Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Ariston LS 2450 ST zawiesza się podczas zmywania

YOGI-69 12 Gru 2012 12:09 3333 8
  • #1 12 Gru 2012 12:09
    YOGI-69
    Poziom 9  

Witam.

Mam problem ze zmywarką Ariston. Po włączeniu dowolnego programu zmywarka nabiera wody i zaczyna zmywanie. Niestety na tym etapie programator zatrzymuje się i zmywanie trwa cały czas, ale woda nie jest podgrzewana. Grzałka jest sprawna (30Ω - 1800W). Po podłączeniu grzałki "na krótko" woda jest podgrzewana i programator pracuje dalej - zmywarka działa prawidłowo myje, wypompowuje wodę, płucze, suszy. Podczas trwania programu na przewodach zasilających grzałkę pojawiają się dziwne wartości napięcia od kilkudziesięciu do 110V. Jest faza, natomiast zero zmienia potencjał w trakcie trwania programu. Mam pytanie : co może być przyczyną takiego zachowania? jaki element steruje zasilaniem grzałki? i czy napięcie podczas zmywania może się zmieniać, czy powinno osągać tylko wartości 0V lub 230V?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i pozdrawiam.

0 8
  • #3 12 Gru 2012 21:17
    YOGI-69
    Poziom 9  

Dziękuję za informację. Jutro sprawdzę i dam odpowiedź.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 12 Gru 2012 22:50
    Trull
    Poziom 28  

Uszkodzony kondensator X2 1µF/275V (zbyt mała pojemność) na module zmywarki. Dość typowe uszkodzenie w tych modelach. Wymień i powinno zatrybić.

1
  • #5 12 Gru 2012 23:08
    YOGI-69
    Poziom 9  

Dzięki za info. Jutro sprawdzę i odpiszę.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 14 Gru 2012 13:29
    YOGI-69
    Poziom 9  

Witam ponownie.

Po sprawdzeniu sytuacja wygląda następująco :
    - styki na programatorze w stanie idealnym (żadnych śladów nadpalenia, żadnego nalotu czy zabrudzenia)
    - jedyny kondensator jaki udało mi się znaleźć (w dolnej części zmywarki) to 5µF, 475V, ale wydaje się być dobry (miernik pokazuje 4,6µF).
    Mam pytanie czy chodzi o ten kondensator czy może jest jeszcze inny, a jeżeli tak to gdzie go znaleźć?

0
  • #7 15 Gru 2012 07:42
    Trull
    Poziom 28  

Kondensator o którym pisałem znajduje się na płytce modułu - ten który znalazłeś to kondensator rozruchu.

0
  • #8 15 Gru 2012 08:52
    YOGI-69
    Poziom 9  

Ok. tylko gdzie znajduje się ten moduł? Rozebrałem całą zmywarkę i nie ma tam żadnej płytki z elektroniką. W części przedniej znjduje się elektromechaniczny programator i włączniki, natomiast pod spodem są elementy typu silnik pompy, presostat, grzałka... Gdzie w takim razie znajduje się moduł zmywarki?

0
  • #9 20 Gru 2012 20:45
    YOGI-69
    Poziom 9  

Witam.

Na początek chciałbym przeprosić za zamieszanie jakie wywołałem tym tematem, ale sam nie przewidywałem takiej sytuacji. Po trzech dniach "łamania sobie głowy" i bieganiu z miernikiem problem jest rozwiązany. Okazało się, że jakiś magik bawił się przy programatorze i podłączył niewłaściwie dwa kabelki. Teściowa (bo to jej zmywarka) przyznała się do tego kiedy ją zapytałem. W tej zmywarce pompa i grzałka są sterowane zerem tymczasem zero pompy było podłączone do złącza grzałki, natomiast zero grzałki było podpięte do złącza niewykorzystywanego. Przepraszam, że nie wspomniałem, iż jest to zmywarka dzesięcioletnia (myślałem, że sam model wystarczy). Niemniej jednak dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam życząc wesołych świąt :D

0