Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz od halogenów a żarówki LED

12 Dec 2012 13:31 17616 17
 • Level 9  
  Witam,
  mam taki problem - w meblach kuchennych posiadam oświetlenie halogenowe 12V - oświetlenie zasilane jest z dwóch zasilaczy - jeden to zasilacz sprzed 7 lat oryginalnie zakupiony z meblami, drugi to zasilacz kupiony niedawno. Wymieniłem żarówki halogenowe na żarówki LED - na starym zasilaczu jest OK (2 żarówki po 2W), ale te na nowym zasilaczu wyraźnie migają (3 żarówki po 2W). Wystarczy, że w jedną oprawkę włożę halogena i pozostałe dwa LED-y przestają migać. Co jest powodem tego migania? Stabilizacja? Jak z tego wybrnąć bez wymiany zasilacza - kondensator na wyjściu?
 • Tube devices specialist
  mistyk76 wrote:
  Wymieniłem żarówki halogenowe na żarówki LED - na starym zasilaczu jest OK (2 żarówki po 2W), ale te na nowym zasilaczu wyraźnie migają (3 żarówki po 2W). Wystarczy, że w jedną oprawkę włożę halogena i pozostałe dwa LED-y przestają migać. Co jest powodem tego migania? Stabilizacja?


  Zasilacz do halogenów tego rodzaju daje po pierwsze napięcie przemienne, po drugie nie znosi niedociążenia.

  mistyk76 wrote:
  Jak z tego wybrnąć bez wymiany zasilacza


  Wymienić żarówki (na halogenowe). Możesz też sprawdzić czy ten starszy zasilacz nie ma mocy wystarczającej do zasilenia wszystkich LEDów.
 • Level 9  
  Starszy zasilacz ma moc odpowiednią do zasilenia wszystkich LED-ów, jednak sposób rozprowadzenia instalacji nie pozwoli na jego wykorzystanie. Obie linie muszą być zasilane z osobnych zasilaczy. Czy jest możliwe, że ten starszy ma napięcie stałe? Te dwa LED-y nie migają.

  Wymiana żarówek odpada - nie po to ponosiłem koszty LED-ów.

  Ten nowszy zasilacz jest innego typu niż ten starszy? Stary jest ciężki - pewnie transformatorowy, ma aż 40W co jest oczywiście dużo za dużo dla tych 4 W, ale rozumiem, że tego starego niedociążenie nie zabije? Nowy ma chyba z 80W, ale ma inną konstrukcję. Stąd to zmienne napięcie. Pozostaje więc tylko go wymienić, tak?
 • Level 43  
  Możesz sprzęgnąć dwa zasilacze dające napięcie stałe zasilane z różnych źródeł o ile maja mniej więcej takie same napięcie wyjściowe - dwie diody załatwią sprawę.

  Podaj, co to masz za zasilacze. Bez tego wiele nie wymyślimy. Jeśli ten nowszy to tzw transformator elektroniczny to pewnie jest na nim podany przedział obciążenia oraz powinien być obciążony liniowym obciążeniem, jak np żarówka a nie tak nieliniowym jak diody, układy prostownicze (z filtrem).

  Czy moc zasilacza 40W to dużo za dużo dla lampki LED 4W... Nie boisz siew samochodzie zasilić np tylko świateł z akumulatora? On przecież może dostarczyć prądów od jakich kable w aucie zaświecą i.. staną w ogniu.
 • Level 9  
  Chyba najprościej będzie podłączyć na każdą linię jakiś zasilacz 12 v od urządzenia elektronicznego. Zasilacz od jakiegoś starego routera mam 12v/1200mA - rozumiem, że spokojnie mogę podłączyć pod to 3 LED-y po 2 W?

  Przebudowa instalacji odpada - przewody pod tynkiem załączane podwójnym kontaktem - jeden kontakt lewa strona kuchni, drugi kontakt - prawa strona kuchni. Kuchnia po remoncie. Zasilacze leżą sobie na szafkach górnych, więc pozostaje je wypiąć i podmienić na jakieś zwykłe stabilizowane, racja?

  Chciałem po prostu wykorzystać istniejące, ale widzę, że to nie ma sensu.
 • Level 12  
  Witajcie, czy taki zasilacz będzie ok do dwóch lampek ledowych (2,5W każda) .
  To jest zasilanie dysku twardego zewnętrznego (jakis chinczyk).
  Dziękuje.

  Zasilacz od halogenów a żarówki LED
 • Level 9  
  No spokojnie :) starczyłoby mocy na dużo więcej żarówek.
  Przy okazji, ledy które kupiłem mają taki objaw, że 3 z 5 szt. zaczęły słabiej świecić, jakby połową mocy. Na szczęście mam dwie linie ledów na różnych zasilaczach więc to nie wina zasilania. Reklamuję oczywiście, ale dziwne, że aż 3 szt. (co prawda to tylko ANS, może dlatego).
 • Level 12  
  Bardziej pytałem z punktu widzenia typu zasilacza, nie mocy (nie wiem czy to jest stabilizowany, impulsowy itp..)
  Podłącze , zobaczymy ;-)
 • Level 10  
  Witam serdecznie. Przy okazji pierwszego posta wszystki Forumowiczów pozdrawiam. Mam podobne pytanie w tym temacie. Czy jest uzasadniona ekonomicznie wymiana żarówek halogenowych na ledy przy pozostawieniu starych zasilaczy? Pomijam fakt ewentualnego migania ledów. Mam starą instalację składającą się z dwóch zasilaczy i odpowiednio czterech i trzech oprawek na halogeny. Zastanawiam się czy te zasilacze pod mniejszym obciązeniem będą pobierały mniej prądu? Może to Was rozśmieszyć ale ja nie mam o tym bladego pojęcia. Problem w moim przypadku jest taki, że ewentualna wymiana zasilaczy, czy przejście na 230V jest związana z rozwalaniem regipsów.
 • Level 12  
  Będą pobierały mniej prądu. Więc w kwestii samych oszczędności możesz korzystać z gotowych stron gdzie łatwo można sobie policzyć zysk. Akurat nie zapisywałem ale pogooglaj sobie.
 • Level 10  
  Mnie chodzi o to co napisał kolega Jarek68 w innim wątku " Ponatto transformator lub zasilacz impulsowy zasilający halogeny jest nie zawsze dobrze wykorzystany, bo jeśli mamy 10 halogenów podłączonych do trafo a wykorzystujemy w danej chwili 2 to moc jest pobierana przez 2 halogeny + prąd który płynie przez trafo nawet nie obciążone. Im większe trafo tym większe straty na biegu jałowym. Najgorszym błędem jest zastosowanie wyłączników przy halogenach po wyłączeniu ich trafo cały czas pracuje i nie potrzebnie zużywa energię nawet niech to będzie kilka wat na godzinę to przez rok uzbiera się sporo kilowatów. " Mianowicie o to że teraz transformator 200W pod mniejszym obciązeniem i tak zużyje więcej energii niż transformator 20W.
 • Level 12  
  Mr_Zbig wrote:
  Mnie chodzi o to co napisał kolega Jarek68 w innim wątku " Ponatto transformator lub zasilacz impulsowy zasilający halogeny jest nie zawsze dobrze wykorzystany, bo jeśli mamy 10 halogenów podłączonych do trafo a wykorzystujemy w danej chwili 2 to moc jest pobierana przez 2 halogeny + prąd który płynie przez trafo nawet nie obciążone. Im większe trafo tym większe straty na biegu jałowym. Najgorszym błędem jest zastosowanie wyłączników przy halogenach po wyłączeniu ich trafo cały czas pracuje i nie potrzebnie zużywa energię nawet niech to będzie kilka wat na godzinę to przez rok uzbiera się sporo kilowatów. " Mianowicie o to że teraz transformator 200W pod mniejszym obciążeniem i tak zużyje więcej energii niż transformator 20W.

  Kolego przytoczony cytat doskonale ci odpowiada na postawione pytanie. Pozostaje tylko rozważanie ekonomiczno-praktyczne, bo nie ma nic za darmo i bez choćby odrobiny wysiłku. Oczywiście działając pro ekologicznie należy optymalizować wszystkie rozwiązania.
 • Level 10  
  Bardzo dziękuję za pomoc. Postanowiłem jednak zaingerować w obecny system poprzez:
  1. Wymianę transformatorów na toroidalne po 20W
  2. Wyłączniki po stronie 230V
  3. Na koniec wymiana halogenów na ledy.
  Jednorazowo będzie to jakiś wydatek ( jakieś 200 zł), ale pewność że od tego czasu zużycie energii zmiejszy się na tych punktach świetlnych 10 cio krotnie już mnie cieszy. Jednak to forum to kopalnia wiedzy:)
 • Level 18  
  Mr_Zbig wrote:
  Bardzo dziękuję za pomoc. Postanowiłem jednak zaingerować w obecny system poprzez:
  1. Wymianę transformatorów na toroidalne po 20W
  2. Wyłączniki po stronie 230V
  3. Na koniec wymiana halogenów na ledy.
  Jednorazowo będzie to jakiś wydatek ( jakieś 200 zł), ale pewność że od tego czasu zużycie energii zmiejszy się na tych punktach świetlnych 10 cio krotnie już mnie cieszy. Jednak to forum to kopalnia wiedzy:)


  Oczywiście jesteś świadom że to transformatora potrzebujesz jeszcze prostownik, stabilizator i filtr?
 • Level 12  
  Filtr -tak, reszta niekoniecznie.
 • Level 18  
  mr.ludzik wrote:
  Filtr -tak, reszta niekoniecznie.


  Wyprostować trzeba, chociażby jednopołówkowo.
 • Level 12  
  Tak, jeśli użyjemy samych LED, ale gdy stosuje się gotowe źródła św. led, to w większości mają wbudowanego gretz'a nawet te 12V - zamienniki ż.halogen.