Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktywne mini kolumny na Monacor

zoltanpl 12 Gru 2012 15:18 2529 11
  • #1 12 Gru 2012 15:18
    zoltanpl
    Poziom 8  

Witam serdecznie
    Jestem tu nowy i w związku z tym z góry przepraszam za teksty w stylu ale dlaczego? Zakładam, że pewnie takie się pojawią z mojej strony :)

Założenie projektu:
    Niedrogie (nie oznacza zupełnie tanie lecz w granicach zdrowego rozsądku raczej :)), aktywne (znaczy z wbudowanym wzmacniaczem i zwrotką aktywną), dwu drożne kolumienki głośnikowe z możliwością ewentualnego podpięcia suba w terminie późniejszym czyli 2.1
    Zastanawiam się również nad wersją 5.1 (ale to jako rozwinięcie tematu)
    Zasadniczo gabaryty powinny być kompaktowe na tyle żeby nie zagracały pół blatu ale zarazem żeby mogły jakoś zagrać.

Podzespoły:
    Szperałem trochę w głośnikach i pytanie co myślicie o Monacorach SPH-75/8 i DT-74/8?

Dane SPH-75/8
    Impedance (Z) 8Ω
    Resonant frequency (fs) 85Hz
    Max. frequency range f3-16,000Hz
    Music power 30WMAX
    Power rating (P) 15WRMS
    SPL (1W/1m) 83dB
    Suspension compl. (Cms) 1.3mm/N
    Moving mass (Mms) 2.7g
    Mech. Q factor (Qms) 3.9
    Electr. Q factor (Qes) 0.65
    Total Q factor (Qts) 0.56
    Equivalent volume (Vas) 1.9 l
    DC resistance (Re) 6.2Ω
    Force factor (BxL) 3.4Tm
    Voice coil induct. (Le) 0.15mH
    Voice coil diameter 20.5mm
    Voice coil former Kapton
    Linear excursion (XMAX) ±0.75mm
    Eff. cone area (Sd) 32cm2
    Magnet weight 5.4oz.
    Weight 0.4kg

Dane DT-74/8
    Impedance (Z) 8Ω
    Resonant frequency (fs) 2kHz
    Max. frequency range fx-18kHz
    Rec. crossover freq. (12dB) 5kHz
    Music power 30WMAX
    Power rating 15WRMS
    SPL (1W/1m) 98dB
    Voice coil diameter 11mm
    Magnet diameter 45.5mm
    Mounting cutout Ø 50mm
    Mounting depth 24mm
    Dimensions Ø 74mm
    Weight 0.115kg

Na początku tyle, dalej będzie jak wypowiecie się na temat głośników. Ja tymczasem siedzę nad projektem wizualnym, póki co bez technicznych szczegółów.

Pozdrawiam

0 11
  • #2 13 Gru 2012 11:10
    Arkadyo
    Poziom 29  

Jak dla mnie pojęcia tani i aktywny stoją troszkę w sprzeczności ale...
    Określ proszę rodzaj tej aktywności - jakie zamierzasz zastosować zwrotnice: aktywne czy pasywne bo to określi ilość końcówek mocy potrzebną żeby to zagadało i w pewnym sensie wpłynie na dobór przetworników bo jak zdecydujesz się na pasywne zwrotnice a sam ich nie będziesz potrafił zaprojektować to raczej będziemy doradzać kopiowanie już istniejących projektów. Tylko w takim przypadku po co wbudowywać wzmacniacz i osiągać taką „kulawą aktywność”?

0
  • #3 13 Gru 2012 22:15
    zoltanpl
    Poziom 8  

Dzięki za słuszne uwagi. Poprawiłem post. Myślę że w moim przypadku aktywna zwrotnica będzie lepszym rozwiązaniem zwłaszcza, że wzmacniacz będzie wbudowany.

:)

0
  • #4 14 Gru 2012 11:22
    Arkadyo
    Poziom 29  

A muszą być aktywne? I na tych monacorach? Na początek poszukałbym raczej czegoś na sprawdzonych przetwronikach niż samemu przecierać szlaki :)
    No i ta aktywność dosyć kosztowna i skomplikowana jak na początek.
    Proponowałbym Ci pasywne monitorki na jakiś spradzonych i polecanych przetwornikach napędzane np symasymem i podparte aktywnym subem z aktywnym filtrem i jakimś tranzystorowcem w napędzie choćby hexfetem.
    Zobacz tu:
    http://www.rjbaudio.com/Microbe/microbe.html
    Ogólnie ten dayton 125 bardzo pozytywne recki zbiera a jak nie chciałbyś go z tym tangbangiem u góry to taki projekt jest bardzo smaczny - Dayton RS125S-8 5' i SEAS 22TAF/G H1283
    tu oferowane są zwrotnice do tego
    http://zap-audio.pl/sklep/index.php?main_page...h=1_53&zenid=fbf031f362bbc89e8d6fe4df4002ab51
    Nic tylko montować i cieszyć się przepięknym brzmieniem.

Dodano po 1 [minuty]:

Widziałem również projekt tych daytonów 125 w aktywnych monitorach z seasem 27 tbfc/g
    Poszukaj go na konkurencyjnym forum bodajże diyaudio

0
  • #5 14 Gru 2012 14:22
    zoltanpl
    Poziom 8  

No więc tak hmmm
    Zasadniczo różnica wygląda w ten sposób Dayton i Seas to kwota rzędu ok 600 zł za przetworniki + zwrotka do tego ok 100 to daje nam 700 zł.
    Natomiast Monacor daje nam ok 200 zł przetworniki no i kwestia napędzenia tego, tu nie wiem jaka kwota.
    O jakim koszcie mniej więcej mówimy w przypadku aktywnej zwrotki a ile sumasum?

Dodatkowo liczą się gabaryty a bas prawdopodobnie chciałbym uzupełnić subem. Pytanie - dlaczego? - bo to maja być monitory wykorzystane do komputera i raczej multimedia, gry. Seas i dayton na pewno pięknie zagrają bo to tak jak mówisz sprawdzone przetworniki ale... 3 razy droższe.
    Nie znalazłem nic na Moncorach (konkretnie tych modelach) i ciekaw jestem jak to by zagrało.
    Dlatego też, pytam forumowiczów o nie - jestem ciekaw czy ktoś ich używał?

A czy projekt za trudny? Każdy projekt jeżeli robi się coś pierwszy raz jest trudny i chciałbym na tym przykładzie zgłębić temat i nauczyć się

0
  • #6 15 Gru 2012 20:43
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    tu oferowane są zwrotnice do tego

Tak, są i lepiej ich nie brać - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1732662.html

Dayton rs 125 to mały głośnik. Już na nim ktoś robił aktywne kolumny - z powodzeniem - http://www.diyaudio.pl/showthread.php/20151-P...o%C5%BCny-aktywny-zestaw-g%C5%82o%C5%9Bnikowy

Cytat:

No więc tak hmmm
    Zasadniczo różnica wygląda w ten sposób Dayton i Seas to kwota rzędu ok 600 zł za przetworniki + zwrotka do tego ok 100 to daje nam 700 zł.
    Natomiast Monacor daje nam ok 200 zł przetworniki no i kwestia napędzenia tego, tu nie wiem jaka kwota.
    O jakim koszcie mniej więcej mówimy w przypadku aktywnej zwrotki a ile sumasum?

Możesz spróbowac z seas 22 taf (koszt ok 150 zł/szt) i np. fountekiem fw 168, albo daytonem rs 150 lub da175. Ogólnie jak widać polecam aluminium, bo przy głośnikach z tego rodzaju membraną można wykorzystać jedną z najważniejszych zalet aktywnych zwrotnic - łatwo i tanio można zrobić strome filtry, a aluminiowe głośniki lepiej ostro ciąć. Aluminium gra szczegółowo, więc jeśli wolisz "ciepłe" brzmienie to się rozczarujesz (wóz albo przewóz).

Cytat:

Dodatkowo liczą się gabaryty a bas prawdopodobnie chciałbym uzupełnić subem. Pytanie - dlaczego? - bo to maja być monitory wykorzystane do komputera i raczej multimedia, gry. Seas i dayton na pewno pięknie zagrają bo to tak jak mówisz sprawdzone przetworniki ale... 3 razy droższe.

Poszukaj czegoś taniego o niskich zniekształceniach http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/mereni_vysledky2.php http://www.zaphaudio.com/6.5test/
    Jest kilka ciekawych i niedrogich głośników.

Cytat:
    A czy projekt za trudny? Każdy projekt jeżeli robi się coś pierwszy raz jest trudny i chciałbym na tym przykładzie zgłębić temat i nauczyć się

Przejrzyj też - http://diyaudio.pl/showthread.php/19850-Artyku%C5%82-o-zwrotnicach-aktywnych - jako że jestem autorem tego tematu i sam posiadam aktywne kolumny (drugie już) to postaram się pomóc w miarę możliwości.

0
  • #7 16 Gru 2012 10:53
    zoltanpl
    Poziom 8  

To taki szybki rysunek, jak mniej więcej chciałbym aby moje monitorki wyglądały. Mam jeszcze do was takie pytanko, czy ktoś kojarzy materiał jaki był używany w latach 30 do maskowania głośników?

Aktywne mini kolumny na Monacor

0
  • #9 18 Gru 2012 09:54
    zoltanpl
    Poziom 8  

Może się nawrócił, poprawił, zmądrzał :)
    Dzięki za ostrzeżenie - raczej będę starał się samemu zrobić większość, bo na elektronice w miarę się znam. Choć nie pracuję w zawodzie wyuczonym i dawno sobie nic nie lutowałem, to chyba dojrzałem do tego sposobu relaksowania i odstresowania :) zwłaszcza że temat audio jest tak "mistyczny".

Podjąłem decyzję - nie wybieram póki co innych przetworników, rady jednak zachowuję na przyszłość.

Więc działam na Monacorach - nikt nie miał z nimi nic wspólnego, więc ja będę pierwszy.

0
  • #10 27 Gru 2012 23:10
    rosim
    Poziom 15  

Witam, też ostatnio myślę o zrobieniu małych kolumienek stereo, tak ok. 3,7 l i myślałem też o monacorach, ale zastanawiam się żeby zbudować na niskotonowym WM.STX.4.1.100.8.F.S.MC, jest o połowę tańszy niż monacor

0
  • #12 28 Gru 2012 00:10
    Marshal666
    Poziom 15  

Kiedys spotkalem sie z projektem kolumn 2.1 do ktorych zostal uzyty jakis gotowy kit czy cos w tym rodzaj. to chyba cos czego szukasz.

0