Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LG - Mikrofala LG pali bezpiecznik 10 A

pimel 13 Dec 2012 22:11 3531 2
 • #1
  pimel
  Level 10  
  Witam !!!
  Problem mam z w.w. mikrofalą. Zaczęło się od tego , że do teoretycznie sprawnej mikro. włożyłem coś do podgrzania , zabuczało i "ogniem" spalił się bezpiecznik . Rozebrałem i zacząłem sprawdzanie . Żadnych śladów nadpalenia ,żadnych zapachów spalenizny. Odpiąłem kondensator ,pali bezp., odpiąłem diody nie pali. Podpiąłem magnetron i kondensator , bez diod, nie pali i działa , ale nie grzeje. Dałem koledze do sprawdzenia diody i kondensator , twierdzi ,że są sprawne . Twierdzi ,że to magnetron . Tylko mnie , elektronikowi, z małym doświadczeniem w naprawie mikrofal coś tu nie pasuje . Jeśli magnetron miałby zwarcie , jak twierdzi znajomy, to bezpiecznik by się palił po jego podłączeniu , a tak się nie stało. Chyba że moja wiedza na temat działania magnetronu jest za mala. Sam podejrzewam albo kondensator albo diody , tylko nie wiem jak je sprawdzić . A może się mylę ?

  Proszę o podpowiedzi .
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #2
  And41x1
  Level 26  
  Sprawdziłbym magnetron, czy nie ma zwarcia / upływności między żarzeniem a masą - powinno być nieskończoność, nawet na maksymalnym zakresie.
  Potem kondensator - około 10MΩ - to rezystancja wewnętrznego opornika rozładowującego.
  Jeśli brak zwarć lub upływności, wstawiłbym nowe diody.
  Diody wysokonapięciowe trzeba sprawdzać z szeregowym zasilaniem co najmniej 5V, bo typowy multimetr, podczas pomiaru złącza półprzewodnikowego, wystawia napięcie mniejsze niż 3V i nie otworzy kilku szeregowo połączonych złącz, zawartych w diodach wysokonapięciowych.
  Ja robię to z szeregową baterią 9V - to gwarantuje, że prąd przy pomiarze, nie przekroczy prądu diody wysokonapięciowej, bo przeciętna bateria 9V, ma wydajność znacznie mniejszą.
  Nawet jeśli magnetron i kondensator, nie wykażą podejrzanej upływności podczas pomiarów, mogą dostać zwarcia przy pracy, w obecności wysokiego napięcia.
 • Helpful post
  #3
  wioletta92
  Level 18  
  Najczęściej w takim przypadku może być dioda separacyjna,