Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobienie radiobudzika na zegar ścienny LED

13 Gru 2012 16:00 3348 8
  • Poziom 10  
    Witam, chciałbym przerobić dobrze wszystkim znany radiobudzik z wyświetlaną godziną (jak na zdjęciu) na taki naścienny zegar z pleksi z zamontowanymi diodami led. Sygnałowo wyszedłbym z poszczególnych ściezek zegarka odpowiednich za dany "element" cyferki. Oczywiście zastosowałbym dodatkowe zasilanie dla LEDów. Mam pytanie - w jaki sposób przenieść "sygnał" z budzika na diody? Za pomocą jakiś mikroprzekaźników? Poniżej zdjęcia - radiobudzika - oraz "projektu" plexy z diodami.
    Dzięki, pozdrawiam!
    Przerobienie radiobudzika na zegar ścienny LED Przerobienie radiobudzika na zegar ścienny LED
  • Poziom 29  
    Oczywiście że to można sterowac z tego radio-budzika.
    Diody należy połączyć szeregowo w segmenty tak ja w radio-budziku.
    Najpierw musisz jednak rozeznać czy w radio-budziku wyświetlacz ma wspólna anodę czy katodę potem za pomocą tranzystorów i rezystorów ograniczających prad można podłączyć twój wyświetlacz
  • Poziom 29  
    Chcesz ciągnąć sygnał z każdego segmentu? Trzydziestożyłowym kablem? Chyba prościej i taniej zrobić zegar od podstaw.
  • Poziom 29  
    Kiedyś podłączyłem zegarek naręczny LCD do wyświetlacza LED i kabelków też było sporo, nie widzę problemu,
  • Poziom 10  
    hmmm, czy nie potrzebuję mieć dodatkowego zasilacza tych LEDów? Wydaję mi się, że starsznie niewiele prądu fabrycznie używa się do zasilenia tego wyświetlacza... I pytanie - co jak w pewnych cyferkach - jedna dioda dostanie "podwójny plus"? Wiecie co mam na myśli? Skoro podam wszędzie szeregowo jeden minus, to co jak na jedną diodę przyjdą dwa plusy? Jak rozwiązać, żeby świeciła się dana cyfra? Skoro poszczególne segmenty będą połączone szeregowo, dioda która nakeży do obydwu segmentów zapali niepotrzebie "sąsiadujący" segment...
  • Poziom 42  
    Nie wiem co masz na myśli ale...

Ten zegarek ma nietypowe duplexowe sterowanie wyświetlaczem i wyświetlacz jest sterowany częstotliwością sieci 50Hz. Komplikuje to wymianę na innego typu wyświetlacz, dodatkowo z większą ilością diod w segmencie. Nie oznacza, że nie można dorobić protezy, która obsłuży większe wyświetlacze lub z większa ilością diod na segment.

Link

Jest to fragment schematu sterowania zwykłymi wyświetlaczami
  • Poziom 28  
    Maciek6.1990 napisał:
    hmmm, czy nie potrzebuję mieć dodatkowego zasilacza tych LEDów?

Musisz mieć dodatkowe zasilanie LEDÓW

Maciek6.1990 napisał:
    . Skoro podam wszędzie szeregowo jeden minus, to co jak na jedną diodę przyjdą dwa plusy? Jak rozwiązać, żeby świeciła się dana cyfra? Skoro poszczególne segmenty będą połączone szeregowo, dioda która nakeży do obydwu segmentów zapali niepotrzebie "sąsiadujący" segment...

Chodzi ci o te diody, które są na rogach?
    No tak łatwo tego nie da się rozwiązać..

Wg. mnie pomysł jest IDIOTYCZNY!
  • Poziom 10  
    Tak dokładnie, o to mi chodzi. Czy pomysł jest idiotyczny? Zbyt mocna opinia.. po prostu chce mieć w pokoju duży świecący zegar. Szukam rozwiązań. Czy jak kupię wielki wyświetlacz na wzór tego oryginalnego, będzie wszystko działać?
  • Poziom 42  
    Nie kupisz tylko musisz zrobić, jeżeli ma być z pojedynczych diod LED

Schemat wewnętrzny oryginalnego wyświetlacza:
    Przerobienie radiobudzika na zegar ścienny LED