Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Estradowe na 2x15" + 1"

sebek555cool 11 Gru 2012 20:14 16701 13
  • Kolumny Estradowe na 2x15" + 1"

Witam!

W końcu doczekałem się chwili, w której mogę zaprezentować moje pierwsze estradowe kolumny. :)

Skąd pomysł na budowę?
    Otóż ponad rok temu na allegro pojawiła się aukcja z głośnikiem Beyma 15 E100/N, a ja jako młody fanatyk dużych głośników, kupiłem go (jeszcze 15" w domu nie było :D ) za śmieszne 20 zł z ocierającą o nabiegunnik cewką. Początkowo powstała dla niego skrzynka subbasowa, ale jak się okazało - głośnik nie nadaje się do "basu". Idąc tym tropem, dotarłem do informacji, że głośnik jest jednym z bardzo dobrych (żebym nie przesadził mówiąc najlepszych) przetworników Beymy. Mając już takie informacje, szukałem miejsca, gdzie mogę zregenerować taki głośnik. Nie chciałem się samemu podejmować naprawy estradówki ze względu na doświadczenie. :) Gdzieś tam coś wujek Google mówił o Elmuzie, więc telefon do nich i jak się okazało - naprawa głośnika wynosiłaby mnie prawie 12x więcej, niż za niego zapłaciłem (135zł zestaw naprawczy), mimo to zdecydowałem się na regenerację. Mając jeden głośnik, rozglądałem się za drugą sztuką i tak trafiłem na 2 kosze od tych głośników... Kupiłem 2 sztuki za 100zł z przesyłką i poleciały od razu do Elmuza. Gdy głośniki dotarły do mnie, posiadałem już wszystkie parametry głośników (od Elmuza) niezbędne do zaprojektowania obudowy. Gdy wszystko było obliczone, zakupiłem płyty (niestety) wiórowe w Castoramie cięte na wymiar. Paczki były wyskładane, obite, zwrotnice wykonane, jednak nadal nie miałem ostatniej 4. sztuki e100n. Szukając na eBayu, Allegro i innych portalach aukcyjnych straciłem wiarę w to, że ukończę kolumny. Telefon do Elmuza z zapytaniem o najwierniejszy zamiennik E100/N i jak się okazało, mieli jedną sztukę regenerowaną u siebie na magazynie. :) Odsprzedano mi ją za 100zł, więc taniej niż regeneracja. Po wkręceniu ostatniej sztuki do paczek, zbierałem pieniążki na drivery (mam 18 lat i chodzę do szkoły, więc to nie takie łatwe ;p ). Po drodze trafiła się okazja zakupu ADSa LX800, więc drivery znów były odkładane na później aż do dzisiaj. Chyba tyle mojej opowieści - lubię gadać i widzę, że przekłada się to na pisanie. :)

Paczki
    Obudowy to zwykły BR z wiórówki, skręcane wkrętami do regipsów 55mm, co 7cm i klejone Wikolem (płyty smarowane przed złożeniem), komora 134l strojona na ~60Hz.
    W paczkach siedzą: 2x Beyma 15 E100/N + Beyma CD10Fe;
    Horn dla drivera to B-318-199 od STXa.

Zwrotnica
    Podział 1,6kHz 12/12dB/oct

Koszty
    Przetworniki:
    - 1. e100n: 45zł + 175zł = 220zł
    - 2,3 e100n: 100zł + 310zł = 410zł
    - 4. e100n: 120zł z wysyłką
    - CD10Fe 2x190zł + przesyłka = 400zł
    Obudowy:
    - wiór - 175zł z docięciem
    - koc obiciowy (już nie pamiętam, ale coś koło 100zł)
    - rączki 4x15zł - 60zł
    - terminale z gniazdami speakon - 30zł
    - narożniki około - 20zł
    - nóżki - około 10zł
    - horny 2x35zł = 70zł (wtedy)
    - kable do głośników - około 15-20zł
    - kleje, wkręty papiery ścierne, itd. - około 30zł
    Zwrotnice:
    - za dwie zapłaciłem, jak dobrze pamiętam 150zł + wysyłka = 165zł

Suma: 1830zł :)

Do tego trzeba doliczyć kratę na front, którą mam w planach zakupić do Sylwestra.

Odsłuch
    Basu dużo nie ma, ale nie liczyłem na to - to nie są głośniki niskotonowe. Środek wyrazisty mimo dość wysokiego cięcia jak na 15". Góra: cieplutka, delikatna i miła... Driverek mógłbym polecić każdemu, kto buduje paczki estradowe. Nie mam porównania z innymi kolumnami estradowymi, jednak brzmią one bardzo ładnie. Chętnych z okolic Jędrzejowa zapraszam na odsłuch. ;)

Wzmacniacz
    Jak już pisałem w moim opowiadaniu, kolumny napędzam ADSem LX800.

Podziękowania
    Do pomocy w budowie tych kolumn przyczynił się praktycznie każdy z Was, pisząc posta z informacją, zakładając temat, udzielając pomocy innym, dostarczyliście i mi wiele cennych wiadomości, bez których kolumn by nie było. Tak więc dziękuję wszystkim Elektrodowiczom z działu [Akustyka]. :)

Myślę, że już o wszystkim napisałem, więc teraz:

Zdjęcia

Kolumny Estradowe na 2x15" + 1" Kolumny Estradowe na 2x15" + 1" Kolumny Estradowe na 2x15" + 1" Kolumny Estradowe na 2x15" + 1" Kolumny Estradowe na 2x15" + 1" Kolumny Estradowe na 2x15" + 1" Kolumny Estradowe na 2x15" + 1" Kolumny Estradowe na 2x15" + 1" Kolumny Estradowe na 2x15" + 1" Kolumny Estradowe na 2x15" + 1" Kolumny Estradowe na 2x15" + 1" Kolumny Estradowe na 2x15" + 1" Kolumny Estradowe na 2x15" + 1" Kolumny Estradowe na 2x15" + 1" Kolumny Estradowe na 2x15" + 1" Kolumny Estradowe na 2x15" + 1" Kolumny Estradowe na 2x15" + 1"

W rzeczywistości koc obiciowy i ściana (niebieska) są sporo ciemniejsze. :)
    Proszę o pytania, komentarze i wyrażanie opinii. ;)

Pozdrawiam.

Fajne!
  • #2 12 Gru 2012 01:12
    4064484
    Użytkownik obserwowany

A mi najbardziej przeszkadza fakt ze głośniki mają różne membrany, nie wiadomo teraz jak trzymają parametry, ale skoro to zwykly BR i do tego nie do końca mocno basowy, to czemu by nie ;)
    Głośniki owszem dość fajne, stosowane w starych paczkach elestry z 20cm średniotonowym, i CP22 na wysokich < albo ukrainskim odpowiedniku>
    Czesto niestety rozsypują się zawieszenia w tych glosniakch przy pałowaniu ich basem.

No i nie podoba mi się z samego założenia konstrukcja. Nie rozumiem paczek 2x15".

To taki kompromis, ani basu z tego dobrego, ani na satelite sie nie nadaje < bo wtedy dobra dwunastka da rade jak są basy> Ale to tylko moje upodobania.

• #3 12 Gru 2012 12:09
    sebek555cool
    Poziom 16  

Z tego co wiem, Elmuz zastosował oryginalne zestawy naprawcze do tych głośników, więc parametry nie powinny się w dużym stopniu różnić.

Jak pisałem wyżej, nie było to zaplanowane - wyszło samo z posiadania 15" :) Mogłem zrobić 3-way z użyciem tych głośników, ale zwrotnica byłaby dość sporym problemem, tym bardziej, że jak na razie nie mam możliwości dokonywania pomiarów.

Sądzę, że jeśli do paczek dostawiłbym dobre subwoofery na 18" cięte do około 60-70Hz to byłby całkiem fajny zestaw o nie małej skuteczności ;)

• #4 12 Gru 2012 14:29
    bocha1994
    Poziom 11  

Skąd dokładnie jesteś ? Może wpadnę kiedyś na odsłuch też jestem z okolic Jędrzejowa :) Kolumienki naprawdę fajne. Przydałaby się krata na przód wraz z tkaniną która zakryje różniące się membrany.

• #5 12 Gru 2012 16:05
    sebek555cool
    Poziom 16  

Właśnie jedna membrana jest inna ( ostatnia regeneracja ), jeśli znajdę kogoś, kto ma jedną sztukę regenerowaną to chętnie się zamienię. Krata oczywiście będzie, a nad gąbką też pomyślę ;)

Ja jestem z Nowej Wsi ( obok Sędziszowa ). Zapraszam z chęcią na odsłuch - przyda się obeznane w temacie ucho ;)

• #6 12 Gru 2012 22:05
    elektryk22
    Poziom 11  

Kolumienki całkiem fajne. Ja podobnie składałem moje kolumienki estradowe i powiem ci,że też na beyma E100 hehe:) Kupiłem za 300zł dwie paczki elestry w których zostały tylko te 15 cali E100. Jako wysokotonowy zastosowałem Stx D-800-8ti.Zastosowałem do wysokotonowego zwrotnicę z PA600,a beyma chodzi narazie tylko przez cewkę 1,8mH bo takie miałem.
    Wiem co moje kolumienki potrafią,więc wyobrażam sobie co twoje robią na tym ADS-ie .Niezły spl a przy tym jakość całkiem na poziomie. Podsumowując można się już pobawić z nerwami sąsiadów hihi.
    Podzielam twoje zdanie,że opłacało się czekać na te głośniczki:)

Oto moje paczki

Kolumny Estradowe na 2x15" + 1"

• #7 12 Gru 2012 23:46
    sebek555cool
    Poziom 16  

Paczki sam robiłeś, czy są to "stare" obudowy z nowym panelem przednim? Podoba mi się to obicie skórkowe. Próbowałeś podłączyć E100 w zwrotnicy pod wyjście na GDN? Sprawdź, czy lepiej gra na samej cewce ( 1,8mH ) czy po zwrotnicy - taki mały eksperyment :). Nie słyszałem nigdy D800, ale ponoć jakościowo jest podobny do prawie 3x droższego Selenium D220Ti ( ten driver miałem początkowo kupić, ale Beyma była nieco tańsza i paczki są na przetwornikach jednej firmy ). Był mały OT więc wracamy na tory ;) SPL to coś około 101-102dB 1W/1m dla jednej paczki ( w czystej teorii ), więc na imprezki w trochę większych salach i malutki plenerek się nadają :) A jeszcze zapytam: czym napędzasz swoje paczki?

• #8 13 Gru 2012 11:04
    blazej.1994
    Poziom 24  

Kolega napisał że ADS Lx800

• #9 13 Gru 2012 14:07
    elektryk22
    Poziom 11  

Ja napędzam kolumienki moim wzmacniaczem 2x holton 300 diy.Do 400W Holton dałem 3 pary tranzystorów z tego wnioskuję,że wzmacniacz ma około 2x300W 4ohm i 2x150W 8ohm.
    Zrobiłem tak ,bo miałem dwa transformatory 300W +-72V napięcia stałego.
    Końcówki już ładnie potrafią rozbujać głośniki,jest bardzo głośno.Nie jedną imprezę już zagrałem na nich,nawet u mnie na ogrodzie dawały radę.

Acha obudowy są oryginalne z elestry i musiałem przerobić fronty ,bo przedtem wiadomo siedział tam średniak i wysokotonówka.Obiłem front eko skórą i jakoś się to skomponowało:)

Co do zwrotnicy chciałbym ją dopracować,a jeśli chodzi o zwrotnicę oryginalną to kupiłem bez.Po prostu jej nie było już w kolumnach.Została tylko cewka 2,4mH i 10uF.
    Jak na ucho to z cewką 1,8mH jest ciut za dużo średnich tonów,a z 2,4 znowu za mocno obcina i jest znowu tego środka za mało wiec musiałbym skołować cewki jakieś 2mH i pobawić się z kondensatorem równolegle (filtr drugiego rzędu),ale to wymaga czasu i miejsca,bo w garażu zimno hihi.

Sebek555cool może napiszesz coś więcej o zwrotnicach.Czy liczone,czy jakoś sam je zrobiłeś? Interesuje mnie to,bo troszkę się chcę pobawić ze zwrotnicą do mojej beymy,nawet zakupiłem przystawkę mikrofonową panasonica do pomiarów :)

• #10 13 Gru 2012 15:07
    sebek555cool
    Poziom 16  

Projektując zwrotnicę, ustalasz podział ( odpowiedni dla wysoko-tonowego jak i niskotonowego ). Później potrzebujesz charakterystyki z impedancjami głośników przy częstotliwości cięcia, oraz ustalasz sobie stromość filtrów. Punkt cięcia niskotonowego i wysoko-tonowego powinien być oddalony od siebie w taki sposób, aby obie charakterystyki przecięły się przy spadku -3dB. Oczywiście dla drivera musisz zastosować tłumik. Są do tego programy komputerowe, symulatory itp. To tak w wielkim skrócie - żeby zaprojektować zwrotnicę, musisz trochę poczytać ;)

Wracając do pytania o moje zwrotnice - tak, były one projektowane i wykonane konkretnie pod te przetworniki. Jedyną rzeczą, którą bym zmienił to tłumik dla drivera, jednak wstrzymam się z tym, bo nie słyszałem jak grają kolumny przy pełnej mocy. Jak znajdę wolny czas, to przeniosę komputer i kolumny do garażu i zrobię pomiary ( poprzednie gdzieś się zapodziały po formacie i nie mogę odnaleźć - pewnie są na jakąś płytkę przerzucone ). Podejrzewam, że kupiłeś Panasonica WM61A? Szczerze mówiąc, to za tak śmieszną cenę lepszego mikrofonu pomiarowego nie można mieć i też korzystam z tego rozwiązania :)

• #11 14 Gru 2012 00:17
    Mark II
    Poziom 20  

Część niskotonowa podzielona jest wzmocnieniami w zasadzie na dwie komory. Pytanie, czy takie rozwiązanie nie utworzyło w obudowie rezonatora wpływającego na przetwarzanie wyższych zakresów basów.

• #12 18 Sty 2013 13:22
    sebek555cool
    Poziom 16  

Witam.

Przepraszam za brak odzewu, ale miałem problem z komputerem, a później brak czasu. Wzmocnienia nie dzielą obudowy na 2 komory, głośniki grają razem, jednak gdy zrobię w końcu te pomiary, to wrzucę je na forum.

Pozdrawiam.

• #13 14 Lut 2013 18:39
    kris16
    Poziom 13  

witam
    jakiej grubości drutu są cewki w filtrze dolnoprzepustowym?

• #14 14 Lut 2013 19:06
    sebek555cool
    Poziom 16  

Witam.

W torze niskotonowym 1,5mm^2, a w torze wysokotonowym 0,8mm^2

Pozdrawiam.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson