Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozstrojenie zegarów kart dźwiękowych

14 Gru 2012 14:14 1593 2
  • Poziom 12  
    Witam,
    Jestem w trakcie pisania projektu transmisji DBPSK na platformę Software Defined Radio za pomocą GNU Radio. Ostatecznie transmisja ma działać poprzez 2 urządzenia USRP, aktualnie chcę rozwiązać problem interferencji symbolowej. Jako, że na święta nie mam dostępu do laboratorium, chcę pracować w domu za pomocą 2 kart dźwiękowych. Zegary USRP mają dokładność rzędu pojedynczych ppm, transmisja odbywa się na częstotliwości 900MHz. Za pomocą kart dźwiękowych wysyłam to kablem, na nośnej 5-10 kHz, jednakże nigdzie nie mogę znaleźć jaką dokładność mają zegary kart dźwiękowych i jak zwiększyć ich różnice? podgrzać jedną z nich? Pytam ponieważ nie mam pojęcia po jakim czasie mam się spodziewać efektu braku synchronizacji symbolowej i czy jest to czas w granicach rozsądku.

pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Na kartach dźwiękowych (i chyba na wszystkich innych kartach komputerowych) jest rezonator kwarcowy, najprawdopodobniej wszystkie sygnały zegarowe na karcie są powiązane z generatorem kwarcowym, parametrów szukaj w kartach katalogowych tanich rezonatorów kwarcowych, typowe tolerancje to kilkadziesiąt ppm, można trochę "przeciągnąć" częstotliwość generatora kwarcowego dodając cewkę lub kondensator.
  • Poziom 12  
    Rzeczywiście, niepotrzebnie się martwiłem na zapas. Na przesunięcie o jeden symbol wystarczyło poczekać kilka minut. pozdrawiam