Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Procesor pod LGA775 (najlepiej nówka)

12 Gru 2012 10:28 2172 13
  • Poziom 15  
    Witam.

Obecnie posiadam następującą konfigurację:

Procesor: Intel Core 2 Duo E8400
    Płyta główna: Asus P5Q Pro
    Karta graficzna: MSI Radeon 6850 Cyclone OC
    Pamięć: DDR-2 GEIL, 4096/800 C4 Dual (2 kości po 2GB)
    Dysk: Samsung 640 GB
    Dysk zewn. USB: WD Caviar 2TB
    Obudowa: Cooler Master Elite 330
    Wentylator: Cooler Master Vortex 752
    Zasilacz: Chieftec CFT-750-14C (750W)
    System: Windows 7 Ultimate (64-bit)

Wiem, że procek dość mocno mnie hamuje i chciałbym go wymienić. Zaznaczam, że nie chcę zmieniać płyty głównej, a jedynie dobrać coś sensownego pod to co mam. Nie zależy mi też na OC - nawet mój E8400, który wszak kręci się dobrze, chodzi na fabrycznych zegarach - nie potrzebuję więc dopłacać do tej opcji. Kwota w zasadzie do rozważenia każda - o ile tylko będzie w miarę rozsądna i czymś uzasadniona.

Czytałem tu i ówdzie i ludzie zdają się polecać od Q6600 (z opcją G0 choć jak powiedziałem, nie potrzebuję tego dla OC) do Q9770. Przyznam że fajnie byłoby mieć nówkę i mieć ten komfort posiadania gwarancji, jednak w/w quady już nie są od jakiegoś czasu w produkcji, więc w obiegu krążą jedynie używki. Mam zatem kilka pytań:

1. Brać któregoś z w/w quadów (używkę), czy szukać czego innego (nówkę)?
    2. Jeśli quada, to którego?
    3. Jeśli coś innego (nówkę), to co?
    4. Jak z resztą mojego sprzętu do ewentualnego nowego zakupu - starczy chłodzenia? Zasilacz ok?

Z góry dziękuję za rady i sugestie :)
  • Poziom 43  
    Kupno Q6600 bez robienia OC bez sensu.
    Kupno wysokich modeli Q9xxx bez sensu z powodu ceny, jak i pkt. pierwszego.

Albo zostajesz przy tym co masz i OC procesora, albo zmiana platformy sprzętowej i przejście na LGA1155 lub AM3 tym bardziej, że:
    Jacko0o napisał:
    Kwota w zasadzie do rozważenia każda - o ile tylko będzie w miarę rozsądna i czymś uzasadniona.

http://pclab.pl/art51585.html
  • Poziom 43  
    Jak wyżej, nowych procesorów na lGA775 nie dostaniesz a jeśli już to za koszmarne pieniądze. Używane zwłaszcza Q9xxx również kosztują krocie - za podobne pieniądze można kupić używane Core i5 drugiej generacji.
    Jeśli chcesz tylko nowe to sprzedać CPU, płytę i ram i przejść na LGA1155 - dużo byś nie dopłacił.
  • Poziom 15  
    Za jakiś czas (rok-dwa, może później) planuję zmienić wszystko włącznie z budą, grafiką, ramem itd., więc nie widzę teraz sensu w wymianie połowy sprzętu dla samego procka... Obecny config jest wg mnie dość przyzwoity, więc albo go sprzedam albo komuś oddam w całości, jak już przyjdzie jego czas.
    Skoro mówicie, że nie ma sensu za bardzo bawić się w modernizację samego procka... Może po raz kolejny spróbuję jednak OC (będąc pod wrażeniem artykułu podlinkowanego przez Kasek21 :P)... Zasilacza powinno starczyć, jednak jak kwestia chłodzenia? Mój Vortex wystarczy? Nie mam pojęcia jak jest z jego faktyczną wydajnością...
    Tu link do niego: http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=2537
    Do tej pory problemów z temperaturami nie miałem, wszystko jest co jakiś czyszczone i jeszcze są dwa wiatraki niewymienione w specyfikacji w pierwszym poście (po jednym na przód i tył obudowy).

Ma ktoś doświadczenie w OC tego procka (co i jak ustawić)? Czy może powinienem założyć nowy temat w stosownym miejscu? Dodam że nie potrzebuję 4,5 GHz i chciałbym zostać przy obecnym chłodzeniu. Priorytetem jest dla mnie bezpieczeństwo i stabilność - za dużo już zjadłem nerwów na problemach z hardware'm :P
  • Poziom 43  
    Jacko0o napisał:
    Ma ktoś doświadczenie w OC tego procka (co i jak ustawić)?

Tematów w Google od groma.

Płyta jest OK do OC, Ram także (ustaw od razu timingi na 5:5:5:18), chłodzenie także wystarczy.

G860 kosztuje 235zł
    Płyta na B75 - wiec SATA3 i USB3 ~220zł
    8GB DDR3 kosztuje 140zł.

Za E8400 dostaniesz ~150zł
    Za płytę ~150zł
    Za pamięci ~130zł

Jak widać wydajniejszy sprzęt, nowy, na gwarancji, do tego oszczędny i przyszłościowy, a dołożyć nie trzeba dużo.
  • Poziom 15  
    Tak, wiem że w google czy na YT trochę tego jest. I tyle ustawień/opinii co ludzi :P Ogólna zasada FSB*mnożnik jest mi znana. Problem mam raczej z napięciami i z wątpliwościami co do zgrania procka z pamięciami. Jedni piszą, żeby napięcie CPU zostawić na auto, inni żeby nigdy tak nie robić, bo przy OC płyta może narzucać jakieś dziwnie wysokie napięcia, prowadzące do degradacji czy nawet spalenia procka. Zwykle jednak mam więcej pytań niż pewników, zwłaszcza co do zgrania pamięci z prockiem, więc daję sobie spokój...
    I dlaczego takie timingi? Obecnie lecą na 4:4:4:12 sugerowanych przez producenta.

PS. Nad wymianą sprzętu zastanowię się zatem wkrótce. Obecnie potrzebuję kompa też do pracy, więc będę musiał mieć w robocie kilka dni przerwy, żeby to wszystko dograć ;)
  • Poziom 43  
    To fakt napięć nie można zostawiać na Auto bo płyta nawet po niewielkim podniesieniu FSB potrafi podbić napięcie vcore o dużo za dużo. Dlatego wszelakie opcje musisz ustawić ręcznie na sztywno.
    Generalnie na domyślnym napięciu powinieneś spokojnie o te 500MHz podkręcić. Koniecznie zejść z mnożnikiem pamięci bo domyślnie masz x4.00 więc trzeba obniżyć do x3.33.
  • Poziom 15  
    Kiedyś już pytałem, ale nie dostałem odpowiedzi... Przewertowałem kilka for, filmików na YT itp. i wstępnie, sklejając do kupy kilka źródeł, na papierze skleciłem coś takiego jak widać poniżej. Nikt nie poradził mi co do wyróżnionych kwestii, więc temat odpuściłem. Ale może warto przypomnieć i tym razem mądra głowa wyprowadzi z opresji(?) :P Najchętniej wrzuciłbym to od razu do BIOS, ale nie mogę sobie na chwilę obecną pozwolić na upalenie czegokolwiek :P

Ai Overclock Tuner
    CPU Ratio Setting: 9
    FSB Frequency: 400
    PCIE Frequency: 105 <------ nie lepiej 100?
    FSB Strap to North Bridge: 333
    DRAM Frequency: Auto
    DRAM Timing Control: 4-4-4-12
    DRAM Static Read Control: Auto
    DRAM Read Training: Auto
    MEM. OC Charger: Auto
    Ai Clock Twister: Auto
    Ai Transaction Booster: Auto

Voltage Control
    CPU Voltage: 1.4V <----- mniej czy Auto???
    CPU GTL Reference: Auto
    CPU PLL Voltage: Auto <----- czy może 1.5V???
    FSB Termination Voltage: 1.3
    DRAM Voltage: 2.0V
    North Bridge Voltage: 1.6V <----- czy może Auto???
    South Bridge 1.5 Voltage: Auto
    PCIE Sata Voltage: Auto
    Load-Line Calibration: Enabled
    CPU Spread Spectrum: Disabled
    PCIE Spread Spectrum: Disabled
    CPU Clock Skew: Auto
    NB Clock Skew: Auto
    MB Clock Skew: Auto
  • Poziom 43  
    PCI-E na 100MHz
    FSB na 400MHz

Napięcia na najniższe możliwe oprócz CPU i RAM.

Dla CPU ustaw 1.35V
    Dla pamięci 2.2V

Nie powinno być żadnych problemów przy takim ustawieniu.

Trzeba przeprowadzić test czy CPU jest stabilny np.: test programem LinX. Jeżeli tak to dalej podnosić FSB.
  • Poziom 15  
    Problem "rozwiązał" się w zasadzie sam...
    Asus dodaje od siebie programik o nazwie Epu-6 Engine. W ogólnym zamyśle ma on oszczędzać energię, ja jednak od lat używam go do wyciszania kompa. W ustawieniach auto jest on praktycznie niesłyszalny. Nie jestem w stanie osiągnąć tego np. ze SpeedFan'em, bo ten nie wpływa na obroty wiatraka w zasilaczu, a to on robi główny hałas. Za to Epu-6 spowalnia też śmigło w zasilaczu... A przy jakimkolwiek OC i wartościach w BIOS na sztywno, Epu-6 się wyłącza, bo właśnie jego idea tkwi m.in. w tym że sam zmienia napięcia i tam inne rzeczy w zależności od potrzeb. Nigdzie nie znalazłem alternatywy dla tego programiku, a bez niego mam helikopter pod biurkiem...musi więc zostać.

Jest możliwość OC samą szyną i/lub mnożnikiem? Czy bez zmiany napięć się nie obędzie?
  • Poziom 43  
    Odpuść Sobie jakiekolwiek oprogramowanie!

Ustaw w biosie jak Ci napisałem!
  • Poziom 15  
    Gra i furczy :) CPU-Z pokazuje 3,6 GHz. Zaraz odpalę OCCT gdzieś na godzinkę i zobaczę jak się sprawuje.
    Tyle że kwestia hałasu jest teraz dość pilna :P Da się to jakoś rozwiązać bez fizycznej ingerencji? Nie podjąłbym się w zabawę potencjometrami, tym bardziej że nie orientuję się, jakie obroty powinien mieć taki wiatrak w zależności od sytuacji.
  • Poziom 43  
    Daj screen przy teście także z programu CoreTemp.
  • Poziom 15  
    Daję screen z OCCT. W tle chodził też CoreTemp przez ponad pół godziny (w czasie testu OCCT), ale pokazywał dosłownie identyczne temperatury, więc nie daję screena. Tak czy inaczej, problemów podczas testu brak :)

Procesor pod LGA775 (najlepiej nówka)

Obecnie jednak hałas jest tak dokuczliwy, że muszę wyłączyć OC - czuję się jakbym cały dzień spędził na lotnisku :P Bawiłem się SpeedFanem i jedyny w miarę głośny wiatrak na jaki mam jakikolwiek wpływ to ten na procku (reszta jest bezgłośna - nie licząc zasilacza). Dziwne bo w recenzjach oceniają go jako bardzo cichy... Na 100% obrotów wcale cichy nie jest :P Ale to nie problem, skoro mogę go dostosować w SpeedFanie. Pozostaje kwestia tego w zasilaczu. Wypadałoby go więc wymienić.

Jaki więc 140mm przystosowany do pracy w poziomie? :D
    Czytałem też, że najlepiej wypuszczać taki wiatrak poza zasilacz i podłączać do płyty, żeby mieć możliwość regulacji obrotów np. SpeedFanem... Zatem 2-pin, 3-pin czy jeszcze coś innego?

EDIT:
    Poczytałem i wychodzi na jakiegoś Enermaxa czy Noiseblockera... Przemyślę jeszcze kwestię... Jak tylko uda mi się jakoś rozwiązać kwestię głośności, wracam do OC. Póki co dziękuję za pomoc :)