Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ochronnik ethernet z POE do monitoringu

defrag 12 Gru 2012 23:57 2898 12
 • #1 12 Gru 2012 23:57
  defrag
  Poziom 6  

  Witam!

  Mam pytanie do mądrzejszych ode mnie. Mam instalację monitoringu partego na kamerach Vivoteka - zasilania i dane idą przez Ethernet. Moje pytanie - czy do zabezpieczenia od przepięć można zastosować coś jak tu:
  3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym). [Łukasz]

  Dokładniej chodzi o ten szczegół:
  napięcie zadziałania ochrony między żyłowej: 7V
  napięcie zadziałania ochrony do masy: 7V
  napięcie zadziałania ochrony doziemnej: 45V
  lub
  - Vdmax=2,8V +/- 10% - Napięcie ochrony międzyżyłowej;
  - Vgmax=150V +/- 10% - Napięcie ochrony doziemnej;


  Czy przy POE 802.3af takie zastosowanie ma sens skoro napięcie zasilania to około 48V ? A jeżeli dobrze myślę że to nie przejdzie to czy istnieją specjalne ochronniki do takich zastosowań? A może źle to rozumiem i wszystko będzie działać ok?

  0 12
 • #2 15 Gru 2012 19:57
  e-sparks
  Specjalista elektryk

  defrag napisał:
  Czy przy POE 802.3af takie zastosowanie ma sens skoro napięcie zasilania to około 48V ?
  Dotychczas zamontowane przeze mnie kamery Vivotek-a zasilane były z 12 woltowego zasilacza, nigdy też nie spotkałem takiej kamery zasilonej 48V.
  defrag napisał:
  A może źle to rozumiem i wszystko będzie działać ok?
  Nie wiemy jakie ochronniki chcesz zastosować, ale sądzę że będzie działać, kamery wymagające 5V spotykane są bardzo rzadko.

  0
 • #3 15 Gru 2012 21:46
  Darom
  Specjalista elektryk

  Witam.
  Rok temu montowałem Vivoteki - takie 2Mpix i z tego co pamiętam miały dualne zasilanie - czyli albo bezpośrednio (12V) albo po PoE. A jeśli to jest 802.3af to 48V.

  Co do zapytania - trudno się wypowiedzieć, bo nie znamy typu urządzenia. Jeśli to jest zasilacz PoE ze zintegrowanym SPD to wiadomo, że uwzględnia napięcia zasilania jakie mogą występować.

  pzdr
  -DAREK-

  0
 • #4 15 Gru 2012 23:36
  defrag
  Poziom 6  

  Chodzi o Vivoteki FD8361 , zasilane są ze switcha Nortela 2526T-PWR.
  Niestety już raz podczas burzy wszystkie zostały uszkodzone.
  Co ciekawe są tam też Vivoteki IP8332 oraz starusieńkie IP7330, ale im się nic nie działo.
  Szukam więc głównie jakiegoś rozwiązania, aby zabezpieczyć te świeżo przybyłe z naprawy FD8361 żeby się sprawa nie powtórzyła.

  Chętnie wysłucham propozycji. Bo moim pomysłem jest podłączenie ochronnika coś jak OCHR4CH ( http://www.napad.pl/katalog/produkty-345-2157...ronnik-video-rs-485-ethernet-ochr4ch-4857.htm ) ale nie mam pewności co się stanie skoro korzystam z POE.

  Swoją drogą FD8361 mogą być zasilane bezpośrednio, ale AC24V - w moim wypadku w ogóle odpada taka opcja - musi zostać POE - takie jest już okablowanie w całym budynku.

  0
 • #5 16 Gru 2012 08:38
  andrefff
  Poziom 36  

  Szkoda kasy, ten warystor przed wyładowaniami atmosferycznymi, niczego nie ochroni.

  0
 • #6 16 Gru 2012 11:21
  defrag
  Poziom 6  

  No ok, ale w takim razie jak to zrobić żeby było ok? Przecież jakiś sposób musi być?

  Ku uściśleniu - nie chodzi mi o opcję kiedy w kamerę lub budynek trafia piorun - bo pewnie temu nic nie zaradzi . Chodzi o zabezpieczenie od przepięć gdy pioruny walą w okolicy, bo właśnie w takiej sytuacji uszkodziło mi te kamery już raz.

  Pomijając kwestie ceny mam wrażenie, że w czymś takim: IX-2H1L1DC48 ( http://shop.neobits.com/polyphaser_ix_2h1l1dc...h1l1dc48_data2_9v1_12v_dc1_48v_1032899767.php ) nie ma żadnych więcej elementów zabezpieczających niż we wskazanym w poprzednim poście urządzeniu.

  0
 • #8 16 Gru 2012 12:10
  defrag
  Poziom 6  

  Nie zrozumieliśmy się.
  Po pierwsze od strony zasilania switcha mam już zabezpieczenie B+C oraz UPS APC.
  Nic to nie dało mimo iż linia zasilająca jest prowadzona kablem doziemnym kilkaset metrów tak samo jak i telefoniczna.
  Mi chodzi o coś co mogę wpiąć bezpośrednio przed kamerę, aby zabezpieczyć ją przed tym co się wyindukuje w skrętce między switchem a kamerą.
  Ochronnik typu D niby jak mam wpiąć w skrętkę?!

  0
 • #9 16 Gru 2012 12:42
  Darom
  Specjalista elektryk

  Witam
  Te SPD Schrack Datec do których linki podał kol. andrefff (pomijam ten SPD do zasilania) - raczej się do tego nie nadają (zbyt małe napięcia robocze) Link do Datec
  . Poza tym każdy z nich ma tylko 2 tory sygnałowe. Biorąc pod uwagę u kolegi zabezpieczenie od strony switcha i kamery to należałoby stosować 4szt/1kamerę - cena zabezpieczenia jest więc bardzo niekonkurencyjna (circa 4szt x 300zł/szt = 1200zł). Pytanie - czy zabezpieczamy tylko kamery (SPD tylko przy kamerze) czy także przełącznik POE?

  Z kolei OCHR4CH odpada, gdyż nie jest przystosowany do PoE (dobrany do napięć ethernetu i video)

  Przyznam się szczerze, że jeśli ja maiłbym wykonywać instalacje do kamer IP, gdzie występuje duże narażenie na indukowane przepięcia (np. kamery zewn, intalowane na metalowych konstrukcjach) to raczej nie dawałbym przełącznika PoE, tylko zwykły i zasilacze PoE z wbudowanymi SPD. Są już takie, ale też się od razu przyznam, że ich jeszcze nie stosowałem (widziałem oferty, ale nie pamiętam czy to są dokładnie 802.3af).

  Pozostaje sprawa zabezpieczenia od strony kamer. I tu może być problem. Renomowane firmy w produkcji SPD (Dehn, PC) mają z reguły SPD dwutorowe - tak jak wspomniane Dateki Schracka. Można spróbować DEHNpatcha ale cena też nie jest mała.

  Moim zdaniem pozostaje - albo dokładnie przewertować zasoby Internetu i znaleźć coś podobnego do OCHR4CH tylko przystosowanego do POE, albo (jeśli się niem ma dwóch lewych rąk) - wykonać samoróbę - względnie przerobić nieco OCHR4CH wprowadzając niewielkie zmiany konstrukcyjne. Jak dobrze pamiętam wymiana 4 elementów w każdym ograniczniku. Wtedy cena zabezpieczenia linii do 1 kamery nie powinna przekroczyć 200zł.

  pzdr
  -DAREK-

  0
 • #10 16 Gru 2012 13:43
  defrag
  Poziom 6  

  Rozwiązanie z zasilaniem wprost ze switcha jest dużo wygodniejsze w zarządzaniu, można łatwo zdalnie wykonać reset zawieszonej kamery.
  Jak kolega radzi będę jeszcze szukał dedykowanego rozwiązania, a jak nie to się pobawię w przeróbkę.
  Pytanie tylko jeszcze czy w ogóle tej kategorii ochronniki coś dadzą rzeczywiście, ale chyba innej alternatywy nie ma?

  0
 • #11 16 Gru 2012 13:52
  Darom
  Specjalista elektryk

  Witam

  Mamy zimę - więc okres o małej intensywności wyładowań. Można spokojnie poświęcić trochę czasu na poszukiwania. Jeśli nie dadzą skutku - zrobić samoróbę.

  Poza tym samoróba wyjdzie najtaniej - jeśli chodzi o użyte materiały, ale nie licząc kosztu robocizny. Jak coś na szybko to może wcześniej wspomniany Dehnpatch bądź ten Polyphaser (o którym kol. wspominał). Na jedną komerę dwa DEhnpache lub Polyphasery (od strony kamery i przełącznika).
  To kolega musi sam ocenić na co może sobie pozwolić.

  pzdr
  -DAREK-

  P.S. Co do zdalnego resetu kamery - to ma kol. rację. Ale u mnie w moich instalacjach z kamerami IP (używałem też Vivoteków, ale innych najczęściej 7138/7160) - zawieszenie kamery to rzadkość.

  0
 • #12 16 Gru 2012 14:20
  defrag
  Poziom 6  

  Zgadzam się, że z Vivotekami zwisy to rzadkość.. ale bardzo rzadko przy większej ilości kamer się zdarzy.
  Swoja drogą jak na jakość tych kamer jestem zaskoczony, że FD8361 są tak podatne na przepięcia, żadne inne modele nie ucierpiały. Sam producent był na tyle zaskoczony, że naprawił mi je za darmo mimo, iż nie podlega to normalnie gwarancji. No ale wiadomo - szkoda sprzętu i nerwów, lepiej zabezpieczyć dobrze niż później naprawiać.

  0
 • #13 16 Gru 2012 14:33
  Darom
  Specjalista elektryk

  Witam

  defrag napisał:
  Zgadzam się, że z Vivotekami zwisy to rzadkość.. ale bardzo rzadko przy większej ilości kamer się zdarzy.
  Swoja drogą jak na jakość tych kamer jestem zaskoczony, że FD8361 są tak podatne na przepięcia, żadne inne modele nie ucierpiały.


  Trudno mi powiedzieć w temacie odporności danego modelu na przepięcia. Standardowo, ze względu na koszty produkcji, urządzenia sieciowe (np. kamery IP, AP) zabezpieczane są na jakimś podstawowym poziomie - z reguły bardzo niskim i może to być wystarczające dla 80% aplikacji danego urządzenia. To instalator powinien ocenić, czy w jego przypadku występuje podwyższone zagrożenie i odpowiednio zabezpieczyć urządzenie odpowiednim ochronnikiem.

  Być może odporoność FD8361 jest podobna jak innych, ale jest jakiś inny czynnik który spowodował, że zostały "potraktowane" inaczej. Może to być sprawa miejsc i sposobu mocowania.

  Zerknąłem na te polyphesery i zastanawiam który byłby bardziej adekwatny do zastosowania u kolegi IX-2H1DC48 czy IX-2H1L1DC48 ale to z czystej ciekawości.
  Co do Dehnpacha bardziej miałem na myśli tego :Dehnpatch niż podanego wcześniej /różnica w sposobie podłączenia/

  pzdr
  -DAREK-

  0
  Szukaj w 5mln produktów