Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pianino cyfrowe + EMU0204

11 Gru 2012 22:10 3003 14
  • Poziom 8  
    Witam, nie znalazłem podobnego tematu na forum, więc tworzę nowy, jeśli jednak istnieje podobny, to przepraszam z góry.

Jestem amatorem-pianistą, nagrywam swoje utwory i wrzucam na youtube. Ostatnio zacząłem się więcej w to 'bawić' i dlatego postanowiłem zainwestować w kartę dźwiękową, ponieważ jakość wcześniejszych nagrań, nie do końca mnie satysfakcjonowała (wcześniej nagrywałem przez wejście liniowe w karcie ZINTEGROWANEJ komputera, a więc trzaski, szumy i inne dziwne rzeczy). I stało się - godzinę temu przyszła paczka ze świeżutką kartą na USB "EMU0204", nie był to 'strzał w ciemno', byłem wcześniej w sklepie muzycznym i polecono mi ją i zapewniono mnie, że jest to porządna, nawet studyjna karta i na pewno będę zadowolony z jakości nagrań.

No więc zainstalowałem sterowniki, podpinam pianino pod wejście "R - Hi-Z / Line (inputs)" kablem JACK-JACK jak na obrazku:
    http://www.sonarscope.hr/ducan/images/EMU0204USB.jpg

Gałka "R - Hi-Z / Line" mniej więcej ustawiona na drugiej kresce, byle nie świeciła się czerwona lampka podczas nagrywania, głośność pianina jest ustawiona na nieco niżej od MAX, "Direct monitor" na karcie ustawione na STEREO, ustawienia w Audacity tak jak na obrazku poniżej:
    http://postimage.org/image/gah6p3243/

Dźwięk nagrany i...... jestem przerażony, bo jest gorzej niż wcześniej. Nagrałem fragmenty tego samego utworu na nowej karcie oraz zintegrowanej, by można było usłyszeć różnice. Linki poniżej:

Karta zintegrowana:
    http://www38.zippyshare.com/v/22441999/file.html

Karta EMU0204 USB:
    http://www45.zippyshare.com/v/72809527/file.html

Okazuje się narazie, że dźwięk z karty zintegrowanej jest "pełniejszy", "głębszy", myślę, że łatwo wychwycić różnicę, chciałem zapytać, co robię źle ? Nie wiem jak sobie z tym poradzić, wszystkie kombinacje z MONO i STEREO przetestowałem i jest ciągle tak samo (tak, niestety jestem laikiem w tym temacie), proszę o pomoc, bardzo mi na tym zależy, będę ogromnie wdzięczny za każdą radę i krytyke.

Specyfikacja mojego sprzętu:
    - Pianino Yamaha YDP-161
    - Karta dźwiękowa EMU0204 USB
    - Windows XP
    - Nagrywanie w Audacity
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Faktycznie, jakoś dziwnie byłem przekonany, że to wejście Combo jack jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla mikrofonu, no cóż jak wspominałem jestem laikiem, w każdym razie, w tym momencie takowego kabla nie posiadam, jutro postaram się go nabyć i dam odpowiedź. Zastanawiam się jeszcze tylko, co by było gdybym miał w pianinie tylko jedno wyjście słuchawkowe ? Cale szczęście mam 2 :)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Kupiłem dzisiaj kabel insertowy, o ktorym mowiles i...... JEST OCZEKIWANY EFEKT ! Bardzo Ci dziekuje za rady, jestem bardzo zadowolony !

http://www72.zippyshare.com/v/50012740/file.html

Powyzej link z oczekiwanym efektem, zippyshare zdaje sie kompresuje plik troche, wiec na stronie jest on slabszej jakosci, lepszy gdy pobierze sie na dysk. W kazdym razie stawiam Ci flaszke przemak :)

Jeszcze moze tak w kwestii 'dopieszczenia', jak ustawiac glosnosc ? w sensie na pianinie MAX ? czy moze mniej ? w audacity max ? czy po prostu najlepiej wszedzie MAX, a sterowac glownie karta EMU, byle podczas nagrywania nie zapalala sie czerwona lampka ?

Jeszcze raz bardzo dziekuje !
  • Pomocny post
    Moderator Akustyka
    Czym dasz mniej głośności w pianinie tym więcej szumów będzie ono generować. Czyli czym więcej tym większy odstęp sygnał szum.
    Sygnał z nadajnika cyfrowego ma to do siebie że dość łatwo znaleźć jego maksymalny poziom, tym samym można zastosować dużo mniejszy zapas (headroom).
    Często tak robię z perkusją elektroniczną, puszczam na niej maksymalną głośność, ustawiam zapas ok 2-3dB a i tak mam pewność że nie przesteruję wejścia. Podobnie możesz zrobić z pianinem. Przeważnie wgrane dema mają duży poziom głośności. Pianino na max, i gainami kręcić tak żeby zostało minimum zapasu. Jak będziesz grał zwłaszcza taką muzykę jak w nagraniach to zapasu będziesz miał aż nadto.

A tak w ogóle, to sugeruję zakup interfejsu MIDI, nagrywać sobie na komputer w MIDI, gdzie możesz zrobić sobie ewentualne poprawki w pojedynczych dźwiękach, po podczyszczeniu, możesz sobie ponownie wypuścić dane do Yamahy przez MIDI, i nagrać poprawioną partyturę. Na prawdę ułatwia to życie, i często eliminuje potrzebę kilkukrotnego nagrywania jednej partii, z powodu jednej pomyłki.
  • Poziom 8  
    A wiec ustawiam sobie MAX na pianinie i do tego znajduje sobie najglosniejszy "punkt" utworu ktory aktualnie nagrywam, wtedy wg niego ustalam sobie wlasnie ten zapas o ktorym mowisz i zeby lampka sie nie swiecila czerwona, dzieki.

A co do midi i "poprawek", ja niestety nie uznaje ingerencji komputera (przynajmniej w moich utworach) jesli chodzi o czyszczenie, poprawianie i inne rzeczy, chcialem miec tylko czysciutki, zarejestrowany dzwiek tego co gram, a to ze czasami trzeba powtorzyc caly utwor dla jednej pomylki, jeszcze bardziej motywuje mnie do cwiczenia wiecej i wyszlifowania chociazby tego miejsca w ktorym sie myle :D