Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite L500-1GF - Zepsuty wentylator

14 Gru 2012 15:55 2424 10
  • Poziom 9  
    Witam!
    Niedawno w moim laptopie pokazał się komunikat o problemie z układem chłodzenia. Sprawdziłem co się dzieje i okazało się że wentylator nie działa. Sprawdziłem wentylator napięciem nieco mniejszym od 5V (ładowarka do telefonu) i niestety nie ruszył.
    Ponadto zmierzyłem napięcie na pinach do których podłączony jest wentylator i okazuje się, że :
    pin 1 - przewód czarny (GND)
    pin 2 - przewód żółty (napięcie 3,6V)
    pin 3 przewód czerwony (2,4V pojawia się dopiero po ustaleniu temperatury po pokazaniu komunikatu o problemie z układem chłodzenia)

Moje pytanie jest następujące, czy takie poziomy napięć są prawidłowe? Czy możliwe jest przejście między przewodem żółtym i czarnym w wentylatorze?
    Możliwe że doszło do uszkodzenia na płycie głównej a wentylator jest tylko następstwem?
    Bardzo proszę o pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Krystian SWS napisał:
    Sprawdziłem co się dzieje i okazało się że wentylator nie działa. Sprawdziłem wentylator napięciem nieco mniejszym od 5V (ładowarka do telefonu) i niestety nie ruszył.

Napisz jak dokładnie podłączyłeś wentylator?
  • Poziom 9  
    Podłączyłem masę na czarny przewód a + na czerwony. Dużo o tym czytałem i stwierdziłem że taki sposób podłączenia jest poprawny.
  • Poziom 43  
    Wentylator do wymiany.Spróbuj zdjąć naklejkę z wentylatora i dostań się do łożyska ślizgowego.
    Kropla oleju powinna wystarczyć by nasmarować łożysko.
    Możesz podłączyć wentylator do tego zasilacza i spróbować ruszyć łopatką.
  • Poziom 17  
    Tak poprawnie podłączyłeś. Przy napięciu trochę niższym od 5v, będącym w ładowarce od telefonu wentylator, raczej powinien ruszyć. Napisz dokładnie jaki to wentylator, napięcia potrzebne mu do pracy (napisane na naklejce na nim umieszczonej).
    Wentylator sam od siebie nagle przestał działać czy może z laptopem coś się działo ?
  • Poziom 9  
    Pierwszy raz tak zrobiłem i nawet ruszył a później startował losowo i nie pomagał juz "ręczny rozruch" dlatego sądze że był już uszkodzony zanim go zdemontowałem. tak czy inaczej wentylator muszę kupić nowy ale bardziej mnie interesuje czy poziomy napięć są w porządku i czy to połączeni między żłotym a czarnym przewodem jest normalne czy świadczy o uszkodzeniu??

Dodano po 3 [minuty]:

wentylartor firmy Sunon serii GB0507PGV1-A moc 1,3W napięcie znamionowe 5V. W lapropie znalazłem 10gr (urok maluchów w domu) mozliwe ze moneta zablokowała wentylator czyba ze zrobiła zwarcie na płycie głownej
  • Spec od komputerów
    Jak masz taką możliwość to podłącz inny wentylator pod płytę na identyczne napięcie, wykluczysz usterkę na płycie.
  • Poziom 9  
    W zasadzie nie mam możliwości, dopiero jak kupie nowy wentylator to wtedy zobaczę co jest. Miałem wątpliwość czy go jakoś nie uszkodzę ale przy takich małych napięciach raczej nic się nie stanie. Mam nadzieje że obejdzie się bez naprawy płyty bo tego już w domowych warunkach nie ogarnę. Ostatecznie pod usb podłącze chociaż to nie jest najlepsze rozwiązanie..
  • Poziom 43  
    Wentylator był zablokowany więc regulator na płycie głównej będzie uszkodzony.
  • Poziom 9  
    Pewny nie jestem czy był zablokowany bo monete znalazłem poza wentylatorem ale mam jeszcze pytanie czy na przewód kontrolny (żółty) może byś podawane napięcie?? Bo jak wcześniej pisałem na środkowym pinie w płycie głównej jest takie napięcie.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie, dzisiaj otrzymałem nowy wentylator i po montażu okazało się,że poprzedni był zepsuty i teraz wszystko działa jak należy:) płyta jest sprawna i wszystko gra jak powinno! Zamykam temat i dziękuję bardzo za zainteresowanie i pomocne sugestie!