Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Krzemowy układ scalony w technologii CMOS, emitujący fale THz

exti 14 Dec 2012 21:57 3129 0
 • Krzemowy układ scalony w technologii CMOS, emitujący fale THzInżynierowie z Kalifornijskiego Instytutu Technologii (Caltech) opracowali krzemowy układ scalony emitujący fale elektromagnetyczne z zakresu teraherców, które stanowi alternatywę dla jonizującego, i zatem szkodliwego, promieniowania rentgenowskiego.

  Układy tego typu mogłyby zostać użyte w wielu zastosowaniach, m.in. w ręcznych urządzeniach prześwietlających, kontrolerach gier w stylu Kinecta oraz w medycynie. Jak mówi Ali Hajimiri z Caltech, "Te chipy dadzą początek nowej generacji niezwykle wszechstronnych czujników."  Naukowcy wytworzyli go w tej samej, niedrogiej technologii CMOS, w której produkuje się zwykłe chipy spotykane w konsumenckich urządzeniach elektronicznych. Udało im się uzyskać tysiąckrotnie większą moc sygnału, niż w przypadku podobnych rozwiązań. Ponadto, emitowana wiązka może być dynamicznie kierowana w dowolną stronę (na zasadzie szyku fazowanego). Jest to pierwsze na świecie rozwiązanie tego typu działające w zakresie THz.

  Aby stworzyć w technologii CMOS układ działający w zakresie THz, Hajimiri i jego zespół musieli najpierw pokonać szereg trudności. Przede wszystkim, zwykłe krzemowe układy scalone nie nadają się do pracy w tym zakresie. Każdy tranzystor ma swoją częstotliwość graniczną, po przekroczeniu której przestaje wzmacniać sygnał. Naukowcy obeszli ten problem, wykorzystując dużą liczbę tranzystorów pracujących 40-50% powyżej swojej częstotliwości granicznej. Każdy z nich wytwarza słaby sygnał, lecz gdy wszystkie pracują synchronicznie, można uzyskać odpowiednio silne promieniowanie.

  Kolejną kwestią były anteny i sposób dostarczania sygnału do nich. Przy tak wielkiej częstotliwości nie da się używać przewodów, a tradycyjne anteny zintegrowane w chipie są niesprawne. Dlatego też inżynierowie z Caltech cały swój układ zamienili w antenę, a właściwie układ antenowy, złożony z niezależnie zasilanych segmentów.

  Źródło:
  http://www.radio-electronics.com/news/wireles...gy/silicon-chips-radiate-terahertz-waves-2413

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  exti
  Level 32  
  Offline 
  exti wrote 2418 posts with rating 151, helped 10 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2008 year.