Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz od halogenów a żarówki LED

mistyk76 12 Gru 2012 13:31 9771 17
  • #1 12 Gru 2012 13:31
    mistyk76
    Poziom 9  

Witam,
    mam taki problem - w meblach kuchennych posiadam oświetlenie halogenowe 12V - oświetlenie zasilane jest z dwóch zasilaczy - jeden to zasilacz sprzed 7 lat oryginalnie zakupiony z meblami, drugi to zasilacz kupiony niedawno. Wymieniłem żarówki halogenowe na żarówki LED - na starym zasilaczu jest OK (2 żarówki po 2W), ale te na nowym zasilaczu wyraźnie migają (3 żarówki po 2W). Wystarczy, że w jedną oprawkę włożę halogena i pozostałe dwa LED-y przestają migać. Co jest powodem tego migania? Stabilizacja? Jak z tego wybrnąć bez wymiany zasilacza - kondensator na wyjściu?

1 17
  • #2 12 Gru 2012 14:28
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

mistyk76 napisał:
    Wymieniłem żarówki halogenowe na żarówki LED - na starym zasilaczu jest OK (2 żarówki po 2W), ale te na nowym zasilaczu wyraźnie migają (3 żarówki po 2W). Wystarczy, że w jedną oprawkę włożę halogena i pozostałe dwa LED-y przestają migać. Co jest powodem tego migania? Stabilizacja?

Zasilacz do halogenów tego rodzaju daje po pierwsze napięcie przemienne, po drugie nie znosi niedociążenia.

mistyk76 napisał:
    Jak z tego wybrnąć bez wymiany zasilacza

Wymienić żarówki (na halogenowe). Możesz też sprawdzić czy ten starszy zasilacz nie ma mocy wystarczającej do zasilenia wszystkich LEDów.

1
  • #3 12 Gru 2012 14:35
    mistyk76
    Poziom 9  

Starszy zasilacz ma moc odpowiednią do zasilenia wszystkich LED-ów, jednak sposób rozprowadzenia instalacji nie pozwoli na jego wykorzystanie. Obie linie muszą być zasilane z osobnych zasilaczy. Czy jest możliwe, że ten starszy ma napięcie stałe? Te dwa LED-y nie migają.

Wymiana żarówek odpada - nie po to ponosiłem koszty LED-ów.

Ten nowszy zasilacz jest innego typu niż ten starszy? Stary jest ciężki - pewnie transformatorowy, ma aż 40W co jest oczywiście dużo za dużo dla tych 4 W, ale rozumiem, że tego starego niedociążenie nie zabije? Nowy ma chyba z 80W, ale ma inną konstrukcję. Stąd to zmienne napięcie. Pozostaje więc tylko go wymienić, tak?

1
  • #4 12 Gru 2012 14:51
    fuutro
    Poziom 43  

Możesz sprzęgnąć dwa zasilacze dające napięcie stałe zasilane z różnych źródeł o ile maja mniej więcej takie same napięcie wyjściowe - dwie diody załatwią sprawę.

Podaj, co to masz za zasilacze. Bez tego wiele nie wymyślimy. Jeśli ten nowszy to tzw transformator elektroniczny to pewnie jest na nim podany przedział obciążenia oraz powinien być obciążony liniowym obciążeniem, jak np żarówka a nie tak nieliniowym jak diody, układy prostownicze (z filtrem).

Czy moc zasilacza 40W to dużo za dużo dla lampki LED 4W... Nie boisz siew samochodzie zasilić np tylko świateł z akumulatora? On przecież może dostarczyć prądów od jakich kable w aucie zaświecą i.. staną w ogniu.

0
  • #5 12 Gru 2012 14:58
    mistyk76
    Poziom 9  

Chyba najprościej będzie podłączyć na każdą linię jakiś zasilacz 12 v od urządzenia elektronicznego. Zasilacz od jakiegoś starego routera mam 12v/1200mA - rozumiem, że spokojnie mogę podłączyć pod to 3 LED-y po 2 W?

Przebudowa instalacji odpada - przewody pod tynkiem załączane podwójnym kontaktem - jeden kontakt lewa strona kuchni, drugi kontakt - prawa strona kuchni. Kuchnia po remoncie. Zasilacze leżą sobie na szafkach górnych, więc pozostaje je wypiąć i podmienić na jakieś zwykłe stabilizowane, racja?

Chciałem po prostu wykorzystać istniejące, ale widzę, że to nie ma sensu.

0
  • #6 02 Sty 2013 13:33
    sjux5
    Poziom 12  

Witajcie, czy taki zasilacz będzie ok do dwóch lampek ledowych (2,5W każda) .
    To jest zasilanie dysku twardego zewnętrznego (jakis chinczyk).
    Dziękuje.

Zasilacz od halogenów a żarówki LED

0
  • #7 02 Sty 2013 14:40
    mistyk76
    Poziom 9  

No spokojnie :) starczyłoby mocy na dużo więcej żarówek.
    Przy okazji, ledy które kupiłem mają taki objaw, że 3 z 5 szt. zaczęły słabiej świecić, jakby połową mocy. Na szczęście mam dwie linie ledów na różnych zasilaczach więc to nie wina zasilania. Reklamuję oczywiście, ale dziwne, że aż 3 szt. (co prawda to tylko ANS, może dlatego).

0
  • #8 02 Sty 2013 21:37
    sjux5
    Poziom 12  

Bardziej pytałem z punktu widzenia typu zasilacza, nie mocy (nie wiem czy to jest stabilizowany, impulsowy itp..)
    Podłącze , zobaczymy ;-)

0
  • #9 03 Sty 2013 12:16
    Mr_Zbig
    Poziom 9  

Witam serdecznie. Przy okazji pierwszego posta wszystki Forumowiczów pozdrawiam. Mam podobne pytanie w tym temacie. Czy jest uzasadniona ekonomicznie wymiana żarówek halogenowych na ledy przy pozostawieniu starych zasilaczy? Pomijam fakt ewentualnego migania ledów. Mam starą instalację składającą się z dwóch zasilaczy i odpowiednio czterech i trzech oprawek na halogeny. Zastanawiam się czy te zasilacze pod mniejszym obciązeniem będą pobierały mniej prądu? Może to Was rozśmieszyć ale ja nie mam o tym bladego pojęcia. Problem w moim przypadku jest taki, że ewentualna wymiana zasilaczy, czy przejście na 230V jest związana z rozwalaniem regipsów.

0
  • #10 03 Sty 2013 19:00
    sjux5
    Poziom 12  

Będą pobierały mniej prądu. Więc w kwestii samych oszczędności możesz korzystać z gotowych stron gdzie łatwo można sobie policzyć zysk. Akurat nie zapisywałem ale pogooglaj sobie.

1
  • #11 03 Sty 2013 19:52
    Mr_Zbig
    Poziom 9  

Mnie chodzi o to co napisał kolega Jarek68 w innim wątku " Ponatto transformator lub zasilacz impulsowy zasilający halogeny jest nie zawsze dobrze wykorzystany, bo jeśli mamy 10 halogenów podłączonych do trafo a wykorzystujemy w danej chwili 2 to moc jest pobierana przez 2 halogeny + prąd który płynie przez trafo nawet nie obciążone. Im większe trafo tym większe straty na biegu jałowym. Najgorszym błędem jest zastosowanie wyłączników przy halogenach po wyłączeniu ich trafo cały czas pracuje i nie potrzebnie zużywa energię nawet niech to będzie kilka wat na godzinę to przez rok uzbiera się sporo kilowatów. " Mianowicie o to że teraz transformator 200W pod mniejszym obciązeniem i tak zużyje więcej energii niż transformator 20W.

1
  • #12 04 Sty 2013 10:57
    sjux5
    Poziom 12  

Zahaczyłeś o kilka tematów.

Tu jeden z pomocnych.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1798853.html

Przewertuj jeszcze lepiej to forum bo są tematy mówiące o obciążeniu zasilacza halogenowego (nie może być za male, zależy jaki zasilacz, o miganiu i uszkadzaniu lampek)

Pozdr.

0
  • #13 04 Sty 2013 11:16
    mr.ludzik
    Poziom 12  

Mr_Zbig napisał:
    Mnie chodzi o to co napisał kolega Jarek68 w innim wątku " Ponatto transformator lub zasilacz impulsowy zasilający halogeny jest nie zawsze dobrze wykorzystany, bo jeśli mamy 10 halogenów podłączonych do trafo a wykorzystujemy w danej chwili 2 to moc jest pobierana przez 2 halogeny + prąd który płynie przez trafo nawet nie obciążone. Im większe trafo tym większe straty na biegu jałowym. Najgorszym błędem jest zastosowanie wyłączników przy halogenach po wyłączeniu ich trafo cały czas pracuje i nie potrzebnie zużywa energię nawet niech to będzie kilka wat na godzinę to przez rok uzbiera się sporo kilowatów. " Mianowicie o to że teraz transformator 200W pod mniejszym obciążeniem i tak zużyje więcej energii niż transformator 20W.

Kolego przytoczony cytat doskonale ci odpowiada na postawione pytanie. Pozostaje tylko rozważanie ekonomiczno-praktyczne, bo nie ma nic za darmo i bez choćby odrobiny wysiłku. Oczywiście działając pro ekologicznie należy optymalizować wszystkie rozwiązania.

0
  • #14 04 Sty 2013 21:27
    Mr_Zbig
    Poziom 9  

Bardzo dziękuję za pomoc. Postanowiłem jednak zaingerować w obecny system poprzez:
    1. Wymianę transformatorów na toroidalne po 20W
    2. Wyłączniki po stronie 230V
    3. Na koniec wymiana halogenów na ledy.
    Jednorazowo będzie to jakiś wydatek ( jakieś 200 zł), ale pewność że od tego czasu zużycie energii zmiejszy się na tych punktach świetlnych 10 cio krotnie już mnie cieszy. Jednak to forum to kopalnia wiedzy:)

2
  • #15 04 Sty 2013 21:37
    dysk1
    Poziom 18  

Mr_Zbig napisał:
    Bardzo dziękuję za pomoc. Postanowiłem jednak zaingerować w obecny system poprzez:
    1. Wymianę transformatorów na toroidalne po 20W
    2. Wyłączniki po stronie 230V
    3. Na koniec wymiana halogenów na ledy.
    Jednorazowo będzie to jakiś wydatek ( jakieś 200 zł), ale pewność że od tego czasu zużycie energii zmiejszy się na tych punktach świetlnych 10 cio krotnie już mnie cieszy. Jednak to forum to kopalnia wiedzy:)

Oczywiście jesteś świadom że to transformatora potrzebujesz jeszcze prostownik, stabilizator i filtr?

0
  • #16 07 Sty 2013 09:22
    mr.ludzik
    Poziom 12  

Filtr -tak, reszta niekoniecznie.

0
  • #17 08 Sty 2013 11:02
    dysk1
    Poziom 18  

mr.ludzik napisał:
    Filtr -tak, reszta niekoniecznie.

Wyprostować trzeba, chociażby jednopołówkowo.

0
  • #18 08 Sty 2013 22:25
    mr.ludzik
    Poziom 12  

Tak, jeśli użyjemy samych LED, ale gdy stosuje się gotowe źródła św. led, to w większości mają wbudowanego gretz'a nawet te 12V - zamienniki ż.halogen.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo