Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Thinkpad e530 - Recovery, przywrócenie do ustawień fabrycznych

14 Gru 2012 11:08 11130 40
  • Poziom 8  
    Witam!

Mam problem z laptopem Lenovo thinkpad e530.

Otóż po przebojach z laptopem w serwisie (wymiana procesora) miałem problem z przywróceniem obrazu systemu który miałem wcześniej. W końcu to się udało i system chodzi jak trzeba ale kilkakrotnie próbowałem go wgrywać przez co kilka razy usuwana była partycja z systemem (win 7 64 bity). Chcąc się zabezpieczyć na przyszłość chciałem wypalić sobie płytki przywracania do ustawień fabrycznych ale to niestety nie działa - wywala błąd "unable to find files for recovery media"

Dodam tylko że nic tymi partycjami tą pierwszą(ukrytą) i ostatnią nie robiłem. Jedyne moje działania były w zakresie partycji C którą na samym początku przed oddaniem do serwisu podzieliłem tak żeby system i programy mieć na C a dane na D. a następnie po powrocie laptopa z serwisu chciałem na tą C przywrócić obraz dysku co spotkało się z problemami nie chciał się wgrać na początku - musiałem zwiększyć partycje C kosztem D o 100 mb i dopiero wtedy zadziałało ( obraz dysku był zrobiony przeze mnie pierwszy raz metodą sector by sector bo uznałem że będzie dokładniejszy, ale nadal nie rozumiem dlaczego nagle partycja okazała się na niego za mała) po tych operacjach jeszcze system się nie uruchomił wyświetlał brak bootmgr wiec za pomocą płyty naprawczej win 7 pobranej z internetu uruchomiłem naprawianie systemu i wszystko ruszyło.

sprawdzałem czy działa partycja recovery skoro nie chciało w programie pod systemem nagrać płyty powrotu do ustawień fabrycznych - działa

i teraz moje pytanie po tych wszystkich przebojach pomyślałem że przywrócę sobie ustawienia fabryczne za pomocą partycji recovery. Na nowo podzielę fabryczną partycje z systemem tak aby mieć C i D. i wgram obraz obecnego już działającego systemu zrobioną standardową metodą (nie sector by sector). Tylko obawiam się, że mimo że włącza się partycja recovery to podczas przywracania ustawień fabrycznych może wyskoczyć jakiś błąd bo czytałem że ta opcja nie działa po jakichkolwiek zmianach w partycjach na dysku czy to tak rzeczywiście jest ? Jeśli tak to co polecacie zrobić?

generalnie jak coś się dzieje nie dobrego z systemem to korzystam z obrazów dysków programu Acronis True Image i on mi odpowiada. ale chciałbym mieć też opcje powrotu do fabrycznego windowsa w razie co.
  • Spec od komputerów
    SMART dysku podaj na początek.
    Zrób kopię obecnego systemu i partycji recovery na wszelki wypadek. Potem przywróć ręcznie oryginalny system z plików obrazu znajdujących się na partycji recovery. Po przywróceniu wykonaj DVD/pena recovery.

Daj fotkę z zarządzania dyskami.
    Spójrz na ten wątek.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2432000-0.html
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  

Czyli jak dobrze rozumiem wszystko powinno działać skoro partycja Recovery startuje? tylko najlepiej by było zrobić obraz całego dysku w tym momencie i zapisać go np na dysk zewnętrzny w razie co? a potem jeśli wszystko będzie ok to wgrać tylko obraz partycji z systemem?

Właśnie zauważyłem, że teraz mam nie ulokowaną przestrzeń pomiędzy C i D to ciekawe... to jest chyba to 100 mb które zabrałem z D na C kiedy nie chciał mi się wgrać obraz sector by sector... ale dlaczego teraz jest nie przypisane do żadnej z partycji....
  • Spec od komputerów
    Dobrze rozumiesz.Start partycji recovery nie oznacza jeszcze ,że system się przywróci. Przed przywracaniem systemu ten nieprzydzielony obszar dołącz do C.
    Nie przydzieliło do d bo jedna partycja jest podstawowa a drugie to dysk logiczny.
    Jeżeli Cię interesuje zmiana rozmiarów partycji to po przywróceniu fabrycznego systemu i wykonaniu DVD recovery trzeba to zrobić.
  • Poziom 8  
    Ok dzięki wielkie! zobaczymy co z tego będzie.

Czyli:
    1. Robię obraz całego dysku, wszystkich partycji.
    2. Rozszerzam partycje C o nieprzydzielone miejsce na dysku.
    3. Spróbuje przywrócić ustawienia fabryczne
    4a. jeśli się uda tworze płytkę recovery, dziele na partycje według własnego uznania i wgrywam obraz tylko partycji z systemem z wcześniejszego obrazu całego dysku.
    4b jeśli się nie uda to może wgrać obraz całego dysku i wracam do stanu obecnego.

Jeśli gdzieś się mylę to popraw mnie zanim zacznę :) :P
  • Spec od komputerów
    Między 1 i 2 dołącz nieprzydzielone miejsce do partycji C
  • Poziom 8  
    Racja umknęło mi to :P

Dodano po 5 [godziny] 27 [minuty]:

dziwna sprawa doszedłem do punktu przywracania ustawień fabrycznych i okazuje się że nie uruchamia się przywracanie ustawień fabrycznych. Wciskam F11 na starcie kompa i nic uruchamia się system. Wczoraj się uruchamiało... dziwne może coś się po przestawiało po dołączeniu tego wolnego obszaru na dysku do partycji C.

Może spróbuje przywrócić obraz całego dysku który przed chwilą robiłem zanim rozszerzyłem partycje C.
  • Poziom 8  
    Przwróciłem obraz całego dysku z przed przyłączenia obszaru nieprzypisanego do partycji C. niestety na nic się to zdało. Nie uruchamia się partycja Recovery. Już nie mam pomysłu dlaczego. jeszcze dzień wcześniej się uruchamiała.
  • Spec od komputerów
    SMART dysku podaj.
  • Spec od komputerów
    Dysk prawie nowy. Jeżeli masz kopie danych to uruchom komputer z partycji recovery. Użyj plop boot z partedmagic jest pod pozycją F w extras menu.
  • Poziom 8  
    Ściągam obraz iso partedmagic. Nigdy nie korzystałem z tego programu. Którą opcje wybrać jak już go uruchomię?

• Poziom 8  
    Uruchomiłem program ale niestety nie udało się uruchomi partycji recovery. wyświetliło tylko 3 partycje + tam floppy, cd, network. Pod 1 partycją uruchomił się windows, pod drugą co prawda inaczej ale też wyświetliło się starting Windows potem pasek ładowanie jak z visty i już myślałem że włączy się recovery ale niestety też włączył się windows. pod trzecią partycją natomiast wyświetliło się bootmgr is missing.
  • Spec od komputerów
    Partycja recovery nie jest uszkodzona ? Zmieniałeś oryginalny układ partycji kiedyś i dlatego recovery się buntuje. Przy kopiowanie partycji kopię MBR zrobiłeś może ?
  • Poziom 8  
    no własnie o tyle się dziwie że jak wczoraj robiłem obraz całego dysku to wszystkie partycje zaznaczyłem i MBRa też i to wszystko przywróciłem. dzień przed tym - czyli kiedy udało mi się przywrócić w ogóle ten wcześniejszy obraz z przed wysłania lapka do serwisu windows się nie chciał włączyć wyskakiwało brak bootmgr i wtedy za pomocą płyty naprawczej windowsa uruchomiłem system i recovery działało normalnie z przycisku F11 ale kiedy się załadowało od razu wyłączyłem i postanowiłem założyć wątek na forum żeby za bardzo sobie nie na grzebać :)

wiec może należało by przeprowadzić takie naprawianie systemu jeszcze raz?
  • Spec od komputerów
    Masz kopie wszystkiego to nic nie ryzykujesz. Prawdopodobnie zakończy się wgraniem oryginalnego MBR. Kopię partycji recovery jakim programem robiłeś ?
  • Poziom 8  
    Ok, spróbuje wieczorem albo jutro bo teraz już nie mam czasu. Może to coś da.
  • Spec od komputerów
    Myślę ,że nie da. Trzeba będzie oryginalny MBR przywrócić. Bardzo ważna jest kopia partycji recovery dlatego pytałem jakim programem robiłeś.
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Acronis true image zrobiłem obraz całego dysku (wszystkie partycje i MBR) i go przywróciłem i nie działa co jest zastanawiające...
  • Spec od komputerów
    Widocznie obraz został zrobiony lub przywrócony z błędami.
    Zrób przed dalszym grzebaniem kopię partycji recovery programem partimage lub fsarchiver( są na CD partedmagic ) i po zrobieniu kopi poszukaj pliku MBR.okr na partycji recovery i też go skopiuj na zewnętrzny dysk.
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    No właśnie u mnie jak teraz patrze nie ma pliku MBR.okr jest tylko cdrivebackup.wim i sdrivebackup.wim. Jak się domyślam ten pierwszy to kopia orginalnego i czystego windowsa a ten drugi to kopia tej pierwszej partycji i która jak dobrze rozumiem odpowiada za to z której partycji potem jest wczytywany system.

Dobrze to rozumiem?
  • Spec od komputerów
    Jak wszedłeś do partycji recovery ? MBR.okr powinien być w katalogu OKRBackup/Factory
  • Poziom 8  
    Tą drugą partycje Lenovo Recovery mam widoczną od nowości w windowsie i za jej pomocą można niby nagrać płyty factory recovery ale się nie da bo wyskakuje błąd ale o tym już pisałem. i jej zawartość jest taka:
    a ta pierwsza co jest przed partycją C - System_DRV nie jest widoczna. podejrzałem ja w momencie kiedy włączam program do nagrywania pyty factory recovery to się ona pokazuje i do momentu aż nie kliknę ok w komunikacie o błędzie który wyskakuje cały czas jest widoczna.
    i jej zawartość:
    zresztą ten parted magic też pokazuje taką zawartość partycji

Pozdrawiam!
  • Spec od komputerów
    Co jest w katalogu FactoryRecovery ?
    Partycja recovery nie powinna być widoczna w windowsie. Masz coś pokręcone na dysku. Trzeba to spokojnie doprowadzić do stanu fabrycznego.
  • Spec od komputerów
    Nie widzę wielkości drugiego pliku.
  • Poziom 8  
    12 477 114 246
  • Spec od komputerów
    Wygląda na to że nie masz obrazu fabrycznego systemu tylko obrazy tworzone później. Partycja recovery w lenovo ma flagę diag i nie jest widoczna w systemie windows.
  • Poziom 8  
    no to nie wiem bo więcej partycji w zadnym programie nie widziałem. nie możliwe żebym miał obraz tworzone później bo żadnego nie robiłem przez ten program od lenovo ani od widnowsa tylko przez acronis true image.