrobiłeś aby dane utracić. Najlepsze to "wpisałen coś nie pamiętam co" i pozostałe próby ratowania. Z partycjami nie ma zabawy.

Wiem że to niepoważnie wygląda, ale chęci miałem dobre, a że nie miałem doświadczenia z tak poważnymi usterkami to wyszło jak wyszło :/

Odczyt smarta za pomocą Parted Magic
    Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Odczyt danych z terminala (zrobiłem to według jakiegoś tutoriala do PM)

Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • Poziom 43  
    1, 191, 197.
    Trochę przesadzasz ze wstrząsaniem HDD/laptopa...
    i masz pierwsze efekty.
  • Spec od komputerów
    Dysk uszkodzony. Najpierw kopia posektorowa a potem odzysk danych. Po odzyskaniu danych zerowanie dysku i ponownie SMART odczytaj.
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    można by prosić o jakąś bardziej konkretną wypowiedź?

artaa napisał:
    1, 191, 197.
    Trochę przesadzasz ze wstrząsaniem HDD/laptopa...
    i masz pierwsze efekty.

tzn. że to jest efektem jakiś fizycznych wstrząsów?

co w takim razie robić?
  • Spec od komputerów
  • Poziom 11  
    Dopiero wieczorem będę mógł się tym zając. Nie wiem czy dobrze rozumiem ale dysk jest do wymiany?
  • Spec od komputerów
    Zobaczymy po procedurze naprawczej jaki będzie stan dysku.
  • Poziom 11  
    linuks napisał:
    Najpierw kopia posektorowa a potem odzysk danych
    Mam jeszcze pytanie mam dysk zewnetrzny o pojemności 300GB, a pojemność uszkodzonego dysku wynosi 500GB. Co można zrobić w takiej sytuacji? Zwłaszcza że widzę tylko jedną dużą partycję o objętości 465GB
  • Spec od komputerów
    Ile GB danych jest do odzysku ? Można zaryzykować i kopi posektorowej nie robić tylko od razu kopiować pliki na drugi dysk. Twój wybór bo Twoje dane. Z kopią posektorową bezpieczniej.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    ciężko mi oszacować ile tych danych jest (choć tych najważniejszych plików na których mi zależy jest pewnie poniżej 100G). Nie znalazłem odpowiedniego dysku na który mógłbym to zrzucić. Czy istnieje opcja np. naprawienia MBR, tak żeby przynajmniej móc tego linuksa odpalić. Wtedy pozgrywałbym bym sobie co się da i przystąpiłbym do zerowania dysku. Na początku moich problemów mogłem jeszcze odpalić linuksa do momentu jak nie zacząłem grzebać w MBRze. Moża warto spróbować go jakoś przywrócić to by mi ułatwiło proces odzyskiwania najważmniejszych danych
  • Poziom 43  
    Linuxa liveCD uruchamiasz z CD...
    Za jego pomocą skopiuj dane na inny HDD.