Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metoda na lutowanie. Wlutowanie układu FT245bm.

06 Lut 2005 19:46 2397 12
  • Poziom 10  
    witam serdecznie
    mam mały problem, potrzebuję wlutować układ FT245bm na płytkę drukowaną. Jak najlepiej jest to zrobić ze względu na bardzo małe rozstawy nóżek (sam układ do dużych też nie należy). Będe wdzieczny za pomoc.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 17  
    moze malutka lutownica grzałkowa , o mocy 10-15W sa one wielkosci dlugopisu
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Moderator
    Może najpierw wlutuj podstawkę (małą lutownicą),
  • Poziom 30  
    Moja rada jest taka:
    Lutownica z termostatem, dobry cienki grot, dobra cyna, mocne oświetlenie, lupa.
    I piwko przed rozpoczeciem pracy. Żartowałem oczywiście (z lupą) :not: .
  • Poziom 33  
    Można też dobrą lutownicą z szerokim grotem.
    Najpierw przyłap skrajne nogi, a potem lej cyny ile wlezie i ją ściągnij.
    Nie wim w jakiej obudowie jest ta kostka, jeśli ma podwinięte nogi pod siebie to lepiej pojedyńczo.
    Ważne jest też żeby na polach lutowniczych nie było górek z cyny.
    łatwiej jest ustawić wtedy układ.
    Możesz też użyć topnika we flamastrze, nie pamiętam jak sie nazywa, ale na cyfronice go mają.
  • Poziom 10  
    Dla uściślenia sprawy załączam rysunek z wymiarami jak kość wygląda. Będe wdzięczny za wszelkie wskazówki. Dla mnie jest to dość duży problem bo pierwszy raz muszę wlutować taki element. Z góry dziękuję.
  • Poziom 29  
    Grot "minifala" i topnik w żelu.
  • Poziom 21  
    Witam

Spróbuj na orginalnym grocie lutownicy (max 30 wat)
    zrobić mniejszą końcówkę z cienkiego midzianego drutu
    -po uprzednin zdjeciu emalii- .Przed lutowaniem właściwym,trochę
    poćwicz aby nabrać wprawy.

Pozdrawim
  • Poziom 11  
    Witam, a wlasnie co do lutowania scalakow, kumpel pracowal na serwisie sprzetu komputerowego i opowiadal ze mieli taka substancje ktora pokrywali nozki scalaka a potem po prostu zalewali goraca cyna, efekt byl taki ze po oderwaniu tej substancji pozostawaly ladne i rowne luty, tak ze nikt nie mogl sie polapac co bylo naprawiane? Czy wie ktos jak to cudo sie nazywa? i ile na oko kosztuje .. pozdrawiam :)

---

Fire walk with me !
  • Poziom 15  
    kupujesz grot w kształcie łyżeczki i przeciagasz nim do przodu po nózkach dodając cyne, tylko nie moze być za mało tej cyny bo nie będzie spływać i nie będą się robić zwarcia :) łyżeczke ustawiasz bokiem do układu.

p.s.
    najpierw złap dwa skrajne rogi tak jak to opisuje karlos79
  • Poziom 15  
    jak masz pastę lutowniczą, taką w strzykawce zawiesinę lutowia w czymś tam, nanosisz ją na pola lutownicze, kładziesz scalaczka, przytrzymujesz palcem z góry jak juz bedziesz pewien, że dobrze leży to grzejesz jak popadnie (znaczy w okoliczy pola, ale nie po paście) - pieknie wychodzi, prawie jak z pieca. Mankament to koszt takiej pasty - gdzies widziałem za 90zł.
  • Poziom 14  
    małe i smd najlepiej lutować gorącym powietrzem ale lutownica jest dość droga ale niezastąpiona i do tego w zależnosci od wprawy i ręki jest cyna w formie pasty z topnikami lub cyna i nawet cienitkim grotem i bardzo cieńką cyną też można jeśli się ma pewną rękę i lupe lecz powietrze i pasty są tolerancyjniejsze i małe prawdopodobieństwo zlutowania nóżek
    lepiej skożystaj z pomocy kolegi który ma taki sprzęt .
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie
    Wszystkim dziękuje za pomoc. Udało mi się przylutować ten układ. A oto jak to zrobiłem:
    1) stacja lutownicza SL10 SOLOMON
    2) grot o średnicy 0,4 mm
    3) ścieżki odtłuszczone spirytusem
    4) pobieliłem ścieżki przy użyciu pasty firmy Hakko i oczywiście odrobiny cyny
    5) mozolne lutowanie nóżka po nóżce samego układy

wszystko działa.

Jeszcze raz dzięki za pomoc.