Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik ST-28 - Nie włącza się pompa CWU, tryb letni działa

12 Gru 2012 21:58 12159 9
  • Poziom 8  
    Witam, jako że jestem nowy na forum proszę o wyrozumiałość jeśli opis usterki nie będzie zbyt szczegółowy. :D

Mój problem dotyczy sterownika ST-28. Sterownik dziś odmówił posłuszeństwa, ale tylko w zakresie pompy CWU.
    ST-28 steruje pracą pomp C.O i CWU. Po odpaleniu opcji CO+CWU sterownik na podstawie temp. z czujnika decyduje o tym czy przełączyć obieg na CWU czy nadal grzać CO. W moim przypadku sterownik przestał przełączać tryb pracy na CWU, po prostu wyłącza pompę CO ale nie załącza pompy CWU. Dioda sygnalizująca pracę CWU również nie świeci. Co ciekawe po załączeniu trybu letniego pompa CWU działa bez zarzutu, również dioda sygnalizuje jej pracę. Tylko w trybie CO+CWU pompa CWU nie działa.

Zauważyłem też że na wyświetlaczu sterownika podczas wyłączania pojawiają się dziwne paski, których wcześniej na pewno tam nie było. Reszta funkcji sterownika działa prawidłowo.

Reset do ustawień fabrycznych również nic nie pomógł

Może macie jakieś sugestie :?:
  • Poziom 24  
    Próbowałeś aktywować parametr "Stała pompa C.O", co wtedy się dzieje?
    Jakie masz temperatury:
    - zasobnika,
    - zadana zasobnika,
    - aktualna CO?

Link

ps.
    Też miałem problemy z tym sterownikiem pod kątem CWU, ale problem rozwiązałem dość radykalnie.
  • Poziom 8  
    Witek76 napisał:
    Próbowałeś aktywować parametr "Stała pompa C.O", co wtedy się dzieje?
    Jakie masz temperatury:
    - zasobnika,
    - zadana zasobnika,
    - aktualna CO?

Link

ps.
    Też miałem problemy z tym sterownikiem pod kątem CWU, ale problem rozwiązałem dość radykalnie.

Temperatury wskazuje OK, tzn. na piecu w czasie pracy jest ok. 50o temperatura z zasobnika też jest podawana prawidłowo. Po podciągnięciu na penelu min. temp. CWU sterownik reaguje prawidłowo czyli po przekroczeni histerizy wyłącza pompę CO, ale nie załącza CWU.
    Stała pompa CO działą, jak i stała pompa w CWU w trybie letnim.
  • Poziom 24  
    greenbox napisał:
    temperatura z zasobnika też jest podawana prawidłow

tzn. ile?

greenbox napisał:
    Stała pompa CO działą

Idea tej opcji jest taka że obie pompy działają jednocześnie, oczywiście pod pewnymi warunkami:
    Pompa CWU pracuje gdy:
    - temp zasobnika < temp. zadanej zasobnika
    - temp. kotła > temperatury progu pomp (nastawa w trybie serwisowym - 40st C)
    - temperatura kotła > temperatury zasobnika.
    Z uwzględnieniem histerezy.

Jaka jest temperatura zadana zasobnika?
    W ogóle najlepiej byłoby gdybyś podał wszystkie swoje nastawy.
  • Poziom 8  
    Witek76 napisał:
    greenbox napisał:
    temperatura z zasobnika też jest podawana prawidłow

tzn. ile?

greenbox napisał:
    Stała pompa CO działą

Idea tej opcji jest taka że obie pompy działają jednocześnie, oczywiście pod pewnymi warunkami:
    Pompa CWU pracuje gdy:
    - temp zasobnika < temp. zadanej zasobnika
    - temp. kotła > temperatury progu pomp (nastawa w trybie serwisowym - 40st C)
    - temperatura kotła > temperatury zasobnika.
    Z uwzględnieniem histerezy.

Jaka jest temperatura zadana zasobnika?
    W ogóle najlepiej byłoby gdybyś podał wszystkie swoje nastawy.

temp. zasobnika - 30oC / temp. zadana zasobnika 45oC / histeriza CWU 5oC
    temp. kotła - 50oC / temp. zadana kotła 56 oC / histeriza CO 5oC
    temp. zał. pomp 35oC
    siła nadmuchu 4 (na wolniejszym trybie) (dla zainteresowanych tryb serwisowy możemy uruchomić trzymając podczas właczenia zasialani przycsk Wyjście, przycisk trzymamy aż do momentu pokazania się napisu Ustawienia Serwisowe).
    Kocioł przy starcie zazwyczaj ustawiony był na CO, i pod podgrzaniu włączałem tryb CWU (zał pomp. CWU), po czym zgodnie z nastawami przechodził w tryb CWU czyli wyłączał pompę CO i włączał CWU. Wczoraj wszystko odbyło się dokładnie tak samo z tą różnicą że po wyłączeniu pompy CO nie włączyła się pompa CWU.
    Może też powiem dla ułatwienia że ten piec z tym sterownikiem używam już 2 lata.
  • Poziom 24  
    Parametry choć niskie, wydają się być prawidłowe.
    Jeżeli w trybie letnim pompa CWU pracuje (możesz jeszcze sprawdzić "pracę ręczną" pompy CWU), to należy wykluczyć usterkę elektroniki, co wskazuje na błędy w programie ATMEGA16. Możesz spróbować zwrócić się z tym do serwisu, ale po gwarancji...
    Ja próbowałem i...
    napisałem własny program do tego sterownika - podejście f-my do klienta jest delikatnie mówiąc lekceważące.
  • Poziom 8  
    Witek76 napisał:
    Parametry choć niskie, wydają się być prawidłowe.
    Jeżeli w trybie letnim pompa CWU pracuje (możesz jeszcze sprawdzić "pracę ręczną" pompy CWU), to należy wykluczyć usterkę elektroniki, co wskazuje na błędy w programie ATMEGA16. Możesz spróbować zwrócić się z tym do serwisu, ale po gwarancji...
    Ja próbowałem i...
    napisałem własny program do tego sterownika - podejście f-my do klienta jest delikatnie mówiąc lekceważące.

Mówiąc szczerze też podejrzewam usterkę eproma i raczej nastawiłem się na wymianę całego (bo naprawa będzie nieopłacalna). Przekaźnik można chyba wykluczyć bo działa tryb letni, chyba że występują odrębne przekaźniki dla różnych trybów, może to też być wina tranzystora ale chyba też tylko jeden steruje złączaniem i wyłączaniem.
  • Poziom 24  
    Tam nie ma EPROMA. ATMEGA16 ma wewn. pamięć EEPROM i FLASH.
    Każda pompa ma swój przekaźnik sterowany jednym tranzystorem z portu ATMEGI, diody LED są sterowane z oddzielnych portów (nie są powiązane elektrycznie ze sterowaniem przekaźników).
  • Poziom 8  
    Witek76 napisał:
    Tam nie ma EPROMA. ATMEGA16 ma wewn. pamięć EEPROM i FLASH.
    Każda pompa ma swój przekaźnik sterowany jednym tranzystorem z portu ATMEGI, diody LED są sterowane z oddzielnych portów (nie są powiązane elektrycznie ze sterowaniem przekaźników).

Czyli na pewno będzie to ATMEGA, bo ani dioda ani przekaźnik nie reagują. Dodatkowo te paski wyświetlane na LCD przy wyłączeniu wskazują chyba raczej na uszkodzenie układu ATMEGA.
    Czyli nowy ... 2 lata gwarancji ... a po 2 latach pewnie to samo ;-)
  • Poziom 17  
    Czy ma ktoś możliwość odczytu Atmegi ze sprawnego sterownika? Zauważyłem problem u siebie. W trybie ręcznym wszystko działa, a z automatu nie chce.