Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobienie przedwzmacniacza lampowego na tranzystor

MitalcA 14 Gru 2012 16:31 2238 8
  • #1 14 Gru 2012 16:31
    MitalcA
    Poziom 14  

Szukam na internecie informacji, ale trafiłem tylko na wersję angielską.
    Mam schemat przedwzmacniacza gitarowego (w sumie całego wzmacniacza) opartego na lampach. Chciałbym go przerobić na tranzystor. Znalazłem coś takiego:

i wyczytałem że lampę można zastąpić tranzystorami typu FET.

Domyślam się że dany tranzystor musi spełniać pewne parametry, a ja nie wiem na co zwrócić uwagę, bo nie jestem jeszcze na tym etapie elektroniki żeby samemu stworzyć taką konstrukcję.

Oto przedwzmacniacz z wejściem do wzmacniacza

Pytanie brzmi, jak to przerobić na tranzystor? :)

0 8
  • #2 14 Gru 2012 17:21
    janszy3643
    Poziom 29  

Jaki to ma sens, jeżeli chcesz zastąpić lampy tranzystorami to poszukaj schematu wzmacniacza tranzystorowego.

0
  • #3 14 Gru 2012 17:41
    MitalcA
    Poziom 14  

Cytat:
    Mam schemat przedwzmacniacza gitarowego (...) Chciałbym go przerobić na tranzystor

Mam schemat wzmacniacza na TDA7294 i do tego przedwzmacniacz na NE5532 (zresztą z elektrody). Wzmacniacz chcę zostawić na owym TDA, ale przedwzmacniacz chciałem przerobić z lampy na tranzystor względem powyższego schematu. Nie wiem jak brzmi preamp na NE5532, a z tej lampy wiem, dlatego chciałbym go wykorzystać - zdaję sobie sprawę że brzmienie może nieco ulec zmianie.

0
  • #4 14 Gru 2012 17:46
    janszy3643
    Poziom 29  

Wstawiając tranzystory czy wzmacniacze operacyjne stracisz "to lampowe brzmienie" więc pytam ponownie, po co to przerabiać zrób na lampach.

0
  • #5 14 Gru 2012 19:38
    jarek_lnx
    Poziom 43  

To "przerobienie" to praktycznie zaprojektowanie od nowa, inne napięcia, inne prądy, większość elementów była by do wymiany. Można by poszukać wysokonapięciowych JFET'ów, ale nie są one ani popularne, ani tanie, więc zastąpienie lampy tranzystorem to raczej książkowa teoria.

0
  • Pomocny post
    #6 16 Gru 2012 16:27
    nemo07
    Poziom 36  

MitalcA napisał:
    ... Mam schemat przedwzmacniacza gitarowego (w sumie całego wzmacniacza) opartego na lampach. Chciałbym go przerobić na tranzystor. Znalazłem coś takiego:

i wyczytałem że lampę można zastąpić tranzystorami typu FET.

Domyślam się że dany tranzystor musi spełniać pewne parametry, a ja nie wiem na co zwrócić uwagę, bo nie jestem jeszcze na tym etapie elektroniki żeby samemu stworzyć taką konstrukcję.

Oto przedwzmacniacz z wejściem do wzmacniacza

Pytanie brzmi, jak to przerobić na tranzystor? :)

Jesli uklad tranzystorowy mialby miec chocby tylko dynamike (zakres akceptowalnych amplitud wejsciowych) porownywalna do tego ukladu lampowego, to zadne tranzyswtory zlaczowe nie wchodza w gre, lecz tylko tranzystory typu MOSFET. Problemem moga byc szumy MOSFETa, w szczegolnosci szumy 1/f, aczkolwiek mozna znalezc schematy ukladow audio z tranzystorami MOS.
    Trzeba sie jednakowoz pogodzic z faktem, ze na tym z grubsza "rownowaznosc" tych obydwu technologii w zastosowaniach audio sie zakonczy.
    Na temat roznic oraz zrodel roznych brzmien wzmacniaczy lampowych vs tranzystorowych moznaby napisac obszerna ksiazke, ale zeby zrozumiec o czym mowa, trzeba, niestety, miec gruntowna wiedze nie tylko w zakresie teorii obwodow, ale rowniez fizyki polprzewodnikow oraz lamp, tudziez wybranych zagadnien analizy sytemow.
    Kiedy sie z kolei wszelka potrzebna wiedze posiadzie, konkluzja bedzie, ze lampy i polprzewodniki to w zastosowaniach audio, w istocie samej, dwa rozlaczne swiaty.

0
  • #7 16 Gru 2012 22:46
    MitalcA
    Poziom 14  

nemo07 - dawno takich mądrości nie słyszałem! bez wymądrzania się i obrażania innych (to było pozytywne)

Znalazłem schemat tranzystorowej wersji pewnego przedwzmacniacza który w oryginale jest zrobiony na lampach. Działa on na 100% bo nie jeden go złożył i mnóstwo z tym filmików na YT. Jednak nie zaśmiecając kolejnymi tematami spytam tutaj, mogę dać zwykłe rezystory (węglowe) czy muszą to być niskoszumowe? Zauważyłem też, że nikt nie zastosował tradycyjnych kondensatorów elektrolitycznych

0
  • Pomocny post
    #8 17 Gru 2012 22:46
    nemo07
    Poziom 36  

Dla czulych ukladow wylacznie rezystory metalizowane i/lub drutowe.
    Kondensatory elektrolityczne w sciezce sygnalu wprowadzaja znieksztalcenia harmonicznych. Rowniez niektore rodzaje ceramiki (ferrodielektryki) sa nieliniowe. Najlepszy wybor to kondensatory foliowe.

0
  • #9 25 Gru 2012 01:02
    MitalcA
    Poziom 14  

dzięki za pomoc!

przy okazji, Wesołych Świąt życzę :)

0
  Szukaj w 5mln produktów