Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wieża Panasonik sa-PM15 (indywidualny bas i tony wysokie)

LocDog21 13 Gru 2012 17:57 2394 7
 • #1 13 Gru 2012 17:57
  LocDog21
  Poziom 2  

  Witam serdecznie.

  Właśnie zakupiłem na jednej z aukcji w popularnym serwisie wieżę marki Panasonic, model SA-PM15. Jedynym mankamentem jest fakt, że wyjście we wzmacniaczu zostało skonstruowane na dwa osobne kanały dla głośników niskotonowych i wysokokotnych. Standardowe kolumny Panasonica (których nie było w zestawie) posiadają tego typu rozgałęzienie. W moich starych kolumnach głośniki high i low zostały złączone, czyli jest jeden, tradycyjny przewód.

  Prosiłbym zatem o dobrą radę, czy mogę przekształcić stare głośniki, poprzez odseparowanie ich od siebie i dolutowania do głośników nisko i wysoko tonowych osobnych przewodów. Po czym podłączyłbym je do tej pogmatwanej wieży?

  Może mieliście Państwo podobny problem... Chodzi mi jedynie o efekt takiego przekształcenia - czy dźwięk z głośników nie straci na jakości?

  Dziękuję za każdą odpowiedź

  0 7
 • #2 13 Gru 2012 18:50
  peloks
  Poziom 27  

  Po osunięciu kondensatora z wysokich tonów cewki filtru z niskich jeśli takowy tam jest spokojnie możesz podłączyć w ten sposób.

  1
 • #3 14 Gru 2012 20:41
  LocDog21
  Poziom 2  

  Rzeczywiście, działa bezproblemowo. Jednak pojawiają się pewnego rodzaju zniekształcenia przy tonach niskich - zjadliwe, a jednak.

  Dziękuję za odpowiedź.

  0
 • #4 16 Gru 2012 10:57
  peloks
  Poziom 27  

  Witam.
  Wystarczy zmniejszyć nieco w regulacji barwy niskie tony a zniekształcenia znikną . Wieża Panasonik sa-PM15 (indywidualny bas i tony wysokie)

  1
 • #5 16 Gru 2012 18:43
  wyrokulicy
  Poziom 23  

  A nikt nie zapytał o impedancję głośników w tych kolumnach i min imp obciążenia wyjścia w wieży?

  1
 • #6 16 Gru 2012 20:33
  peloks
  Poziom 27  

  Impedancja LA4705AN zaczyna się od 2Ω typowo 4Ω. Jeśli kolumny autora mieszczą się w przedziale 4÷8Ω, to nie sądzę że ma to wpływ na występujące zniekształcenia.
  Raczej zależy to od filtru dolnoprzepustowego znajdującego się przed końcówką, obliczonego dla fabrycznych głośników tego Panasonica. Dla przeanalizowania zamieszczam schemat.

  0
 • #7 16 Gru 2012 21:10
  adam_qlimax
  Poziom 15  

  Ludzie po co grzebać w wieży? Najprostszym rozwiązaniem by było tak, jakby były do głośników 3 przewody:
  1. Jedna żyłka do wysokotonówki,
  2. Druga żyłka do niskotonówki,
  3. Trzecia żyłka jako GND (masa, return).
  Wyjścia gniazd głośników, gdzie jest minus łączysz i wyprowadzasz jedną żyłą (GND) a tam gdzie plusy wyprowadzasz osobno. W głośniku natomiast źyłka + z niskotonowego i GND łączysz z tym właśnie dużym głośnikiem, a żyłka + z wysokotonowego i GND dajesz do małego głośnika.

  Moderowany przez dj-MatyAS:


  Kolega zapomniał dodać : "do zniszczenia wzmacniacza ".
  Schemat dość wyraźnie pokazuje w jakiej aplikacji pracuje kanał basu.
  3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
  Ostrzeżenie.

  0
 • #8 17 Gru 2012 12:20
  peloks
  Poziom 27  

  adam_qlimax napisał:
  Ludzie po co grzebać w wieży? Najprostszym rozwiązaniem by było tak, jakby były do głośników 3 przewody:
  1. Jedna żyłka do wysokotonówki,
  2. Druga żyłka do niskotonówki,
  3. Trzecia żyłka jako GND (masa, return).
  Wyjścia gniazd głośników, gdzie jest minus łączysz i wyprowadzasz jedną żyłą (GND) a tam gdzie plusy wyprowadzasz osobno. W głośniku natomiast żyłka + z niskotonowego i GND łączysz z tym właśnie dużym głośnikiem, a żyłka + z wysoko tonowego i GND dajesz do małego głośnika.

  Kolega nie raczył zerknąć na aplikację LA4705AN, nie mówiąc nawet o moim załączniku. Drugą żyłką puścił by składową stałą na głośnik niskotonowy a trzecią żyłką jako GND (masa, return).Tylko do masy wyjścia jakiego wzmacniacza?

  0