Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Thinkpad e530 - Recovery, przywrócenie do ustawień fabrycznych

Przemo3636 15 Dec 2012 16:22 11937 40
 • #31
  linuks
  IT specialist
  To skąd daty utworzenia plików ? Może w serwisie coś namieszali ?
  Podział oryginalny na partycje w lenovo powinien wyglądać podobnie jak na fotce
  Thinkpad e530 - Recovery, przywrócenie do ustawień fabrycznych
 • #32
  Przemo3636
  Level 9  
  Skąd daty utworzenia plików, nie wiem. U mnie ten podział partycji wygląda trochę inaczej. Co na pewno mogę powiedzieć to, że partycja system_drv napewno była jako pierwsza i jej nie ruszałem i Lenovo Recovery też była jako ostatnia i jej nie ruszałem.

  Thinkpad e530 - Recovery, przywrócenie do ustawień fabrycznych
 • #34
  Przemo3636
  Level 9  
  przeglądałem już ten wątek, przejrzę jeszcze raz.
  Wczoraj wieczorem wyłączyłem Startup manager'a w Acronis True Image i dzisiaj sprawdzałem czy uruchamia się partycja recovery i uruchomiła się :) niestety długo się nie cieszyłem bo po włączeniu Factory recovery nic się nie zadziało chwile był widoczny jeszcze ekran od lenovo a potem komputer się z restartował i zaczął uruchamiać normalnie.

  Nie wiem czy to dobrze rozumiem ale wydaje mi się że u Ciebie cały system partycji Recovery to trochę na innej zasadzie działa. Teraz przypomniałem sobie, że w Lenovo ThinkVantage Tools instalowałem One Key Recovery Pro i stwierdziłem że go odinstaluje a nóż ma jakiś wpływ. I co się okazało ten program uaktywnia partycje System_Drv i częściowo jak mniemam się tam instaluje. Po odinstalowaniu tego programu przy włączaniu lapka i wciskaniu F11 pokazał się napis że włącza się Recovery ale nie zaczął się ładować Windows. Ja to rozumiem tak, że nie ma tutaj typowej bootowalnej partycji Recovery tylko jest ta System_Drv która startuje albo standardowo windowsa z partycji C albo uruchamia zainstalowane na sobie oprogramowanie Recovery. a Partycja Lenovo Recovery z tego wynika że nie jest żadną bootowalną tylko na niej poprostu są wgrane obrazy partycji System_Drv oraz partycji C z windowsem.

  Nie wiem czy dobrze to rozumiem?

  Pytanie dlaczego ani przy nagrywaniu płyt factory recovery ani przy zastartowaniu partycji recovery nie idzie nic zrobić. może odniesienie do potrzebnych plików jest jakoś określone w sektorach dysku i dlatego po zmianach na partycjach nie działa.

  Nie wiem co dalej. Czy zupełnie olać to factory recovery i martwić się będę jak będzie to potrzebne, czy da się tu jeszcze coś zdziałać? czy też zgłosić się do sprzedawcy o przywrócenie stanu fabrycznego bądź o płyty factory recovery - podejrzewam, że obie opcje mogą być płatne...

  Udało mi się stworzyć płyty factory recovery :) przejrzałem plik sdrivebackup który znajdował się na partycji Lenovo recovery i porównując go z odpowiadająca partycją System_drv zauważyłem że ich zawartość nie jest taka sama więc wypakowałem pliki z obrazu na tą partycje i po tej operacji program do stworzenia płyt factory recovery zadziałał i wypalił płytki. Sprawdzę czy płytki bez problemu przywrócą stan fabryczny. Jeśli tak, to mam problem jak to rozwiązać. Mam 2 pomysły:

  1. Jeśli da się jakoś tak ustawić partycje aby bez problemu działała partycja recovery, ale żebym miał do dyspozycji powiedzmy 100 GB na system i resztę miejsca dane to by było fajne rozwiązanie.

  2. Jeśli tak się nie da to pomyślałem że po prostu mógł bym z racji nie trwałości płyt zrobić ich obrazy i trzymać na dysku zewnętrznym i w razie potrzeby wypalić je ponownie. I tu też mam pytanie ponieważ dawno nie potrzebowałem takiego narzędzia (ostatni raz chyba CloneCD :P) mógłbyś polecić jakiś dobry, najlepiej darmowy program do robienia obrazów płyt DVD?

  Czy może byś polecał jeszcze jakieś inne rozwiązanie?

  Pozdrawiam!
 • Helpful post
  #35
  linuks
  IT specialist
  Dobrze pomyślałeś. Obrazy płyt DVD robię pod linuksem poleceniem
  dd if=/dev/cdrom of=obraz.iso
  Z partedmagic możesz to zrobić. Zamontować partycję na której jest miejsce np sda1 i wpisać polecenie w terminal.
  dd if=/dev/cdrom of=/media/sda1/nazwaplikuobrazu.iso

  Na windowsa nie polecę żadnego programu bo nie używam windowsa a nie chcę powielać informacji znalezionych w necie.
  Pozdrawiam
 • #36
  Przemo3636
  Level 9  
  Linuks, Wielkie dzięki za pomoc i poświęcony czas!

  Wszystko bez problemu przywróciło się do stanu fabrycznego :)
  Zrobiłem obrazy płyt w razie gdyby te nagrane przestały działać.
  Usunąłem w takim razie partycje Lenovo_Recovery aby odzyskać trochę miejsca.

  Pozdrawiam!
 • #37
  trido
  Level 8  
  Witam! Mam laptop Lenovo R61i. Swego czasu miałem z nim problemy - jeśli dobrze pamiętam z MBR. Udało mi się je jakoś pokonać (nie pamiętam jak, w każdym razie Windows Vista odpala się normalnie). Następnie pogmerałem coś przy partycjach (partycja fabryczna od Lenovo była niepraktyczna - zbyt duża). Teraz chciałbym przywrócić sobie system i ustawienia fabryczne, ale ThinkVantage button nie działa. Jesli dobrze kojarzę to wywaliłem też trochę tego fabrycznego oprogramowania od Lenovo - było tego za dużo (nie pamiętam dokładnie co wywaliłem).

  Gdy system startuje i nacisnę F11: piszczy -> pojawia się bialy pasek "Windows is loading files" -> zielony pasek "Microsoft corporation" -> czarny ekran z dosyć dużym kursorem. I tyle...

  Zaznaczę, że po zakupie zrobiłem sobie dyski recovery (start recovery disc (CD) + DVD), ale... nie działają... Po włożeniu start recovery disc pojawia się: bialy pasek "Windows is loading files" -> zielony pasek "Microsoft corporation" -> czarny ekran. I tyle...

  Dysk wygląda następująco:

  a. Widok z diskmgmt:

  Dysk 0:

  wolumin, system plików, stan, pojemność, % wolnego:

  1. bez nazwy, bez nazwy, zdrowy (konfiguracja EISA), 5,82 GB, 100%

  2. pliki1 (G:), NTFS, zdrowy (plik stronicowania, dysk logiczny), 45,96 GB, 93%

  3. pliki2 (H:), NTFS, zdrowy (plik stronicowania, dysk logiczny), 45,97 GB, 96%

  4. SW_Preload (C:), NTFS, zdrowy (system, rozruch, plik stronicowania, aktywna, zrzut awaryjny, partycja podstawowa), 51,29 GB, 20%

  ---

  b. Widok z DISKPART:

  Dysk 0:

  numer partycji, typ, rozmiar

  1, OEM, 5964 MB

  2, podstawowy, 51 GB

  0, rozszerzony, 92 GB

  3, logiczny, 46 GB

  4, logiczny, 46 GB

  ---

  Partition 1 (detail partition):

  Typ: 27

  Ukryta: tak

  Aktywna: nie

  Brak woluminu skojarzonego z tą partycją.

  Moje pytanie jest takie czy mogę jakoś upewnić się, że partycja recovery jest nietknięta? Jesli tak, to czy mogę ją bezpiecznie odkryć (jak?) i zrobić z niej płyty aby przywrócić system?

  Jak odkryć partycję znalazłem tutaj:

  "defaultreasoning.com/2009/05/29/unhide-the-recovery-partition-on-a-basic-disk-with-diskpart/" -> nie mogę wstawić linka, wystarczy wpisać w Google.

  Ale na razie tego nie robiłem, bo nie chciałbym jeszcze bardziej namieszać...

  Dziekuję za odpowiedzi :-).
 • #38
  trido
  Level 8  
  Dodam jeszcze, że przez program Diskkeeper partycja 1 pokazywana jest tak:

  Volume = SERVICEV002
  File system = NTFS
  Capacity = 5963 MB
  Free space = 1346

  Wydaje mi się, że można jakoś z tego "wydusić" dyski recovery, ale jak to zrobić?
 • #39
  trido
  Level 8  
  Dopiszę jeszcze, że nagrałem na pendrive'a UBCD. Odpaliłem z niego Plopa i pokazał:

  1. HDA partition 1 -> powraca do menu UBCD,
  2. HDB partition 1 -> bialy pasek "Windows is loading files" -> zielony pasek "Microsoft corporation" -> czarny ekran,
  3. HDB partition 2 -> Windows Vista odpalił się normalnie.

  z żadnego nie dało się odpalić recovery, reakcje były j.w.

  Dodano po 51 [minuty]:

  W SMART dysku "Warning" jest tylko przy (C5) Current Pending Sector: current = 100, worst = 100, threshold = 0, data = 1.

  Dodano po 5 [godziny] 26 [minuty]:

  Dziwna rzecz. Przeszukałem dysk pod kątem hasła "recovery" i znalazło mi skrót do "Create recovery media", który... pozwolil mi wypalić - z sukcesem - "Start recovery disc" (CD) i "Product recovery disc 1" (DVD)! (co więc wypaliłem kiedyś, po zakupie komputera?). Niestety, po zbootowaniu ze Start recovery disc w napędzie procedura wygląda tak: bialy pasek "Windows is loading files" -> zielony pasek "Microsoft corporation" -> czarny ekran. I na tym się kończy, nic się nie pojawia więcej, nic nie można zrobić. Może ta partycja recovery (z niej są chyba tworzone te dyski?) jest uszkodzona? Zaczynam się już gubić w tym...
 • #40
  trido
  Level 8  
  Zrobiłem obraz ukrytej partycji za pomocą programu Macrium Reflect - mogę podglądnąć obraz, sprawdzić jakie są pliki. Plik ma rozszerzenie .mrimg - jak mogę zrobić z tego płytki aby przywrócić system?

  Dodano po 2 [godziny] 55 [minuty]:

  Przeglądam pliki z obrazu z ukrytej partycji i w katalogu "Windows" jest tylko katalog "System32" a w nim plik MFC71.dll.

  Z pliku .mrimg zrobiłem plik .vhd i odpaliłem w Virtual Box - pojawił się napis "To start your Lenovo Rescue and Recovery program press F11" a pod spodem "Missing operating system_"... Czyli kaplica...?

  Dodano po 3 [godziny] 4 [minuty]:

  Odkryłem jeszcze partycję przez diskpart. Podaję jej skład, oraz daty modyfikacji plików (m-c.rok):

  KATALOGI:

  boot, 02.2007
  preboot, 12.2009
  recovery, 1.2015 (wczoraj)
  swwork, 5.2007
  tvtos, 2.2007
  windows, 5.2007

  PLIKI:

  bootmgr, 2.2007
  psphd, 12.2009
  scrrec, 12.2009
 • #41
  test30
  Level 11  
  Czy mógłbyś powiedzieć jak znalazłeś te partycję z tymi folderami preboot boot ttvtos?
  Ile ona zajmuje? Czy wiesz skąd mogę ją wziąć?

  potrzebuje ich do stworzenia Rescue and Recovery by Lenovo (które znalazłem w tym programie obok "paska baterii" na win7 w zakładce system>kopia bezpieczeństwa=system>backup i zainstalowałem tam onekey rescue and recovery)