Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o pomoc (początkujący). Jak to wykonać?

06 Lut 2005 16:04 2213 3
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam do zrobienia następujące zadanie:
    - Zaprojektować sumator dwóch liczb 4-bitowych. Wynik w kodzie Gray'a.

Sumator ten muszę zrealizować przy pomocy programu Multimedia Logic.

Przeszukiwałem forum i znalazłem informację z linkiem do takiego sumatora. Screen przedstawiam poniżej.

Wynik ma być w kodzie gray'a dlatego pomyślałem że wyjście sumatora mam podłączyć pod wejścia zamiast włączników w schemacie graya (niżej)

Chciałem się zapytać w jaki sposób mam połączyć te dwa schematy, aby zrealizować te zadanie? Czy dobrałem je poprawnie? Może da się uprościć schemat sumatora? Może jest jakiś inny, mniej skomplikowany sumator 2 liczb 4 bitowych?

Bardzo proszę o w miarę szybką pomoc. Jest mi to bardzo potrzebne a nie mam pojęcia jak to zrealizować?
  • Poziom 32  
    Zrób tak jak myślisz czyli połącz weście drugiego układu z wyjściem pierwszego a wyjście przeniesienia C4 zostaw tak jak jest.
  • Poziom 10  
    Chciałem się zapytać jeszcze co to są za podzespoły? W programie Multimedia Logic nie ma takich. Czy można je jakoś zastąpić? (załącznik)

Jeśli można zostawić wyjście przeniesienia w spokoju to chciałem się też zapytać czy można usunąć którekolwiek z części sumatora które dają wyjście przeniesienia C4 (schemat wtedy byłby mniej skomplikowany).

Może istnieje jakiś schemat takiego sumatora tylko bez przeniesienia?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Jeżeli ma to byc sumator pełny to musi mieć wejście i wyjście przeniesienia a jeżeli tylko półsumator to można pominąć wejście przeniesienia (wyjście musi być). Symbole na górze to to samo, NORy wielowejściowe. A ANDa możesz sobie sklecić, jedno wejście (to z kółeczkiem) puść przez NOTa i gotowe.